Kicsik, rövidek, de legalább saját hóágyúkkal vannak felszerelve – jelenthető ki a csíki sípályákról. A legtöbb létesítményen kisebb-nagyobb befektetéseket eszközöltek. Hamarosan befejeződnek a szezon előtti karbantartási munkálatok az udvarhelyszéki sípályákon is: a felvonók nagyjából már felszerelve, de legalábbis rendbe téve várják, hogy működésbe léphessenek.
A nyár folyamán a meglévők mellé egy újabb hóágyút üzemeltek be a gyimesi sípályáknál. A főút mellett található két pályán egy csákányos és egy tányéros felvonó található. A 700 és a 650 méteres pályák mellett egy hópánkópálya is van, ugyanakkor egy korcsolyapályát is szeretnének működtetni itt. „A tavaly is volt érdeklődő, csak kevés volt a hó. De igyekeztünk pótolni hóágyúkkal. Most az új fejlesztéseknek köszönhetően több hóágyuval vagyunk felszerelve” – mondta Bodor Áron, a gyimesi sípályák tulajdonosa.
Már a tavaly jó minőségű pályát tudtak biztosítani Piricskén, a mostani szezonra egy nagy teljesítményű hóágyút vásároltak. A háromszáz méter hosszú pálya kezdőknek ajánlott, tányéros felvonóval rendelkezik, lehetőség van nappali és esti sízésre is – tudtuk meg Jánó Elődtől, a piricskei Hegyi Pihenő menedzserétől. „Az új hóágyú a nagymértékű fejlesztésünk, a többi már a tavaly is megvolt.”
„Várjuk a minél hidegebb időt, hogy tudjuk beindítani a hóágyúkat” – ezt a csíksomlyói sípályák üzemeltetője, Burján László válaszolta arra a kérdésünkre, hogy fel vannak-e készülve a közelgő síszezonra. Csíksomlyón egyébként két pálya is van, egy meredekebb, négyszáz méter hosszú a haladóknak, és egy 900 méter hosszú kezdőknek való pálya.
Készülnek már a szezonra a hargitafürdői Csipike-pálya üzemeltetői is. A 300 méter hosszú pályánál nem történt nagyobb befektetés a tavalyi szezon óta, de jó minőségű tereppel tudják fogadni a vendégeket. „A javításokat most végezzük, a hóágyúkat előkészítjük, leellenőrzünk mindent, hogy működőképes-e”– közölte Both Csaba ügyvezető.
A napokban írják alá a szerződést egy csíkszeredai vállalkozóval a Tusnádfürdői Turisztikai Egyesület képviselői, ugyanis az egyesület tulajdonában van a tusnádfürdői sípálya. Az 500 méter hosszú, hóágyúval felszerelt pálya tetejére tányéros felvonóval juthatnak fel a sízők. „Reméljük, hogy az üzemeltetőnek köszönhetően még jobban fog működni, mint eddig. Most már tudjuk, mire képes, fel vagyunk készülve a téli szezonra. A vállalkozó ígérete szerint még egy hóágyút fog beüzemelni, amely jobb minőségű pályát biztosít, és ha az időjárási viszonyok is engedik, hamarabb is elkezdik működtetni a pályát” – mutatott rá Albert Tibor, Tusnádfürdő polgármestere, a turisztikai egyesület tagja.
A hargitafürdői Kossuth- és Miklós-pályának a tulajdonosa, a csíkcsicsói közbirtokosság a nyáron nagy befektetéseket eszközölt, ettől a szezontól ugyanis a közbirtokosság működteti ezeket a pályákat. Több alkalommal is kerestük a közbirtokosság elnökét, ő viszont nem tartotta fontosnak, hogy beszámoljon a beruházásokról.
December közepére saccolják a síszezon kezdetét az udvarhelyszéki sípályák működtetői, ám gőzerővel készülnek arra az esetre is, hogy ha az időjárás megengedi, hamarabb nyithassanak – derült ki az üzemeltetőkkel folytatott beszélgetésből.
A Bucsin-tetőn a Havas Bucsin és a Bogdán vezetői is leghamarabb jövő hónap közepére jósolják a síszezon kezdetét. A Havas Bucsinon nincs hóágyú, így ott jobban várják a csapadékot, mint a Bogdánon, ahol – mint Székely Béla tulajdonos elmondta – kellően alacsony hőmérséklet esetén mesterséges havat is előállítanak. Az esetleges korábbi lehűlésre is készülnek már: a Havas Bucsinon egyéb szükséges munkálatok mellett felszerelték a nyári időszakra leszedhető felvonókat, a Bogdánon pedig szintén elvégezték a karbantartást, és folyamatban van az idei szezonra szóló engedélyek beszerzése.
Két új hóágyúval bővült a Madarasi Hargita Síközpont rendszere – ismertette Magyari Tekla szóvivő. Hozzáfűzte, lecserélték a beléptetőrendszert, a felvonókhoz vezető kapukat, ezenkívül belső fejlesztéseket végeztek – mindezek révén korszerűbb, minőségibb szolgáltatást nyújthatnak négy sípályájukon, illetve a hódeszkások számára kialakított parkban. A hegyen is december közepére jósolják a szezon kezdetét – a szóvivő elmondta, ott is havazott már korábban, ám az időjárási viszonyok még nem teszik lehetővé a hóágyúzást, a sízést.
A Hargitán azonban történtek még változások: a látogatók az idei síszezonban (várhatóan már karácsony és szilveszter között) egy teljességgel megújult Madarasi Menedékházba térhetnek be melegedni. Mint a vezetőség részéről Pădurean Sándor elmondta, a menedékházban teljes körű külső és belső felújítást végeztek – a menedékház tehát a padlótól a tetőzetig megújult.
Javában készül a szezonra, mely időszakra alkalmazottai körét is bővítené a homoródfürdői Lobogó Szabadidőközpont vezetősége – ismertette Benedek Lukács tulajdonos. Noha a borvízforrások hazájában még nem hullott hó, a felvonók nemsokára készen állnak a beüzemelésre, és a pálya alsó részén kialakult mélyedéseket is sikerült feltölteni, füvesíteni – tudtuk meg. A munkaerőhiány azonban rányomja bélyegét a szolgáltatás minőségére – fejtette ki a cégvezető, kijelentését általánosítva a térségre. Mint ismertette, a kevés alkalmazottat sem lehet leterhelni, az „utánpótlás”, a fiatal munkakereső pedig a legritkább esetben hajlandó csákányt adogatni, pályát takarítani, taposni vagy szánt vezetni. Ehelyett inkább külföldre mennek azok, akik képesek jól teljesíteni a feladatukat – osztotta meg tapasztalatait. Továbbá nemtetszését fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a nagyobb síközpontok nem csatlakoztak a közös bérletrendszerhez, amellyel kapcsolatban jó tapasztalatai vannak, és amely véleménye szerint hozzájárulna ahhoz, hogy az ide látogatókat minél hosszabb időre a térségben marasztalják a szolgáltatók. A közös síbérlet idén – a tavalyihoz hasonlóan – a két bucsini, a homoródfürdői, illetve a gyergyócsomafalvi pályára érvényes.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
szóljon hozzá!