Fotó: Veres Nándor
Hargita megyében az iskolások mintegy kilenc százaléka cigány nemzetiségű. A legtöbben az általános iskola elemi osztályaiba járnak és sokan szociálisan hátrányos helyzetű, hagyományőrző családokból származnak, ami azt is jelenti, hogy később nagy valószínűséggel otthagyják az oktatást.
2013. február 21., 17:132013. február 21., 17:13
2013. február 21., 17:302013. február 21., 17:30
Hargita megyében jelenleg 3778 cigány nemzetiségű gyerek jár óvodába, az általános iskolák elemi és felső tagozataira valamint középiskolába. Ez a teljes diáklétszám 7,17 százalékát jelenti, ez azok aránya, akik felvállalják identitásukat – mondta el Kari Attila roma oktatásért felelős tanfelügyelő a Hargita Megyei Tanfelügyelőség sajtótájékoztatóján. Óvodába közel kilencszáz, elemi iskolába 1764, az általános iskola felső tagozatára 991, középiskolába pedig 137 magát cigány nemzetiségűnek valló diák jár.
Kari Attila rámutatott, mivel a legtöbb gyerek nehéz anyagi körülmények között, illetve hagyományos cigány közösségekben él, sokan már fiatalon otthagyják az iskolát, a lányok férjhez mennek, a fiúk pedig megélhetést keresnek családjuk számára. Ezt igazolják a számok is, a magasabb oktatási szinteken fokozatosan csökken a roma diákok száma. Bár a tanfelügyelőség minden évben fenntart helyeket a középiskolákban a roma gyerekek számára, Hargita megyében jelenleg csak 137 cigány diák jár a középiskolai osztályokba. Kari Attila szerint most egy úgynevezett második generációs gyermekközösség van az iskolákban, akik szülei többnyire elvégezték már legalább a nyolc osztályt, ezek a gyerek rendszeresebben járnak iskolába, nagyobb fontosságot tulajdonítanak az oktatásnak, jobban is tanulnak.
A megyében 252 olyan óvodai csoport vagy iskolai osztály van, ahol 25 százalék körüli a cigány gyerekek aránya. A legtöbb ilyen csoport és osztály, 114, Székelykeresztúr környékén van, majd Székelyudvarhely térsége következik, 65 ilyen osztállyal. Csík környékén 48, Gyergyó térségében 10 és Maroshévíz térségben 15 olyan osztály van, ahol legalább a gyerekek egynegyede roma nemzetiségű. A szülőkkel való kapcsolattartatást, a gyerekek iskolalátogatását sok településen közvetítő segíti elő. A megyében összesem tíz ilyen közvetítő dolgozik az iskolák alkalmazásában. Amint Kari Attila elmondta, segítségükkel javult az iskolalátogatás aránya. Bartolf Hedvig főtanfelügyelő kiemelte, az iskolaigazgatók, osztályfőnökök, pedagógusok is sokat tesznek a roma gyerekek iskolalátogatásának a szorgalmazása terén.
Újságírói kérdésre válaszolva Kari Attila kifejtette, véleménye szerint az előítéletek is hozzájárulnak ahhoz, hogy a cigány diákok sok esetben nem vállalják fel identitásukat. Ugyanakkor a kevésbé hagyományos cigány közösségekre is jellemző ez, ahol a családok már eltávolodtak a roma identitástól és inkább a többséggel azonosulnak. A tanfelügyelő szerint ahogy a diákok, úgy a roma származású pedagógusok sem gyakran vállalják fel identitásukat, ezért van az, hogy mindössze csak néhány, nemzetiségét vállaló cigány pedagógus van. Kari Attila becslése szerint összességében Hargita megyében a diákok mintegy kilenc százaléka lehet cigány nemzetiségű. Cigány nyelvet és történelmet Hargita megyében egyébként csak egy iskolában tanítanak, Gyergyószentmiklóson 99 diák tanulja anyanyelvként, heti három-négy órában a roma nyelvet és 34 hatodikos és hetedikes diák tanulja a kisebbségek történelme keretében a roma történelmet.
„A sztereotípiák leküzdésére és mind a kisebbségi, mind a többségi nemzetek részéről mentalitásváltásra lenne szükség” – tette hozzá az identitás felvállalásának kapcsán Kari Attila.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
szóljon hozzá!