Fotó: Veres Nándor
Csicsóban lovarda, Madéfalván zöldség- és gombafarm létesülne, több csíki településen pedig a mezőgazdasági fejlesztéseken túl sípályákat, wellness-központokat hoznának létre, illetve meglévőket újítanának fel – néhány csíkszéki példa, amelyeket Hargita megye fejlesztési stratégia tervezetében fogalmaztak meg a készítők.
2016. október 06., 11:082016. október 06., 11:08
2016. október 06., 12:272016. október 06., 12:27
Hargita megye nemrég bemutatott és közvitára bocsátott fejlesztési stratégiájával kapcsolatosan szerdáig lehetett észrevételeket, javaslatokat megfogalmazni. Ilyés Szabolcs György, a Regional Consulting & Management Rt. ügyvezető igazgatója megkeresésünkre elmondta, számos hasznos hozzászólás érkezett hozzájuk, úgy intézményektől, mint vállalkozóktól, magánszemélyektől.
A javaslatokat összesítik és továbbítják a megrendelőnek, azaz Hargita Megye Tanácsának, és amennyiben ott rábólintanak, akkor ezeket beépítik a stratégiába. „Hargita Megye Tanácsánál pattog a labda. Számos javaslatunkat még nem fogadták el, de volt, amit igen. Az egész stratégia jövője rajtuk múlik” – mondta az ügyvezető. A következő lépés az lesz, hogy véglegesítik a megyei fejlesztési stratégiát, amelyet majd a megyei önkormányzati képviselő-testület elé terjesztenek elfogadásra.
Nyilvánosan megtekinthető
A megyei önkormányzat honlapján lehet elérni a fejlesztési stratégia tervezetét román nyelven, amelyben meg lehet találni a konkrét projektek listáját. A dokumentumot magyar nyelvű, rövid összefoglalója is megtalálható. A 2015–2020-as időszakra vonatkozó fejlesztési irányvonalak kapcsán közvitát is tartottak múlt csütörtökön a csíkszeredai megyeházán. A stratégiát a kolozsvári Regional Consulting & Management Rt. és a bukaresti RomActiv Business Consulting Kft. cégek készítették el.
A dokumentumban számos projektet fogalmaztak meg, amely a megye gazdasági, társadalmi, közigazgatási fejlődését szolgálná. Mint Ilyés magyarázta, az elképzelés szintjén álló projektekhez nem, de a folyamatban lévő, előtanulmánnyal vagy megvalósíthatósági tanulmánnyal rendelkező projektek mellé becsült költségvetést is rendeltek. A csíkszéki településeket érintő projektek közül ezúttal a turisztikai és a mezőgazdasági elképzelésekből ismertetünk néhányat.
A turizmus fellendítésére többek között a téli sportok infrastruktúráját fejlesztenék (például sípályák építésével, modernizálásával), illetve az ásvány- és termálvizeket használnák ki wellness-központok létrehozásával, bővítésével. Tusnádfürdőn a kemping modernizálása, a Csukás-tó megvásárlása és környékének rendbetétele mellett a helyi balneológiai kezelőbázis, illetve a wellness-központ fejlesztése szerepel a stratégiai projektek között.
A dokumentumban leírtak szerint Csíkszeredának többek között a Suta környékének helyrehozása és a korábban többször is szóba került síugró sánc megépítése növelhetné turisztikai erejét. Balánbányán többek között sípályák kiépítésében, illetve egy turisztikai, információs központ kialakításában látnak előrelépési lehetőséget. Csíkmadaras község számára wellness-központ és termálfürdő létrehozása, illetve modern sípályák kialakítása lenne a cél. Csíkszentimréhez kapcsolódóan szintén sípálya építés szerepel a megvalósítandó elképzelések között, illetve egy turisztikai központ építése is, amelyre 4,5 millió lejt költenének.
Karcfalván a Madicsa-fürdő felújítása jelenthet prioritást, ugyanakkor a helyi jégpálya fejlesztése, a hozzá kapcsolódó kiszolgáló egységek, mint például egy orvosi rendelő létrehozása is fontos lehet. Kászonaltízen a vadászatra épülő turizmusra, valamint a faluturizmusra fektetnék a hangsúlyt. Csíkszentkirály esetében a Borsáros-fürdő rendezését, a külső medencéjének felújítását jegyezték fel, illetve Büdősfürdőn egy balneológiai kezelőközpont megépítésében látnak fantáziát.
Csíkrákoson a turisztikai marketingnek tulajdonítanának fontos szerepet, illetve integrálnák a helyi ásványvízforrásokat a helyi és regionális turizmusba. A csíkdánfalvi Dugás-fürdőt a regionális turisztikai élet keringésébe kapcsolnák be.
Csíkcsicsó esetében a többi településhez képest több fejlesztési elképzelést fogalmaztak meg, ilyenek például Piricskének üdülőzónaként való fejlesztése vagy hargitafürdői infrastruktúra javítása a téli sportok kiszolgálására. A különlegesebb elképzelések között említést érdemel egy lovarda építése és a lovassportok számára alkalmas központ létrehozása. Ugyanakkor a községben intézményesített és rendszeresített állatvásároknak is helyet biztosítanának, és hídmérleget is felállítanának.
Több településen az erdei, valamint mezei utak felújítását tűzték ki célul, ezek mellett olyan beruházásokat képzeltek el, mint a Kászonokban a fenntartható erdőgazdálkodás és állattartás ösztönzése. Madéfalván öntözőrendszer kiépítésével a mezőgazdasági termelés javulását szeretnék elérni. A Csompoly Közbirtokossággal közösen egy gomba- és zöldségfeldolgozó farm létrehozását is eltervezték, erre viszonylag nagy összeget, több mint 21,9 millió lejt szánnának.
Csíkszenttamáson tejbegyűjtő központ létesítése, Csíkrákoson a fiatal gazdák támogatása jelenthet fellendülést. Szépvízen a tejtermelők egyesületét segítenék gépi eszközökkel, a helyi káposztatermelőket is bátorítanák, illetve a pityókatermelőket burgonyapehely-készítő géppel segítenék. Csíkszentléleken a vállalkozásokat, illetve a népművészetet, a hagyományos mesterségeket támogatnák, illetve a hús- és tejtermelés növelését ösztönöznék. Csíkkozmáson szintén az állattartás bővítését gondolták elsődlegesnek a fejlődés szempontjából, ugyanakkor a pityókatárolás és -szállítás fejlesztése, a mezőgazdasági termékek feldolgozásának növelése szintén cél. A Gyimesekben a tejfeldolgozók termékeinek értékesítésében segédkeznének.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
szóljon hozzá!