Fotó: Gecse Noémi
A második világháborúban szolgált, majd orosz hadifogságba esett magyar honvédeknek nyújtottak át kitüntetést vasárnap Csíkszentkirályon. A Történelmi Vitézi Rend Erdélyi Országos Törzse három személynek adományozott második világháborús emlékérmet, és emlékezett elhunyt társaikra a délelőtti szentmise után.
2015. november 16., 11:172015. november 16., 11:17
2015. november 16., 11:242015. november 16., 11:24
Mélységes hitük és a szülőföld iránti szeretetük segítette a három egykori magyar honvédet, hogy mindig újra és újra helyt tudtak állni – hangzott el az ünnepi eseményen. Lakatos Mihálynak, Benedek Ferencnek és Udvari Ignácnak Székely Zsolt törzskapitány és Székely Ernő, a község polgármestere nyújtotta át a kitüntetéseket. „2004-ben, amikor megszerveztük a második világháborús veteránok találkozóját, még tizenöten voltak, mára sajnos hárman maradtak, a többieket a Jóisten magához szólította. Lehetőség nyílt arra, hogy az Erdélyi Vitézi Rend által kitüntessük a még életben levő, egykori csíkszentkirályi magyar honvédjeinket” – mondta Székely Ernő.
Székely Zsolt törzskapitány ünnepi beszédében hangsúlyozta, a három kitüntetett megtette kötelességét, helyt álltak a harcban a legjobb tudásuk szerint, őszintén, meggyőződéssel egy szent cél érdekében. „Eljött az ideje, hogy a vitézi rend s a kormányzó úr nevében – aki 95 évvel ezelőtt életre hívta a vitézi rendet –, tisztelegjünk e három háborús hős előtt, és ugyanakkor emlékezzünk a többi, csíkszentkirályi második világháborús honvédekre is, azokra, akik már nincsenek köztünk.”
Benedek Ferenc 1926-ban született Csíkszentkirályon. 1944-ben Kolozsváron kapott leventekatonai kiképzést, itt fogták el az oroszok október 9-én. Négy év alatt hat lágerben volt fogoly. 1948. június 24-én ért haza Csíkszentkirályra három év és nyolc hónap szovjet fogság után. Lakatos Mihály 1925-ben született, 1943-ban tizennyolc évesen vonult be Szentkeresztbányára leventekatonaként. Az oroszok 1944. augusztus 28-án fogták el. 1948. október 28-án szabadult. Udvari Ignác 1922-én született. Katonának 1943. október 4-én vonult be a 21. Honvéd Határalakulathoz Gyergyótölgyesre. 1945-ben Németországból hazafele jövet fogták el az oroszok. Három év és egy hónap hadifogsága alatt összesen 11 lágerben volt. 1948 nyarán szabadult – mutatta be a kitüntetetteket Gál Mária helytörténész. Elmondta, van köztük olyan, aki hazaérkezése napját minden évben megünnepli, hálát adva a Szűzanyának. Mindhárman mindvégig hittek a Jóistenben, imádkoztak hozzá, hogy egyszer csak hazatérjenek.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Hová fordulhat a csíkszeredai lakó, ha szomszédságában éjnek évadján rendszeresen csendháborítás zajlik, netán fiatalok labdáznak, hangoskodnak az ablaka alatt. Mivel a helyi rendőrségnél kevesen vannak, éjszaka csak az állami rendőrséget hívhatja.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
szóljon hozzá!