Fotó: Gecse Noémi
A kevés hó miatt a vártnál mélyebbre hatolt a fagy a talajban – a szakemberek szerint ez a magyarázata, hogy több csíki településen olyan számban fagytak el vízvezetékek, amire még nem volt példa. Naponta több ilyen esetet jelentenek a szolgáltatónak, az is többször előfordult, hogy a betonkeménységű földet légkalapáccsal kellett feltörni, hogy hozzáférjenek a csövekhez.
2017. február 03., 10:432017. február 03., 10:43
A regionális víz és csatornaszolgáltató Harvíz Rt.-hez tavaly december végétől egyre nagyobb számban kezdtek érkezni bejelentések elfagyott vízvezetékekről, ma már naponta általában 15–25 esetről értesülnek. A cég szakembereinek két csoportja rendszeresen a vízvezetékek kiolvasztásával dolgozik különböző helyszíneken. Az aknákban forró gőzt vagy magas nyomású vizet használva igyekeznek olvasztani, de több helyszínen, például Szépvízen is légkalapáccsal törték fel a fagyott földet, hogy elérjék a vezetéket. Ha az aknában nem megoldható a beavatkozás, a vezetéket elvágják, majd kiolvasztás után helyreállítják.
Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. vezérigazgatója szerint a problémát az okozza, hogy a hosszan tartó fagy a talaj egyre mélyebb rétegeit érinti, mivel hiányzik az a vastagabb hóréteg, amely a megfelelő szigetelést biztosítaná. „Itt többnyire egyméteres mélység alá helyezik el a vízvezetéket, mert ez a megállapított fagyhatár, de van, ahol a talaj már 120–130 centiméter mélységig megfagyott” – említette az igazgató. A fagyás okozta problémák jelentős részét többnyire sikerül megoldani, viszont több településen erre tavaszig várni kell.
A Harvíz Rt. összesítése szerint az általuk ellátott településeken összesen 3400 méteren fagyott el a vízvezeték, ebből 72 esetben bekötés, illetve 11 helyen utcai fővezeték érintett – ezek azok, ahol hosszúra nyúlhat a vízellátás helyreállítása. Csíkjenőfalván történt a legnagyobb károsodás, ott összesen 1500 méternyi fővezeték használhatatlan, Csíkszentdomokoson 600, Csíkszenttamáson és Csíkkarcfalván 450, Csíkmadarason 370 méter. Mint megtudtuk, Csíkpálfalván 150 méternyi utcai vezeték kiolvasztására még van esély a közeljövőben. A víz nélkül maradt háztartások egy részének a szomszédok biztosítanak vizet, illetve más módon, kutakból jutnak vízhez. Szenttamásra és Rákosra a Harvíz tartályban is szállít ivóvizet. A vezetékek elfagyása kisebb mértékben érintette Szépvíz, Ajnád, Csíkszentmihály, Vacsárcsi, Szentegyháza és Csíkszereda lakóit is – csütörtökön a megyeszékhely több utcájában is dolgoztak a szolgáltató alkalmazottai az olvasztással.
Az igazgató megjegyezte, az utcai vezetékek tulajdonosai az önkormányzatok, a Harvíz csak szolgáltató, de ez alkalommal az is kiderül, hol és mennyi fővezetéket kell mélyebbre fektetni. „Ehhez az önkormányzatokkal közösen meg fogjuk kapni a pénzügyi forrásokat, hogy a mostani eset nagyon szélsőséges időjárás esetén se ismétlődhessen meg. Köszönöm minden ivóvíz nélkül maradt fogyasztónak a türelmét, megértését, a szomszédok segítőkészségét és nem utolsósorban a terepen, nehéz körülmények között dolgozó kollégáim hozzáállását” – hangsúlyozta Bogáti.
Csíkszentkirályon, ahol helyi szolgáltató üzemelteti az ivóvíz- és csatornahálózatot, szintén beavatkozásra volt szükség. Mint Székely Ernő polgármester tájékoztatott, egy esetről kaptak bejelentést, ahol ásni is kellett, a község szélén, a homokbánya közelében lakó utolsó fogyasztó maradt víz nélkül a fagyás miatt. „Homokos a föld, mivel a homokbánya közel van, ezért könnyebben fagy” – magyarázta a polgármester, aki szerint több órás munkára volt szükség, a fagyott talajt légkalapáccsal törték fel, hogy a vezetéket ki tudják olvasztani. Két másik bejelentés is érkezett a hivatalhoz elfagyott vízvezetékekről, ezek viszont a lakóházak udvarán voltak, ahol a fogyasztó illetékessége a beavatkozás.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
szóljon hozzá!