Fotó: Gecse Noémi
A kevés hó miatt a vártnál mélyebbre hatolt a fagy a talajban – a szakemberek szerint ez a magyarázata, hogy több csíki településen olyan számban fagytak el vízvezetékek, amire még nem volt példa. Naponta több ilyen esetet jelentenek a szolgáltatónak, az is többször előfordult, hogy a betonkeménységű földet légkalapáccsal kellett feltörni, hogy hozzáférjenek a csövekhez.
2017. február 03., 10:432017. február 03., 10:43
A regionális víz és csatornaszolgáltató Harvíz Rt.-hez tavaly december végétől egyre nagyobb számban kezdtek érkezni bejelentések elfagyott vízvezetékekről, ma már naponta általában 15–25 esetről értesülnek. A cég szakembereinek két csoportja rendszeresen a vízvezetékek kiolvasztásával dolgozik különböző helyszíneken. Az aknákban forró gőzt vagy magas nyomású vizet használva igyekeznek olvasztani, de több helyszínen, például Szépvízen is légkalapáccsal törték fel a fagyott földet, hogy elérjék a vezetéket. Ha az aknában nem megoldható a beavatkozás, a vezetéket elvágják, majd kiolvasztás után helyreállítják.
Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. vezérigazgatója szerint a problémát az okozza, hogy a hosszan tartó fagy a talaj egyre mélyebb rétegeit érinti, mivel hiányzik az a vastagabb hóréteg, amely a megfelelő szigetelést biztosítaná. „Itt többnyire egyméteres mélység alá helyezik el a vízvezetéket, mert ez a megállapított fagyhatár, de van, ahol a talaj már 120–130 centiméter mélységig megfagyott” – említette az igazgató. A fagyás okozta problémák jelentős részét többnyire sikerül megoldani, viszont több településen erre tavaszig várni kell.
A Harvíz Rt. összesítése szerint az általuk ellátott településeken összesen 3400 méteren fagyott el a vízvezeték, ebből 72 esetben bekötés, illetve 11 helyen utcai fővezeték érintett – ezek azok, ahol hosszúra nyúlhat a vízellátás helyreállítása. Csíkjenőfalván történt a legnagyobb károsodás, ott összesen 1500 méternyi fővezeték használhatatlan, Csíkszentdomokoson 600, Csíkszenttamáson és Csíkkarcfalván 450, Csíkmadarason 370 méter. Mint megtudtuk, Csíkpálfalván 150 méternyi utcai vezeték kiolvasztására még van esély a közeljövőben. A víz nélkül maradt háztartások egy részének a szomszédok biztosítanak vizet, illetve más módon, kutakból jutnak vízhez. Szenttamásra és Rákosra a Harvíz tartályban is szállít ivóvizet. A vezetékek elfagyása kisebb mértékben érintette Szépvíz, Ajnád, Csíkszentmihály, Vacsárcsi, Szentegyháza és Csíkszereda lakóit is – csütörtökön a megyeszékhely több utcájában is dolgoztak a szolgáltató alkalmazottai az olvasztással.
Az igazgató megjegyezte, az utcai vezetékek tulajdonosai az önkormányzatok, a Harvíz csak szolgáltató, de ez alkalommal az is kiderül, hol és mennyi fővezetéket kell mélyebbre fektetni. „Ehhez az önkormányzatokkal közösen meg fogjuk kapni a pénzügyi forrásokat, hogy a mostani eset nagyon szélsőséges időjárás esetén se ismétlődhessen meg. Köszönöm minden ivóvíz nélkül maradt fogyasztónak a türelmét, megértését, a szomszédok segítőkészségét és nem utolsósorban a terepen, nehéz körülmények között dolgozó kollégáim hozzáállását” – hangsúlyozta Bogáti.
Csíkszentkirályon, ahol helyi szolgáltató üzemelteti az ivóvíz- és csatornahálózatot, szintén beavatkozásra volt szükség. Mint Székely Ernő polgármester tájékoztatott, egy esetről kaptak bejelentést, ahol ásni is kellett, a község szélén, a homokbánya közelében lakó utolsó fogyasztó maradt víz nélkül a fagyás miatt. „Homokos a föld, mivel a homokbánya közel van, ezért könnyebben fagy” – magyarázta a polgármester, aki szerint több órás munkára volt szükség, a fagyott talajt légkalapáccsal törték fel, hogy a vezetéket ki tudják olvasztani. Két másik bejelentés is érkezett a hivatalhoz elfagyott vízvezetékekről, ezek viszont a lakóházak udvarán voltak, ahol a fogyasztó illetékessége a beavatkozás.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
szóljon hozzá!