A helyiek által régen várt árvízvédelmi munkálatok zajlanak Madéfalván. A Rákos-pataka alsó részének szabályozását kezdték el nemrég, a munkálatok során a település teljes belterületén sor kerül a mederrendezésre.
2011. november 24., 17:372011. november 24., 17:37
2011. november 24., 18:492011. november 24., 18:49
Az illetékesek azt remélik, a patakmeder szabályozásával elejét veszik az áradásoknak Madéfalván
Az utóbbi két-három évben nagyon sok bosszúságot okozott községünknek az árvíz – jelentette ki Szentes Csaba. A madéfalvi polgármester elmondta, minden egyes alkalommal a Rákos-pataka okozta a problémát, hiszen a meder nem tudta elvezetni a heves esőzések során lezúduló nagy vízmennyiséget, így a kiáradó patak a községben óriási károkat okozott. Tavaly júniusban például több tucatnyi háztartást érintett az áradás, utakat és mezőgazdasági területeket tett tönkre. „Többször jeleztük az illetékes hatóságoknak, hogy valamit tenni kell ebben az ügyben. A patak szépvízi szakaszának szabályozásával csak fokozódott a problémánk, hiszen a korábbihoz képest így sokkal gyorsabban jött le a víz” – nyomatékosított a községvezető.
Mint az elöljárótól megtudtuk, a munkálatok mederszélesítést, a támfalak helyenként kövezéssel, máshol betonozással történő szabályozását tartalmazzák. Jelenleg a patak Olt folyóba történő befolyásánál dolgoznak a gépek. Utóbbinál is több mint 300 méteren mederszélesítést és mederrendezést végeznek el. A polgármester kiemelte, a Rákos-patak medrének szabályozása mellett a védőgát megemelésére és hosszabbítása is megtörténik. A gazdasági épületek mögötti területeken például beton védőgát védi majd az ingatlanokat, a betonfalat helyenként kőfal váltja majd. „A kivitelezés során előfordul majd, hogy magánterületeket is érintenek a munkálatok. Ezzel kapcsolatban kétszer is tartottunk falugyűlést, a lakosok megértették, a beruházás csakis az ő érdekeiket szolgálja” – említette Szentes Csaba.
„A madéfalvi munkálat része annak a beruházásnak, melynek során a Rákos-patak szabályozását Lóvésztől egészen az Oltnál lévő torkolatáig elvégezzük” - tudtuk meg Miklós Gézától. Az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének vezetője kifejtette, a 6 millió lej értékű projekt 2013-ra kell, hogy elkészüljön. Az Ajnád, Csíkszentmihály, Vacsárcsi, Madéfalva településeket érintő szakaszon, ahol szükséges, támfalakat, hidakat építenek, erősítenek meg.
Arról már korábban beszámoltunk, hogy a beruházással kapcsolatos hosszú távú tervek között – a települések nagyobb biztonsága érdekében – szerepel egy átfolyóval rendelkező keresztgát építése, amely árvíz esetén a vizet feltartja, és csak annyit enged át, amennyit a patakmeder elbír. Ezt a gátat valahol Csíkszentmihály község területén építenék meg.
szóljon hozzá!