Fotó: Veres Nándor
Kifogásolja a csatószegiek egy része a vezetékes víz minőségét: a szerkesztőségünkbe eljuttatott panaszokban az áll, hogy felfőzés nélkül fogyasztásra alkalmatlan, kellemetlen szagú a víz, a polgármester szerint azonban hivatalosan senki sem tett panaszt. A szolgáltató szerint a vízben található klór mennyisége a megengedett határon belül van.
2017. január 31., 10:442017. január 31., 10:44
A csatószegi Bors Erika lapunknak elmondta, annyira klóros a víz, hogy nem lehet meginni. „Valamikor nagyon finom vizünk volt, a mostani viszont olyan, hogy ha kiengedem a fürdőkádba, távolról érződik a klór elviselhetetlen szaga. Egyszerűen nem merem a lányomat fürdetni, főzni is inkább a kútvizet használom, a virágokat sem merem öntözni, nehogy elhaljanak tőle. Pár száz embert érint ez a probléma, és az a bosszantó, hogy régebb nem ilyen volt. Mindenki zúgolódik, de mégsem tesz senki semmit” – emelte ki Bors Erika.
Vass Előd, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság aligazgatója érdeklődésünkre elmondta, legtöbb 0,5 mg/l klór a megengedett érték. „Az ellenőrzések száma attól függ, hogy a szolgáltató mennyi lakost lát el. Napi húsztól kétezer köbméterig szolgáltatott vízmennyiség esetében héthetente kell megvizsgálni a klórtartalmat. Ez a leggyakoribb, de vannak további ellenőrzések is. Tudomásom szerint Csatószegen nem voltak problémák” – hangsúlyozta Vass.
Ezt a meglátást erősítette Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. regionális vízszolgáltató vezérigazgatója is. Elmondása szerint 0,1 és 0,5 mg/l között kell legyen a klórtartalom, ezt az értéket pedig be is tartják.
„Általában az van, hogy aki közelebb van a vízházhoz vagy kúthoz, annál az érték 0,4 körül van, és úgy próbáljuk beállítani, hogy az utolsó fogyasztónál már csak 0,1 legyen. Csatószegen sem klórosabb a víz egy korttyal sem, mint máshol. Azonban azt tudni kell az ottani hálózatról, hogy a csatószegiek amíg a tusnádi vonalon voltak, nem ivóvizet kaptak, hanem gyakorlatilag kútvizet, amely nem volt fertőtlenítve. A klór tulajdonképpen egy fertőtlenítőszer, enélkül olyan a víz, mint a sima kútvíz, ami mindenki udvarában megtalálható: mindegy, hogy mi van benne, azt isszák. Harminc évig a másik vizet itták, a mostani pedig fertőtlenítve van, ezért érzékelik a különbséget, de mi a közegészségügyi szabályoknak meg kell feleljünk. Az értékeket mindig követjük mi is, illetve a közegészségügy is, a csatószegi pedig teljes mértékben a szabványnak megfelelő ivóvíz” – magyarázta Bogáti.
Kozma István, Csíkszentsimon polgármestere (e községközponthoz tartozik Csatószeg) megkeresésünkre elmondta, az önkormányzathoz egyetlen panasz sem érkezett a víz klórtartalmával kapcsolatban. „A tusnádi Goscom szolgáltatta a vizet, de mivel nem tudta fenntartani a rendszerét, több mint egy éve átadta a szolgáltatást a Harvíznek. Arra kérem a lakosságot, hogy amennyiben bármilyen problémájuk van, bátran jöjjenek és jelezzék a polgármesteri hivatalban, mi pedig továbbítjuk a panaszt az illetékes intézmények felé” – hívta fel a figyelmet a polgármester.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!