Fotó: Veres Nándor
Raluca-Maria Suciu, a maroshévízi O.C. Tăslăuanu Gimnázium diákja az egyetlen Hargita megyében, aki tízes médiával fejezte be az érettségit. Magyar tannyelvű középiskola diákja a 26-ik helyen bukkan fel az érettségizettek média szerinti megyei rangsorában, Sugár Tímea, a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium diákja foglalja el ezt a helyet 9,7-es érettségi átlaggal.
2014. július 08., 16:352014. július 08., 16:35
2014. július 08., 16:482014. július 08., 16:48
Sugár Tímeával azt követően találkoztunk, hogy kivette az iskolában az érettségi eredményeit igazoló dokumentumot, amire majd az egyetemi felvételinél lesz szüksége. A halk szavú, de határozottnak tűnő, szerény fiatal lány csíkszeredai, a Márton Áron Gimnázium társadalomtudományok osztályában végzett. Kérdéseinkre válaszolva elmondta, nem számított arra, hogy ilyen jól fog sikerülni az érettségije, sőt, vizsga után úgy érezte, románból és történelemből valószínűleg gyenge a dolgozata. „Úgy gondoltam, hogy figyelmetlen voltam többször is, hogy elrontottam, de úgy tűnik, végül nem volt semmi probléma vele.”
Azzal kapcsolatosan, hogy miért jelenik meg magyar tannyelvű iskola végzettje csak a 26. helyen a megyei rangsorban, azt gondolja, főként a román nyelv miatt lehet ez. A román a magyar diákoknak nem anyanyelv, de aszerint tanítják és aszerint is kérik számon, ez nehezen leküzdhető hátrány a magyar diákoknak, akik emellett eggyel több vizsgát is kell tegyenek, magyar nyelv és irodalomból is vizsgáznak – fejtette ki.
Orvosi egyetemre készül
Sugár Tímea a marosvásárhelyi orvosi egyetemre fog felvételizni nemsokára, ha viszont oda nem jut be, akkor a Babeş-Bolyai Tudományegyetemen tanulna angolt és még egy idegen nyelvet. „Elég későn döntöttem el, hogy az orvosira megyek, ezért elég nehéz is, mert a társadalomtudományok osztályban nem tanultunk biológiát, úgyhogy különórákra kellett járnom, de próbálok készülni. Még nem érzem úgy, hogy készen állok.” A nyár nagy része tanulással, felvételivel telik, de reméli, hogy azt követően még marad szabadideje is.
Sokat tanult, de nem túl sokat
Kérdésemre, hogy sokat tanult-e az érettségire, a frissen végzett lány azt válaszolta, sokat tanult, de mégsem erőltette meg magát nagyon. Úgy érzi, többet is tudott volna erre készülni, érettségi előtt azt gondolta, sok mindent nem tud. Az érettségin kapott tételeket úgy értékelte, nem voltak nehezek a feladatok. „Miközben írtam, úgy gondoltam, hogy borzasztó nehéz, de nem volt az. Könnyebb tételekben reménykedtem, de sokkal nehezebbekre számítottam” – fogalmazott. Persze mindenkinek más a nehezebb, és főleg romából volt a legtöbb baj, abból buktak meg a legtöbben – tette hozzá. Úgy véli, ahhoz, hogy a román nyelv is menjen, kell egy alap, amit jó esetben már az általános iskolában megszerez a diák, ellenkező esetben ugyanis nincs ahogy megfelelően felzárkózni a középiskola négy éve alatt.
Tanácsok pótérettségizőknek
Kérésünkre, hogy adjon tanácsot pótérettségi előtt álló diáktársainak, Sugár Tímea azt mondta, azt tudja javasolni, hogy ne utolsó pillanatra hagyják a felkészülést, és értsék is, amit tanulnak. „Jobb, ha már most nekikezdenek. Szerintem az a fontos, hogy értsük is meg, amit tanulunk. Mert ha olvasod, tanulod, magolod, de nem érted, amit tanulsz, akkor reménytelen. Valamihez kell kötni az információt, lerajzolni például, én ezt szoktam. Vagy akár dalt írok róla, de a lényeg, hogy megmaradjon, így mindenkinek menni fog, legalább átmenőre.”
Hobbija az olvasás
Leülni egy könyv mellé és azt bevágni – így Sugár Tímea sem szeret tanulni. Amint azonban megfogalmazta, kedveli a tanulást abban az értelemben, hogy szeret különböző érdekes dolgokról hallani és azokat megjegyezni. A fiatal lánynak mostanában nem jut ideje hobbijaira, de mint elmesélte, nagyon szeret olvasni. Emellett gitározik, rajzol és biciklizik is, ha ideje engedi.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!