Fotó: Veres Nándor
Kifogásolja a csatószegiek egy része a vezetékes víz minőségét: a szerkesztőségünkbe eljuttatott panaszokban az áll, hogy felfőzés nélkül fogyasztásra alkalmatlan, kellemetlen szagú a víz, a polgármester szerint azonban hivatalosan senki sem tett panaszt. A szolgáltató szerint a vízben található klór mennyisége a megengedett határon belül van.
2017. január 31., 10:442017. január 31., 10:44
A csatószegi Bors Erika lapunknak elmondta, annyira klóros a víz, hogy nem lehet meginni. „Valamikor nagyon finom vizünk volt, a mostani viszont olyan, hogy ha kiengedem a fürdőkádba, távolról érződik a klór elviselhetetlen szaga. Egyszerűen nem merem a lányomat fürdetni, főzni is inkább a kútvizet használom, a virágokat sem merem öntözni, nehogy elhaljanak tőle. Pár száz embert érint ez a probléma, és az a bosszantó, hogy régebb nem ilyen volt. Mindenki zúgolódik, de mégsem tesz senki semmit” – emelte ki Bors Erika.
Vass Előd, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság aligazgatója érdeklődésünkre elmondta, legtöbb 0,5 mg/l klór a megengedett érték. „Az ellenőrzések száma attól függ, hogy a szolgáltató mennyi lakost lát el. Napi húsztól kétezer köbméterig szolgáltatott vízmennyiség esetében héthetente kell megvizsgálni a klórtartalmat. Ez a leggyakoribb, de vannak további ellenőrzések is. Tudomásom szerint Csatószegen nem voltak problémák” – hangsúlyozta Vass.
Ezt a meglátást erősítette Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. regionális vízszolgáltató vezérigazgatója is. Elmondása szerint 0,1 és 0,5 mg/l között kell legyen a klórtartalom, ezt az értéket pedig be is tartják.
„Általában az van, hogy aki közelebb van a vízházhoz vagy kúthoz, annál az érték 0,4 körül van, és úgy próbáljuk beállítani, hogy az utolsó fogyasztónál már csak 0,1 legyen. Csatószegen sem klórosabb a víz egy korttyal sem, mint máshol. Azonban azt tudni kell az ottani hálózatról, hogy a csatószegiek amíg a tusnádi vonalon voltak, nem ivóvizet kaptak, hanem gyakorlatilag kútvizet, amely nem volt fertőtlenítve. A klór tulajdonképpen egy fertőtlenítőszer, enélkül olyan a víz, mint a sima kútvíz, ami mindenki udvarában megtalálható: mindegy, hogy mi van benne, azt isszák. Harminc évig a másik vizet itták, a mostani pedig fertőtlenítve van, ezért érzékelik a különbséget, de mi a közegészségügyi szabályoknak meg kell feleljünk. Az értékeket mindig követjük mi is, illetve a közegészségügy is, a csatószegi pedig teljes mértékben a szabványnak megfelelő ivóvíz” – magyarázta Bogáti.
Kozma István, Csíkszentsimon polgármestere (e községközponthoz tartozik Csatószeg) megkeresésünkre elmondta, az önkormányzathoz egyetlen panasz sem érkezett a víz klórtartalmával kapcsolatban. „A tusnádi Goscom szolgáltatta a vizet, de mivel nem tudta fenntartani a rendszerét, több mint egy éve átadta a szolgáltatást a Harvíznek. Arra kérem a lakosságot, hogy amennyiben bármilyen problémájuk van, bátran jöjjenek és jelezzék a polgármesteri hivatalban, mi pedig továbbítjuk a panaszt az illetékes intézmények felé” – hívta fel a figyelmet a polgármester.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!