Fotó: Iochom Zsolt
Húsvétvasárnap, Jézus Krisztus feltámadásának ünnepén a hagyományos ételszentelésre több ezren gyűltek össze a csíkszeredai Szabadság téren, ahol Tamás József püspök áldotta meg az étkeket.
2014. április 20., 12:562014. április 20., 12:56
A húsvéti ételszentelés Csíkszeredában megőrizte évszázados, eleven ünnepélyességét, reggel 8 órakor rendezett sorokban várták a hívek, hogy püspöki áldásban részesüljenek a kosarakban helyezett eledelek.
Kereszténységünk legnagyobb ünnepén, húsvét reggelén a föltámadt Krisztus szavaival köszöntötte az összesereglett sokaságot Tamás József püspök: „Békesség veletek!”. Mint fogalmazott, a föltámadt Jézus Krisztusnak több jelképe is van, amit a liturgiában használ az egyház, egyik ilyen jelképe a húsvéti gyertya, amit nagyszombat este megáldottak. Jézus a világ világosságának nevezte önmagát, azért jött, hogy tanításával megvilágosítsa a mi életutunkat, kérdéseinkre és problémáinkra feleletet adjon. Elmélkedésében a püspök a húsvéti jelképekről beszélt. Jézus húsvéti bárányként feláldozta önmagát érettünk a kereszten engesztelésképpen, ezért fogyasztunk húsvétvasárnap bárányhúst.
„Jézus jelképe a piros tojás, hiszen ahogy a csirke áttöri a tojásnak a falát és kikel belőle, húsvét hajnalán az Úr Jézus is így lépett ki a sírból. Másik jelképe a húsvétnak a nyúl, ami az éberségre figyelmeztet bennünket, hogy mindig éberen várakozzunk Jézus Krisztusra, aki majd el fog jönni még egyszer megítélni ezt a világot” – emelte ki Tamás József püspök. Örömének adott hangot, hogy az évszázadok során az ételszentelés nem veszítette el jelentőségét, hiszen a húsvéti eseményekben gyakran találkozunk azzal, hogy Jézus az étkezést használta fel arra, hogy meggyőzze övéit feltámadásának tényéről – példaként az emmauszi tanítványok történetét idézte fel.
Ezt követően a téren kialakított sorok között vonult el a papság a ministránsokkal és meghintették szenteltvízzel a kosarakat.
„A megáldott eledelek elfogyasztásában találkozzunk Ővele, az Úr békéje töltse el mindannyiunk szívét és áldása kísérje mindennapi életünket” – kérte Isten áldását a püspök. Az áldás után az ételszentelés a pápai himnusz és nemzeti imádságaink eléneklésével ért véget.
„Az ételszenteléskor ma is kitűnt, hogy a székely katona nemzet. Tud fegyelmezett lenni, és közösségére dicsőséget hozni” – jegyezte meg Darvas-Kozma József esperes-plébános.
Eldőlt, hogy mégsem adja át a Hargita Megyei Katonai Központnak a csíkszeredai, Temesvári sugárúti egykori MÁV-irodaházat ennek tulajdonosa, a Hargita megyei önkormányzat. Most az épület energetikai felújítása következik, rendeltetése nem fog változni.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
szóljon hozzá!