Bár sokan örültek, hogy ettől a tanévtől ismét lehetővé vált két éves szakmai oktatás elindítása, a Hargita megyében tervezett 23 osztály közül csak 16 indult el. Úgy tűnik, hogy az évről évre romló érettségi eredmények ellenére a diákok többsége nem lát reális lehetőséget a szakmunkásképzésben.
2012. november 11., 17:232012. november 11., 17:23
2012. november 11., 17:372012. november 11., 17:37
Ismét van kétéves szakmunkásképzés, miután az előző években csak szakközépiskolákba lehetett felvételizni. Az újraindított szakmai oktatásba a kilencedik osztályt végzett diákok, illetve azok jelentkezhettek, akik az előző években végeztek kilencedik osztályt vagy ipari iskolát és még nem töltötték be a 18. életévüket. A lehetőség meghirdetésekor sokan üdvözölték, hogy alternatívát biztosítanak a fiataloknak, akik szakmát szeretnének tanulni, de nem kívánnak érettségizni. A kezdeti lelkesedést azonban már nem tükrözik a tanév kezdetén beindult osztályok számai. Hargita megyében ugyanis 23 osztályt terveztek 644 diákkal, ehelyett azonban 16 osztályban indult el szakmai oktatás, 324 diákkal. Görbe Péter, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség szakoktatásért felelős tanfelügyelője úgy véli, az iskolák egyrészt több osztályt szerettek volna, mint amennyit a partner cégek felvállaltak, a diákok érdeklődése pedig másrészt a cégek igényeit is alulmúlta.
A kétéves, szakmai vizsgával záruló szakoktatásban nagy szerepet kapnak a cégek, amelyeknél gyakorlatozhatnak a diákok és amelyek a záróvizsgában is aktív szerepet vállalnak.
Görbe Péter úgy véli, nem előnyös a szakmunkásképzésnek, hogy a diákok kilencedik osztály után választhatják ezt a lehetőséget, mert sokan mondják azt, hogy ha már elvégeztek egy évet egy szakközépiskolában, akkor megpróbálják végigvinni azt az érettségiig. Ettől még az évről évre gyengébb értettségi eredmények sem tántorítják el a diákokat – mondta a tanfelügyelő. Úgy látja, hogy bár nagy szükség lenne jó képességű szakemberekre, csak azon diákok jelentkeznek a szakmunkásképzésbe, akik úgy érzik, nem lesznek képesek letenni az érettségit.
Csíkszeredában a Kájoni János Szakközépiskolában borbély-fodrász-manikűrős-pedikűrös osztály és pincér-élelmiszeripai eladó szakoktatási osztályok indultak el 20, illetve 17 diákkal. A Kós Károly Szakközépiskolában két osztályban három szakmai képzés kezdődött, az egyik osztályban 21 diák számára kőműves-burkoló-vakoló képzés zajlik, a másikban pedig 11, illetve 15 diáknak két szakágon, ács-asztalos-parkettázó, illetve víz-gázszerelő képzést folytatnak. A Székely Károly Szakközépiskolában autófestő-bádogos, illetve élelmiszeripari elektormechanikus osztályok indultak be 23, illetve 25 diákkal. A Venczel József Szakközépiskolában a pékipari osztály 17 diákkal elindult, az ács képzésre azonban nem volt elegendő jelentkező. A csíkdánfalvi Petőfi Sándor Szakközépiskolában is elindult egy osztály a szakmai oktatás keretében, 15 diák részesül mezőgazdasági képzésben.
Szén János, a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskola igazgatója szerint náluk nem volt gond az érdeklődéssel, a diákok jelentkeztek a szakiskolai képzésre is. Felismerték, hogy az érettségi számukra nehezebb lenne, ezért ezt választották, hogy egyszer megtanulják a szakmát, aztán később, ha még szeretnének, érettségizhetnek – fejtette ki az igazgató. Elmondta, a szakmai oktatásban sok a gyakorlat, de az általános műveltségi tárgyakban sem maradnak le a gyerekek, mert a tizedik osztály anyagát a szakoktatás két évére felosztva megtanulják. Ha a szakmai oktatás után szeretnének mégis érettségizni, akkor visszairatkozhatnak a szakközépiskolák nappali tizenegyedik osztályába – mutatott rá Szén János. Az igazgató jónak tartja a szakmai oktatás lehetőségét, úgy véli, kilencedik osztály után a szülőkkel együtt a diákok el tudják dönteni, hogy mit akarnak tovább. Mihály Géza, a Venczel József Szakközépiskola igazgatója úgy látja, sok diák számára nem jelent reális lehetőséget a szakmai oktatás, a gyerekek és szüleik nem látnak garanciát arra, hogy majd el tudnak helyezkedni a végzettségükkel a partnerként az oktatásban résztvevő cégeknél vagy pedig más vállalatnál. Van olyan terület, ami iránt érdeklődnének a diákok, de ott a cégek elzárkóznak az együttműködéstől, ilyen például a húsipar – mutatott rá az igazgató. Kifejtette, nincsenek vágóhidak, az egyetlen nagyobb térségbeli húsfeldolgozó pedig nem áll szóba a diákokkal. Mihály Géza úgy véli, csalódást okozott sok családban az is, hogy nem tudni továbbra sem biztosat a szakmai oktatásba jelentkező diákoknak ígért kétszáz lejes támogatásról. Van, aki ezért jelentkezett ebbe a képzési fajtába – mondta az igazgató.
A szakmai oktatás elindításakor szó volt arról, hogy a jelentkező diákok havonta pénzbeli támogatásban is részesülnek, kétszáz lejt kapnak. Görbe Pétertől megtudtuk, konkrétumot továbbra sem tudni még erről a támogatásról. Hallani lehetett, hogy készül egy kormánytervezet a támogatásáról, de ez még nem jelent meg – mondta még a szaktanfelügyelő.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítására és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
szóljon hozzá!