Fotó: Kristó Róbert
Pityókát ültetnek, illetve zabot és tavaszi búzát vetnek a Hargita megyei termőföldeken: már négyszer annyi pityóka került a földbe, mint egy héttel korábban. Megkétszereződött a tavaszi gabonákkal bevetett területek mérete is.
2014. április 02., 19:162014. április 02., 19:16
A föld mélyebb rétegei továbbra is szárazak
A Csíkszéken márciusban hullott – a sokéves átlagnak megfelelő – négyzetméterenkénti 28 liter csapadékmennyiség jó hatással volt a vetésekre – számolt be Török Jenő. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője rámutatott, rég nem zöldelltek az ideihez hasonlóan az őszi vetések: „jelenleg nagyon szépek a gabonák, jól jöttek ki a télből: nem volt hópenész, sem kifagyás”. Hozzátette, habár elégségesnek bizonyult az eddigi csapadékmennyiség, a márciust megelőző száraz hónapok miatt a föld mélyebb rétegei még mindig szárazak, ezért szükség lenne további csapadékra.
Korábban kezdődő munkálatok
Tavaly ősszel több mint 10 600 hektárnyi gabonát vetettek el a megyében, több mint 10 400 hektárra őszi búzát, rozsot és tritikálét, közel 250 hektárra pedig őszi árpát – részletezte Török. A fennmaradt termőterületek megműveléséhez hetekkel ezelőtt hozzáfogtak a gazdálkodók. Az igazgató rávilágított, hogy az eddigiekhez képest korábban tavaszodott, így a gabonák fejlettségi állapota és a tavaszi munkálatok is két héttel megelőzik az ilyenkor megszokott állapotot.
Hargita megyében a tavaszi munkálatok 15 százalékát már elvégezték a gazdálkodók – tudtuk meg a szakembertől. Múlt héten még arról számoltunk be, hogy a megyében mintegy 300 hektáron volt elültetve a burgonya, amellett 250 hektáron tavaszi búza, illetve 400 hektáron már a zab is a földbe került. Egy hét alatt a beültetett területek megsokszorozódtak: a burgonyatermő földek több mint tíz százalékát – hozzávetőlegesen 1200 hektárt – beültették. Több mint 850 hektáron elvetették már a zabot, amely az összterület huszonöt százalékát jelenti. A földbe került a tavaszbúza harmincöt százaléka is – a gazdák közel 400 hektárnyit tudnak már a földben – foglalta össze Török.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!