Fotó: Boda L. Gergely
Egyre jobban bonyolódik az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) által megvádolt Borboly Csaba és társai ellen indított büntetőeljárás. A Hargita megyei önkormányzat elnökének ügyvédje által benyújtott óvást az alkotmánybíróság elfogadta, alkotmányellenesnek minősítve a büntetőjogi perrendtartási törvény több cikkelyét. Kitűztek egy tárgyalási időpontot, de törvénymódosításra is szükség van.
2014. december 23., 10:232014. december 23., 10:23
Idén márciusban került vissza a Hargita Megyei Törvényszékre az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) által korrupciós ügyben való részvétellel megvádolt Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, Sófalvi László volt alelnök és további tizenegy személy büntetőperének dossziéja a Marosvásárhelyi Ítélőtáblától.
Erre azért volt szükség, mert a februárban megjelent és érvénybe lépett büntetőjogi perrendtartási törvény értelmében a Hargita Megyei Törvényszéken az előzetes bírói testület feladata megvizsgálni a büntetőeljárás indításának törvényességét. Az előzetes bírói testület feladatairól az új büntetőjogi perrendtartási törvény 342-348-ös cikkelyei rendelkeznek, eszerint a vizsgálat során nemcsak a büntetőeljárást, hanem a bizonyítékok és a nyomozati eljárás törvényességét is ellenőriznie kell a vádlottak jogainak védelmében.
Éppen ezen törvénycikkelyek egyes bekezdéseit, pontjait kifogásolta az alkotmánybírósághoz eljuttatott beadványában Borboly védőügyvédje, Sergiu Bogdan. Noha a Hargita Megyei Törvényszék 2015. január 20-ára kitűzte az ügyben az első tárgyalási időpontot, időközben az alkotmánybíróság helyt adott a törvénnyel kapcsolatban benyújtott alkotmányossági kifogásnak. „Azt a procedúrát, amelyet a Hargita Megyei Törvényszék előzetes bírói testületénél lefolytattak, november 11-én alkotmányellenesnek nyilvánította az alkotmánybíróság” – közölte érdeklődésünkre Sergiu Bogdan.
Az alkotmánybíróság határozatának a Hivatalos Közlönyben történő megjelenésétől számított 45 napon belül az alkotmányellenes helyzetet a parlamentnek meg kell oldania. Sergiu Bogdan szerint ha ez nem történik meg, a törvény érvényét veszíti. A végzés a december 5-ei Hivatalos Közlönyben jelent meg. „Az első tárgyaláson érdekes beszélgetés lesz, mert ha ebben az esetben alkotmányellenesnek nyilvánítottak több törvénycikkelyt, az mindenki számára érvényes. Ha nem történik meg a törvénymódosítás, elég bonyolult lesz a helyzet, mert a büntetőjogi perrendtartási törvény nélkül, de a vádlottak jogainak tiszteletben tartásával kellene tárgyalást lefolytatni” – magyarázta a védőügyvéd.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!