Egyik pillanatról a másikra leszakadt a csíkzsögödi Natúr Lakópark egyik házában a nagyszoba mennyezetének vakolata. A tulajdonos a kivitelező kontár munkájára panaszkodik, az építő viszont csak napokkal a történtek után ismerte el felelősségét.
2012. november 22., 17:022012. november 22., 17:02
2012. november 22., 19:282012. november 22., 19:28
A csíkszeredai Búzás házaspár egy súlyos következményekkel járó autóbalesetet követően költözött a – szerencsétlenség nyomán kialakult betegség miatt nehezen megközelíthető – negyedik emeleti tömbházlakásukból a csendes, eldugott környezetben felépített kétszobás lakóházba, amelyért összesen 215 ezer lejt – jelenlegi árfolyamon közel 47 500 eurót – fizettek ki.
A beköltözés után már jelentkezett néhány – kisebb-nagyobb – probléma, korábban a két bejárati ajtó egyike ugyanis váratlanul kiesett a helyéről, és az ablakok minőségével is adódtak gondok. „Mindenből a legolcsóbbat – ez lehetett a mottója az építőnek” – panaszolta Búzás Lajos. A férfi hétfőn fogadott otthonában, ahol két általa fizetett munkás épp a nagyszoba négy nappal korábban leszakadt mennyezeti vakolatát cserélte ki gipszkartonra.
„Olyan volt, mintha földrengés lenne” – mesélte a történteket Búzás. A vakolat egy-két másodperc alatt több négyzetméteren körberepedt és lehullott, összetörve egy kisasztalt, a rajta lévő maroktelefonokat és szemüvegeket, porral borítva be az egész helyiséget. A ház lakója szerint hatalmas szerencse, hogy épp akkor senki sem tartózkodott ott, az összesen 150–200 kilogrammnyi törmelék ugyanis könnyen agyonüthetett volna egy embert.
Az ijedtség után megvizsgált darabokon a tulajdonos valósággal elképedt – kiderült, hogy a ház építésekor a betonra alsó kezelés nélkül mintegy három centiméter vastag vakolatot hordtak fel, abból is „kispórolva az anyagot”. A négy éve felhúzott épületben a friss, de túl sok homokot tartalmazó réteg még tartott, ám az anyag kiszáradása után már nem bírta el a saját súlyát – vélte a férfi, aki másnap felkereste a házakat építő Ben-Mar Group cég ügyvezetőjét, Borsody Zoltánt.
A mindössze két évre vállalt garanciából időközben „kifutott” épületet kivitelező vállalkozás igazgatója azonban először közömbösen, majd egyre ellenségesebben viszonyult az ügyhöz, végül kitessékelte irodájából a panaszost. „Kértem, hogy jöjjön ki, nézze meg a helyszínt, de esze ágában sem volt. Sőt, ironikusan megjegyezte, hogy esetleg ad egy talicska homokot, amiből újravakolhatom a szobát” – számolt be Búzás.
A betegeskedő idősek azóta sem érzik magukat biztonságban, úgy gondolják, bármelyik helyiségben megismétlődhet az omlás. A nyugodt időskor reményében kiköltözött házaspár közel kétezer lejt költött már építőanyagra és munkadíjra.
Borsody: nincs veszélyben az összes ház
Borsody Zoltán megkeresésünkre elmondta, hogy sürgős üzleti útja miatt nem tudott személyesen foglalkozni a kialakult helyzettel, de kedden egy beosztottja kiment a lakóparkba, megvizsgálta a házat, és az érintettekkel is beszélt, akkora viszont Búzásék már elvégeztették a javításokat. A vállalkozó felajánlotta, hogy kifizeti a költségeket, ám a házaspár ezt visszautasította.
„Az alvállalkozó terhére írható a kellemetlenség, hiszen három centiméter helyett legfeljebb 8–10 milliméter vastag vakolatot szabadott volna felhordani” – közölte Borsody, egyúttal elismerve, hogy az építkezés befejezésekor részükről nem történt rendes ellenőrzés. Ezt most pótolják – eddig még egy háznál találtak repedező, omlás előtt álló mennyezetet, ott mihamarabb orvosolják a bajt. „Sajnáljuk a történteket, ilyenre még nem volt példa. Általánosítani nem szabad, a különböző alvállalkozók miatt nem érinti az összes házat a hanyagság” – tette hozzá a cégvezető.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítására és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
szóljon hozzá!