Fotó: Kristó Róbert
Nem csak pásztornak, hanem az egész falunak ünnep az, amikor tavasszal seregbe hajtják a juhokat. Vannak települések, ahol Szent György napján történik meg ez, van olyan község, ahol korábban vagy pár nappal később gyűjtik karámba a jószágokat. Mindenesetre, az elmúlt napokban állatbőgéstől voltak hangosak a csíki települések. Mi ezúttal Csíkmadéfalvára látogattunk el.
2010. április 29., 17:202010. április 29., 17:20
Fotó: Kristó Róbert
Igazi tavaszias időre ébredve, a madéfalvi vargaszegi cimbora juhseregét látogattuk meg nemrég. Érkezésünkkor már javában folyt az állatok nyilvántartásba vétele, volt, aki szekérrel, más gyalogszerrel hozta állatait.
„Ez a község legnagyobb serege, háromszor annyi van, mint a másik két cimborában” – tudtuk meg a helyszínen. Akárcsak az elmúlt nyolc évben, idén is a helybéli Mihály családot, pontosabban Mihály Árpádot fogadták meg főpásztornak az év eleji gyűlésen. Idénre állatonként 30 lej a bér, előlegben, a gyűjtés helyszínén öt lejt kellett fizetniük a gazdáknak. Nevük bekerül a nagyfüzetbe, az állatok pontos adatait is bevezetik oda. A meddőt és a fejőst külön jegyzik, majd meg is jelölik ezeket festékkel, illetve a füljegyeket is berajzolják.
A számlálónak alig van ideje megszusszanni, egyre-másra érkeznek az állatok. Így nem is csoda, hogy sokat nem tudtunk beszélgetni Mihály Annával. Annyit két jegyzetelés közben azért készségesen elmondott, 120 gazda hozza juhait ebbe a seregbe, egyedenként egy kilogramm orda, illetve 7,5 kiló sajt jár ezért nekik. Magának a főpásztornak is van közel száz jószága, a nyáj így eléri a 900-as létszámot. És ami még érdekes lehet, itt már nem szokás a juhfürdetés, inkább gyógyszeres kezelést adnak az állatoknak.