Fotó: Kristó Róbert
Ötvenezer forint értékű egyszeri ösztöndíjat adott át ünnepélyesen öt csíkszeredai középiskolás diáknak Tiboldi László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) országos alelnöke csütörtökön, a szervezet csíkszeredai székhelyén.
2013. december 19., 17:452013. december 19., 17:45
2013. december 19., 17:512013. december 19., 17:51
„Az EMNT a kisvárdai Tőkés László Alapítvánnyal együttműködésben hátrányos helyzetű, tehetséges erdélyi diákok számára ajánlott fel egyszeri ösztöndíjakat a magyarországi Emberi Erőforrás Támogatáskezelő hozzájárulásával” – mondta az alelnök. Hozzáfűzte, hogy országszerte közel hatvan diákot részesítenek jutalomban. „Ez elismerés és biztatás is a jövőre nézve” – fogalmazott Tiboldi. Csíkszéken a Márton Áron Gimnázium tanulói közül Gábor Ibolya, Sandy Bálint Mátyás, valamint Tompos Mária Terézia vehette át a díszoklevelet és az ösztöndíjat tartalmazó borítékot, a Segítő Mária Katolikus Gimnázium diákjai közül pedig Timár Rita és Bőjte Csongor részesült az elismerésben.
„Nagy meglepetés és nagy megtiszteltetés hogy megkaphattam az ösztöndíjat, hálásak vagyunk érte” – fejezte ki köszönetét Tompos Mária Terézia, a Márton Áron Gimnázim filológia osztályának tanulója. Hasonlóan örömét fejezte ki Sandy Bálint Mátyás is. „Jól jött az ösztöndíj karácsony előtt. Laptopot szeretnék venni magamnak az egyetemre” – osztotta meg terveit a matematika és informatika osztály tanulója. „Az elismerésben részesült diákokat a tanulmányi versenyeken való részvételük, a kiemelkedő eredményeik, illetve a szociális rászorultságuk alapján javasoltuk az ösztöndíjra, az igazgatóság, a szaktanárok és az osztályfőnökök jelölésével” – tudtuk meg Bogos Róberttől, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium tanárától.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!