Fotó: Kristó Róbert
Hivatalosan is lezárult a csíkszeredai központi park felújítása. A fél évig tartott munkálatok áfástól 4,2 millió lejbe kerültek, ebből Csíkszereda saját hozzájárulása 68 ezer lej volt, a többit európai uniós és kormánytámogatásokból finanszírozták.
2013. január 29., 18:362013. január 29., 18:36
2013. január 29., 19:102013. január 29., 19:10
Az újságírók „szerencséjére” viszonylag enyhének mondható volt az időjárás (mínusz nyolc fok, szélcsend, napsütés) kedden délben a csíkszeredai központi parkban, ahol kihelyezett sajtótájékoztató keretében zárták le a központi park felújításáról szóló projektet.
„Azt vállaltuk, hogy e hónap végére befejezzük a pályázatot. A tulajdonképpeni munkálatok már decemberre elkészültek, azokat a polgármesteri hivatal leellenőrizte és átvette” – kezdte beszámolóját Antal Attila, Csíkszereda alpolgármestere, aki szerint a felújított park „nyárra fog kiteljesedni, hiszen akkor fogják használni az alkalmi színpadot, az ivóvízkutat és a sakkozóasztalt. De jó látni, hogy már télen birtokba vették a játszóteret és a fitneszgépeket.”
Nyolcvan lámpaoszlop
A központi park felújítása 4,2 millió lejbe került, amit európai uniós és kormányalapokból finanszíroztak, Csíkszereda városi költségvetéséből 68 ezer lejt kellett erre fizetni. „Számomra a leglátványosabb beruházás a park új közvilágítása. A korábbi huszonhárom lámpaoszlop helyett nyolcvan, egyenként hetven wattos energiatakarékos lámpát szerelt fel a kivitelező, így a park már közbiztonság és közérzet szempontjából is megfelelő” – mondta el személyes véleményét az alpolgármester.
A kivitelezést elnyerő Garden Proiect Kft. és alvállalkozói – az Ing Service, a Hidrotran és a Start Duo – tavaly nyáron kezdték el a beruházást. A felújítás során kivágtak 49 elöregedett, kiszáradt fát, 319 fán pedig frissítő metszést végeztek. 66 fát ültettek, többek között vörös és erdei fenyőt, nyírfát, szomorúfűzt, hársfát és vérszilvát. Emellett több mint hatszáz virágzó és örökzöld cserje, és közel 50 ezer évelő és hagymás növényt ültettek ki. A Jégpálya negyed felőli részen egy mesterséges tavacskát is kialakítottak, amelybe kilencféle vízi növényt telepítettek. A park területén felújították az ivóvízrendszert, továbbá egy öntözőrendszert is kiépítettek.
„Elvárásainknak megfelel”
A parkban leaszfaltoztak több mint ötezer négyzetméternyi sétálófelületet, 420 négyzetmétert andezit lapokkal, 722 négyzetmétert kockakővel, 232 négyzetmétert pedig gyeprácsos térkővel burkoltak. Az eddigi 66 helyett 101 padot szereltek, a játszófelületet pedig 175 négyzetméterrel bővítették. Emellett a felnőttek számára fitneszgépeket is felszereltek. Az ismeretlen katona szobra mögött egy kis színpadot is kialakítottak, melyet a parkban zajló alkalmi rendezvények során lehet majd használni. „Olyan pályázatot zárunk, ami megfelel az elvárásainknak. Azt kaptuk, amit előzetesen elképzeltünk, egy olyan megújult közterületet, amely a városlakók számára is élvezhető tér lett” – következtetett az alpolgármester.
A parkban jelenleg is zajlik – azaz éppen elakadt – egy majdani kút feltáró próbafúrása, az a beruházás viszont nem része a felújításnak. A fúrással a megbízott cég eddig 108 méter mélységig jutott, ahol egy, a mostani berendezéssel áthatolhatatlan keménységű sziklarétegbe botlott, ezért a folytatáshoz hozni kell egy alkalmasabb felszerelést. Az a céljuk, hogy kétszáz méter mélységig hatoljanak.
Zöldövezet, lakosonként
Csíkszeredában jelenleg egy lakosra 26 négyzetméter zöldövezet jut – Antal Attila szerint –, összehasonlításként Bukarestben ez a szám lakosonként 23 négyzetméter. Legalábbis papíron, ugyanis megbízható források 12 négyzetméteres adatot is említenek. Amúgy több bukaresti kimutatásban zöldövezetnek számolják a băneasai erdőt. Zöldövezetek szempontjából Európában Bécs az egyik „legjobb”: az osztrák fővárosban 120 négyzetméter jut egy lakosra. Az EU-s elvárások szerint idénre minden uniós tagállamban el kellett érni a 26 négyzetméter/lakos zöldövezet-mennyiséget.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!