Fotó: Veres Nándor
Elégedetlenek az országos közpénzügyi hivatal központosításával a középvállalkozók, akik pénzügyeiket már nem a megyeszékhelyeken, hanem a regionális kirendeltségeknél kell elvégezzék.
2016. április 04., 19:322016. április 04., 19:32
Korodi Attila parlamenti képviselő, valamint Tánczos Barna szenátor kezdeményezésére, a vállalkozói szövetségekkel közösen álláspontot fogalmaznak meg az ügyben, amelyet eljuttatnak a pénzügyminiszterhez.
Nehéz helyzetbe kerültek a csíkszeredai középvállalkozások, amióta pénzügyeiket nem a Hargita Megyei Közpénzügyi Hivatalnál, hanem az országos közpénzügy brassói központjánál kell intézzék, száz kilométereket utazva néhány papírért. A néhány hónapja bevezetett, túlbonyolított eljárás miatt sok esetben nem tudnak részt venni közbeszerzéseken sem. Korodi Attila parlamenti képviselő hétfőn elmondta, korábban egyeztettek erről a problémáról a Csíki Vállalkozók Egyesületével, valamint az országos közép- és kisvállalkozások szövetségének Hargita megyei vezetőjével, ugyanakkor fel fogják venni a kapcsolatot szerdán a Közép-Romániai Fejlesztési Régió szenátoraival és képviselőivel is párttól függetlenül. Ez a probléma ugyanis az egész központi fejlesztési régió vállalkozóit érinti.
„Az a cél, hogy a politikai képviselet és a vállalkozói szövetségek közös álláspontot fogalmazzon meg, amelyet eljuttatunk Anca Dana Dragu pénzügyminiszterhez. Egy olyan dokumentumcsomagot állítunk össze, amelyben leírjuk konkrétan, hogy hogyan fékezik ezeket a vállalkozásokat” – magyarázta Korodi. Szeretnék, ha visszaállítanák a régi eljárást, hogy a megyeszékhelyi közpénzügyi hivatalokban intézhessék továbbra is pénzügyeiket a középvállalkozások. A parlamenti képviselőtől tudjuk, hogy múlt kedden a képviselőház meghívottja volt a pénzügyminiszter, akinek erre vonatkozóan tettek fel kérdéseket az RMDSZ és a liberális párt, valamint a szociáldemokrata párt képviselői. A tárcavezető válaszában helyeselte a központosítást, azzal indokolva meg az országos közpénzügyi hivatal belső döntését, „hogy a közepes vállalkozások túl szubjektív viszonyban voltak a helyi közpénzügyi igazgatóságokkal”.
Tánczos Barna szenátor a témával kapcsolatban kifejtette, hogy a 21. században, amikor mindenki online ügyintézésről beszél, elfogadhatatlan, hogy egy vállalkozó száz kilométereket kell autózzon azért, hogy egy cégnek egy autót beírasson, vagy bármilyen más ügyet intézzen. „Közös felhívást intézünk a pénzügyminisztérium felé, ez nemcsak helyi, hanem országos probléma. Az online adminisztrációt, az egyszerűsített ügyintézést kellene előtérbe helyezni és nem a bürokrácia növelését” – vélte Tánczos.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!