Fotó: Veres Nándor
Közel harmincezer sürgősségi esetet láttak el és betegszállítást végeztek 2014-ben a Hargita Megyei Mentőszolgálat munkatársai. A megyeszerte 16 munkaponton dolgozó mentősök nem zártak rossz évet, tavaly bővült a felszereltségük, és jelenleg minden helyszínről új mentőkkel, megfelelő felszereltséggel tudnak a betegek segítségére sietni.
2015. január 05., 19:292015. január 05., 19:29
2015. január 06., 12:172015. január 06., 12:17
Állandó őrangyalok – fogalmazta meg egy kollégájuk a mentősök munkájával kapcsolatban, érzékeltetve, hogy a hétköznapok mellett hétvégén és ünnepnapokon, éjszaka is készenlétben állnak, dolgoznak. Ez a normális, hogy az ünnepnap is munkanap számukra, ez a feladatuk, erre esküdtek fel és szívesen teszik ezt – mondta Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat igazgatója is, aki Domokos Ivánnal, az intézmény új orvosigazgatójával a múlt évi tevékenységüket összegezte számunkra.
2014-ben a Hargita Megyei Mentőszolgálat munkatársai 28 796 esetet láttak el, ebből 22 539 sürgősségi eset volt, 6257 pedig betegszállítás. A tavalyi esetszám hasonló az előző évekéhez, 2009 óta nagyjából ennyi, 30 ezer körül mozog. Ami nem szokásos, az az elmúlt ünnepek alatti esetszám, ugyanis nagyon sok riasztást kaptak: december 31-én, továbbá január elsején és másodikán összesen 214 esetet láttak el.
Mint megtudtuk, a mentők helyszínre érésének ideje a megyében jobb az országos átlagnál, megyeszerte ugyanis 16, stratégiai helyszíneken felállított mentőpont működik. Városon szabály szerint legtöbb nyolc perc alatt kell kiérniük a beteghez, ehelyett 5 perc az átlaguk, falusi környezetben a megszabott 15-20 perc helyett átlagosan 13 perc alatt sikerül a helyszínre érni. Vannak természetesen nehezen megközelíthető vidéki települések és városon is olyan részek, ahová hosszabb időbe telik kijutnia a mentőnek. A mentőautók jelenleg minden mentőponton újak, tavaly négy darab négykerék-meghajtású mentőautóval egészült ki a gépkocsipark.
A sürgősségi betegellátás mellett a mentőszolgálat tevékenységének jelentős hányadát kitevő betegszállítás egy része más megyékbe történik: a Hargita megyei kórházakból egyes betegeket a magasabban specializált más megyebeli kórházakba visznek át. Tavaly 837 szállítást végeztek más megyébe. Legtöbbször Marosvásárhelyre szállítanak betegeket, de Brassó és Kolozsvár is gyakran szerepel az úti célok között.
A megyei mentőszolgálatnál összesen 324-en dolgoznak, az intézményvezetők értékelése szerint a szakemberek jól képzettek és a továbbképzésük idén is folytatódik. Hét orvos van az alkalmazottak között, de hiánnyal küzdenek ezen a téren, a megyében működő két, csíkszeredai és székelyudvarhelyi ügyeleti vonalat bedolgozók segítségével tartják fenn.
Tavaly volt az első teljes év, hogy a mentőszolgálat az egészségügyi tárca alárendeltségébe tartozott, és bár év vége felé a várt költségvetés-kiegészítésekkel kapcsolatosan felmerült némi bizonytalanság, finanszírozási gondjaik nem adódtak, a fizetéseket ki tudták adni és a számlák kifizetésével is napirenden vannak. Erre az évre a mentőszolgálat vezetősége célul tűzte ki, hogy a sürgősségi betegellátás támogatását minden szinten szorgalmazza. Ugyanakkor a felszereltség javítását is szeretnék elérni, mert bár a szükséges műszerek rendelkezésre állnak, folyamatosan jelennek meg újabb orvosi műszerek.
Mit kell mondani, ha a 112-t hívjuk?
Riasztás esetén a mentősök számára nagyon fontos, a beteg számára pedig létfontosságú lehet, hogy az egységes segélyhívót, a 112-t tárcsázó személy pontos információkat adjon meg a sürgősség jellegéről és helyszínéről. A mentősök arra kérik a segélyhívást kezdeményezőket, hogy adják meg a nevüket, a pontos címet és minden lehetséges információt a beteg állapotáról – utóbbi azért fontos, hogy a diszpécser eldönthesse, milyen jellegű mentőre van szükség. Ugyanakkor – mint Domokos Iván mondta – bár sürgősségi esetben ez mindenki számára nehéz, a mentés idején kis türelemre is szükség van a hozzátartozók részéről annak érdekében, hogy a szakemberek zavartalanul dolgozhassanak.
A Tarisznyás Márton Múzeum tudományos ismeretterjesztő előadássorozata, a Tarisznyás-estek következő alkalmán, csütörtökön Gál Levente muzeológus tart előadást „Fényképészek, fotográfiák, történetek – Egy fotótörténeti kutatás kezdetei” címmel.
A Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban május 22-én, csütörtökön 18 órától Garda Dezső történész-politológus „Romániának az Európai Unióba való felvételének a megszavazása és Székelyföld területi autonómiája” címmel tart előadást.
Habár tavaly októberben ünnepélyes keretek között átadták ugyan a gyergyóremetei tanuszodát, a medencében azóta sem csobbant senki. Hosszas várakozás és hiányosságok kijavítása után most végre elérhető közelségbe került a nyitás időpontja.
A hatóságok ideiglenes forgalomkorlátozást vezetnek be május 21-én, szerdán Maroshévízen a Belvedere szálló környékén.
Bekeményített Gyergyóújfalu önkormányzata, nem akarnak lehetőséget adni arra, hogy a mezőkön, utak mentén jelenjenek meg szeméthalmok. Drónnal figyelik azokat a területeket, ahol korábban rendszeresen szemét jelent meg.
Folytatják a folyóba zuhant férfi felkutatását Maroshévízen. A helyi hivatásos és önkéntes tűzoltóság közös erővel keresi az eltűntet, ahogy az időjárás engedi drónt is bevetnek – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
szóljon hozzá!