Fotó: Kristó Róbert
Lebontották lakásaikat azok a csíkzsögödi cigányok, akik négy év után elvesztették a helyi közbirtokossággal folytatott perüket.
2013. július 09., 18:512013. július 09., 18:51
2013. július 09., 21:162013. július 09., 21:16
A Harom-domb lábánál élő öt cigány család múlt vasárnapig kellett lebontsa lakóépületét, mivel a telek amelyen épültek, a csíkzsögödi közbirtokosság tulajdonát képezi. A négy év pereskedést követő ítélet alapján írásban kapták meg az ultimátumot, miszerint tizenöt nap áll a családok rendelkezésére, hogy önszántukból cselekedjenek. Az intézkedés elmulasztása esetén a végrehajtók avatkoztak volna közbe – számolt be Barcsa Sándor, az egyik családfő.
A múlt hétvége során a családok lebontották házaikat, és a Tavasz utcában béreltek szobát maguknak. Jelenleg az egyik tizenegy fős család egy szobában lakik, amíg a másik négy család szintén egy egyszobás lakásban él mind a 20 tagjával – tudtuk meg Barcsától. Gábor János, a tizenegy tagú család feje elmondta, a szociális segélyből épp a lakbért tudják fizetni, amellett nehéz a családot fenntartani. Úgy gondolják, hogy mivel betartották a törvényt, ha igényelnek, könnyebben kapnak majd lakást családjuk számára. Ennek érdekében a családok Jancsi Sándor, a Hargita Megyei Roma Szövetség tagja segítségével a roma képviselőhöz fordulnak.
Joni Géza, a Hargita Megyei Roma Szövetség elnöke azt nyilatkozta, hogy közbenjár a családok ügyében: közvetíti a problémát Csíkszereda Polgármesteri Hivatal illetékeseihez. Kifejtette, a hivatal részéről megvan a jóindulat, hiszen már keresik az eladó telket, amelyre a cigányok költözhetnének.
Az elköltözött cigányok szomszédságában élő Bezsán Zoltán elmondta, hogy családi házukat el akarta adni, mivel szomszédai amellett, hogy loptak, idős édesanyját is durva szavakkal illették, sőt öccse házát – amely az udvaron áll használatlanul – is megrongálták. Szerinte a közbirtokosság helyesen járt el, habár számára ez nem jelent teljes megoldást – a másik oldalon szintén cigány szomszédai vannak, akik magánterületen élnek.
Józsa Lajos, a csíkzsögödi közbirtokosság elnöke nem kívánt nyilatkozni az ügyről.
Tetőjavítás, cserépcsere és egyéb munkálatok zajlottak, zajlanak a csíkszeredai római katolikus templomoknál: a csíksomlyói kegytemplomnál nemrég fejezték be az első szakaszt, a Millenniumi templomnál és a Szent Ágoston-templomnál még folyik a munka.
Eldőlt, hogy mégsem adja át a Hargita Megyei Katonai Központnak a csíkszeredai, Temesvári sugárúti egykori MÁV-irodaházat ennek tulajdonosa, a Hargita megyei önkormányzat. Most az épület energetikai felújítása következik, rendeltetése nem fog változni.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
szóljon hozzá!