Fotó: Veres Nándor
Az általános rendezési tervek összeállítása éveket ölelhet fel, és több tízezer lejbe kerül az önkormányzatok számára. Mivel több csíkszéki település is az elmúlt években fogott hozzá az említett dokumentáció elkészíttetéséhez, a témával kapcsolatban szakértőt és polgármestereket is megkérdeztünk.
2017. február 09., 10:572017. február 09., 10:57
2017. február 10., 09:182017. február 10., 09:18
Az általános rendezési tervek (PUG) tartalmazzák az illető települések valamennyi építkezési szabályát, szem előtt tartva, hogy a meghatározott településrészeken a jelenlegi hasznosítási formákat a továbbiakban is fenn lehessen tartani – tisztázta Csák László.
A Planificatio vidékfejlesztési iroda vezetője példaként említette, hogy ha egy falurészen kétemeletes házak vannak, a település PUG-jába szerepelni fog, hogy ott elsősorban kétemeletes házakat lehet építeni, és külön engedélyezési eljárás alapján járnak el abban az esetben, ha valaki háromemeletes házat akar ott – amennyiben egyáltalán engedélyezik. A rendezési tervekbe belefoglalják az építészeti szabályokat – többek között az épület magasságát, az utcafront hosszát, a kerítés milyenségét, a tető formáját –, amellett pedig az épületek funkcióját is szabályozzák, de leszögezik, hogy hol lehetnek utak, hol lehet a közművesítést megoldani.
Kitolt belterületi határok
Fontos szerepe az általános rendezési tervnek, hogy meghatározza a belterületek határát, ahol az övezetnek megfelelő épületeket lehet létesíteni. A külterületeken ezzel szemben az építkezés nem engedett, vagy legalábbis nehézkes. „Éppen ezért az általános rendezési tervek az utóbbi egy évtizedben a belterületi határok minél nagyobb mértékű kitolásával járnak. Példa lehet Székelyudvarhely vagy Parajd esete, ellenpélda pedig Csíkszereda, ahol a \'70-es évekhez mérten a belterületi határokat nem tolták ki, csak a már legálisan, féllegálisan beépített külterületeket vonták be a belterületbe” – ismertette a részleteket a szakértő. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a PUG nem egyszerűen egy szigorú szabályrendszert jelent, hanem a települések fejlődését is meghatározza.
Tízévente új dokumentáció
Egy-egy PUG tíz évre határozza meg az önkormányzat településfejlesztési szándékait, azt követően pedig – a módszertan értelmében – teljesen új dokumentációt kell készíteni. Hosszabbításra abban az esetben van lehetőség, ha egy polgármesteri hivatal költségvetése nem teszi lehetővé az új rendezési terv megrendelését, illetve ha az elkészítés folyamata valamely okból kifolyólag elnyúlik, és nem sikerül határidőre jóváhagyatni az újat – részletezte az cégvezető. Arra is kitért, hogy valóban szükséges az új dokumentációk összeállítása, hiszen egy évtized alatt számos szabály változik, ahogyan a társadalmi, gazdasági folyamatok is sokat alakulnak. Nem beszélve az új gazdasági tevékenységekről, amelyeknek mindenképp új szabályozást kell meghatározni – például egy biomasszaerőmű építése tíz évvel korábban fel se merült, most azonban egyre több helyen gondolkodnak abban. Megjegyezte, habár a zonális rendezési tervvel, vagyis a PUZ-zal a PUG-ba foglalt bizonyos kérdések tisztázhatók, de az több ezer euróba kerül, hosszadalmas jóváhagyási folyamatot kell végigvinni, szóval emiatt is kerülendő.
Amire érdemes figyelni
A gyakori meggondolatlanságok kapcsán a szakember felhívta a figyelmet, hogy falusi környezetben mindenképp szem előtt kell tartani a mezőgazdálkodókat, hiszen ha egy falurészt csak lakóövezetnek jelölnek be, ott ellehetetlenülhet az állattartás. Továbbá általános jelenségnek nevezte, hogy megpróbálnak minél több területet beltelkesíteni, olyankor viszont nem árt arra is gondolni, hogy az adózáskor jelentős különbség van a két területtípus között.
Milyen a jó PUG?
Mivel számos apróság letisztázható egy ilyen rendezési terv elkészítésével, ezért elengedhetetlen, hogy kellőképpen tájékoztassák a tervezés folyamatáról a helyieket, hogy igényeiknek megfelelően állítsák össze; tehát ne egy íróasztal mellett szülessenek a dokumentációk – szögezte le a szakember.
Mint megtudtuk, a munka összetettségének függvényében változik az összeállításhoz szükséges idő: amennyiben minden gördülékenyen megy, egy általános rendezési terv községek esetén egy-másfél év alatt készíthető el, míg egy város esetében ez akár négy évig is eltarthat. Ami pedig az árát illeti, több tízezer lejbe, de akár száz ezer lejbe is kerülhet. „Egy PUG akkor éri meg a pénzét, ha a lakosságot hozzásegíti a jövőbeli terveinek megvalósításához, azaz jobb házakhoz, jobb környékekhez és jobb gazdasági helyzethez járul hozzá, de közben nem lehetetleníti el a hagyományos megélhetési formákat sem” – összegezte.
Az önkormányzat hatásköre
Kérdésünkre Csák László azt is kifejtette, hogy a területrendezés, így a tervben szereplő szabályok betartatása is elsősorban az önkormányzatok hatásköre. Bizonyos helyeken, ahol nincs helyi urbanisztikus, ott a megyei főépítészi irodának is van felelőssége, illetve az állami építésügyi hatóságnak is van ellenőrzési joga. Kiemelte, amennyiben egy helybéli építene vagy lakását átalakítaná, ahhoz építkezési engedélyt kell kérnie, ha eleget tesz az általános rendezési tervben szereplő előírásoknak, azt nem tagadhatja meg az önkormányzat. Ellenkező esetben viszont jogerős építési engedély nem adható ki – ennek elbírálása teljesen az önkormányzat hatásköre.
Figyelnek a terv milyenségére
Azzal kapcsolatban, hogy az általános rendezési tervekhez a csíkszéki önkormányzatok részéről milyen hozzáállást tapasztalt az elmúlt években, a szakértő elmondta, hogy a polgármesterek többségében mostanra belátta a terv szükségességét, emiatt igyekeznek az új összeállításánál funkcionális tervet készíttetni. Az első, 2001 körül elkészült általános területrendezési tervek még túl általánosan fogalmaztak, a második körben készült tervek sem voltak kellőképp testreszabottak, mostanra viszont annyi tapasztalat összegyűlt a polgármesterekben és az önkormányzati alkalmazottakban, hogy látják a hasznosságát ezeknek a terveknek, és emiatt odafigyelnek arra, hogy mi is kerül bele. Azért azt is hozzátette, hogy ennek ellenére térségünkben is van olyan település, amely annak köszönheti népszerűségét, hogy akármilyen ház építhető ott.
Növelik a belterület méretet Gyimesfelsőlokon
Gyimesfelsőlokon miután a korábbi rendezési tervet sikerült meghosszabbítani, jelenleg az új előkészítésével foglalkoznak. „Az első felmérések megtörténtek, legutóbb pedig a helyi tanácsosokkal egyeztettünk, akik megkapták a térképeket, rövidesen tehát következnek a tárgyalások azzal kapcsolatban, hogy még milyen változtatásokat látnak szükségesnek” – avatott be a részletekbe Pap Imre. Gyimesfelsőlok polgármestere arra is kitért, hogy a régi PUG-ban több építésre alkalmas terület is külterületként szerepelt, emiatt nem volt mód arra, hogy ott építkezhessenek a helyiek. Elsősorban erre vonatkozó változtatások lesznek majd a rendezési tervben: azok a területek, amelyek alkalmasak az építkezésre, beltelekként szerepelnek majd. A dokumentáció engedélyeztetése egy hosszabb folyamat lesz, de a községvezető bízik benne, hogy a terv összeállításával, jóváhagyásával még idén végeznek – a meghosszabbított PUG 2019-ig még érvényes.
Az engedélyezésnél tartanak Kászonaltízen
Szintén meghosszabbított PUG van érvényben Kászonaltízen is, ahol már összeállították az újhoz szükséges dokumentációt, jelenleg pedig az engedélyeket, jóváhagyásokat várják az illetékes intézményektől – számolt be érdeklődésünkre András Zoltán. A településvezető kifejtette, hátra van még a jelenleg is zajló Kászon-patak szabályozása kapcsán készült tanulmány megvizsgálása, hogy láthassák, milyen módon fog az hatni a községi területekre. Az általuk összeállított rendezési terv legfontosabb szerepének az építkezések szabályozását nevezte meg a polgármester. Rámutatott, azáltal szabályozzák a műemlékvédelmi területeken, patakok közelében való építkezést – tehát azt, hogy hol milyen feltételekkel lehet különböző beruházásokat megvalósítani. Meglátása szerint a nyárig minden szükséges feltétel adott lesz ahhoz, hogy az önkormányzati képviselő-testület elfogadhassa, és érvénybe léphessen az új általános rendezési terv.
Új rendezési terv jövőtől Csíkmadarason
Csíkmadarason is dolgoznak az új rendezési terv elkészítésén, hiszen jövő évtől a korábbi már nem érvényes – ismertette Bíró László. Madaras polgármestere hozzátette, igyekeznek hosszú távon is használható tervet összeállítani, ennek érdekében pedig a helyiek meglátásait is figyelembe veszik.
„Úgy tud egy egészséges terv készülni, ha a helyiek érdekeit, meglátásait tükrözi” – nyomatékosított. Mint megtudtuk, esetükben is az egyik fontos változás az arra alkalmas területek beltelkesítésére vonatkozik, továbbá igény szerint bővítik a különböző övezeteket. Az elöljáró elmondta azt is, hogy a terv véglegesítése az első félévben zajlik, az év második felében pedig a jóváhagyás következik.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
Végrehajtókkal lakoltattak ki öt családot Csíkszereda központjában egy állami tulajdonú, de városi ügykezelésű épületből. Már régebb meg kellett volna lépni, de most az ingatlan is életveszélyes állapotba került.
Egy pótkocsit vontató jármű, illetve egy személyautó ütközött össze hétfőn délután Csíkszereda és Csíkszentmárton között, egy embert kórházba kellett szállítani – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Telnek a medencék, kinyitott a zsögödi strand. A létesítmény a tavalyi jegyárakkal várja a látogatókat.
Újra megnyílnak a Mikó-vár kapui a Szent Iván-éjhez legközelebbi szombaton: a Csíki Székely Múzeum idén is csatlakozik a Múzeumok Éjszakája országos programsorozathoz. A látogatók sokszínű kínálatra és izgalmas élményekre számíthatnak.
Különleges kulturális eseményre várják az érdeklődőket Csíkszeredában: az Etnospot – Múzeumok Éjszakája szombaton színes, élményközpontú programokkal készült látogatóknak.
Aláírták a kivitelezési szerződést a csíkszeredai Kós Károly és a Szentkirály utcák felújítására, így a kivitelező helyi cég hamarosan hozzáfog a munkálatokhoz, amelyeket még ebben az évben szeretnének befejezni.
szóljon hozzá!