Fotó: Gecse Noémi
A második világháborúban szolgált, majd orosz hadifogságba esett magyar honvédeknek nyújtottak át kitüntetést vasárnap Csíkszentkirályon. A Történelmi Vitézi Rend Erdélyi Országos Törzse három személynek adományozott második világháborús emlékérmet, és emlékezett elhunyt társaikra a délelőtti szentmise után.
2015. november 16., 11:172015. november 16., 11:17
2015. november 16., 11:242015. november 16., 11:24
Mélységes hitük és a szülőföld iránti szeretetük segítette a három egykori magyar honvédet, hogy mindig újra és újra helyt tudtak állni – hangzott el az ünnepi eseményen. Lakatos Mihálynak, Benedek Ferencnek és Udvari Ignácnak Székely Zsolt törzskapitány és Székely Ernő, a község polgármestere nyújtotta át a kitüntetéseket. „2004-ben, amikor megszerveztük a második világháborús veteránok találkozóját, még tizenöten voltak, mára sajnos hárman maradtak, a többieket a Jóisten magához szólította. Lehetőség nyílt arra, hogy az Erdélyi Vitézi Rend által kitüntessük a még életben levő, egykori csíkszentkirályi magyar honvédjeinket” – mondta Székely Ernő.
Székely Zsolt törzskapitány ünnepi beszédében hangsúlyozta, a három kitüntetett megtette kötelességét, helyt álltak a harcban a legjobb tudásuk szerint, őszintén, meggyőződéssel egy szent cél érdekében. „Eljött az ideje, hogy a vitézi rend s a kormányzó úr nevében – aki 95 évvel ezelőtt életre hívta a vitézi rendet –, tisztelegjünk e három háborús hős előtt, és ugyanakkor emlékezzünk a többi, csíkszentkirályi második világháborús honvédekre is, azokra, akik már nincsenek köztünk.”
Benedek Ferenc 1926-ban született Csíkszentkirályon. 1944-ben Kolozsváron kapott leventekatonai kiképzést, itt fogták el az oroszok október 9-én. Négy év alatt hat lágerben volt fogoly. 1948. június 24-én ért haza Csíkszentkirályra három év és nyolc hónap szovjet fogság után. Lakatos Mihály 1925-ben született, 1943-ban tizennyolc évesen vonult be Szentkeresztbányára leventekatonaként. Az oroszok 1944. augusztus 28-án fogták el. 1948. október 28-án szabadult. Udvari Ignác 1922-én született. Katonának 1943. október 4-én vonult be a 21. Honvéd Határalakulathoz Gyergyótölgyesre. 1945-ben Németországból hazafele jövet fogták el az oroszok. Három év és egy hónap hadifogsága alatt összesen 11 lágerben volt. 1948 nyarán szabadult – mutatta be a kitüntetetteket Gál Mária helytörténész. Elmondta, van köztük olyan, aki hazaérkezése napját minden évben megünnepli, hálát adva a Szűzanyának. Mindhárman mindvégig hittek a Jóistenben, imádkoztak hozzá, hogy egyszer csak hazatérjenek.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
szóljon hozzá!