Fotó: Veres Nándor
Csicsóban lovarda, Madéfalván zöldség- és gombafarm létesülne, több csíki településen pedig a mezőgazdasági fejlesztéseken túl sípályákat, wellness-központokat hoznának létre, illetve meglévőket újítanának fel – néhány csíkszéki példa, amelyeket Hargita megye fejlesztési stratégia tervezetében fogalmaztak meg a készítők.
2016. október 06., 11:082016. október 06., 11:08
2016. október 06., 12:272016. október 06., 12:27
Hargita megye nemrég bemutatott és közvitára bocsátott fejlesztési stratégiájával kapcsolatosan szerdáig lehetett észrevételeket, javaslatokat megfogalmazni. Ilyés Szabolcs György, a Regional Consulting & Management Rt. ügyvezető igazgatója megkeresésünkre elmondta, számos hasznos hozzászólás érkezett hozzájuk, úgy intézményektől, mint vállalkozóktól, magánszemélyektől.
A javaslatokat összesítik és továbbítják a megrendelőnek, azaz Hargita Megye Tanácsának, és amennyiben ott rábólintanak, akkor ezeket beépítik a stratégiába. „Hargita Megye Tanácsánál pattog a labda. Számos javaslatunkat még nem fogadták el, de volt, amit igen. Az egész stratégia jövője rajtuk múlik” – mondta az ügyvezető. A következő lépés az lesz, hogy véglegesítik a megyei fejlesztési stratégiát, amelyet majd a megyei önkormányzati képviselő-testület elé terjesztenek elfogadásra.
Nyilvánosan megtekinthető
A megyei önkormányzat honlapján lehet elérni a fejlesztési stratégia tervezetét román nyelven, amelyben meg lehet találni a konkrét projektek listáját. A dokumentumot magyar nyelvű, rövid összefoglalója is megtalálható. A 2015–2020-as időszakra vonatkozó fejlesztési irányvonalak kapcsán közvitát is tartottak múlt csütörtökön a csíkszeredai megyeházán. A stratégiát a kolozsvári Regional Consulting & Management Rt. és a bukaresti RomActiv Business Consulting Kft. cégek készítették el.
A dokumentumban számos projektet fogalmaztak meg, amely a megye gazdasági, társadalmi, közigazgatási fejlődését szolgálná. Mint Ilyés magyarázta, az elképzelés szintjén álló projektekhez nem, de a folyamatban lévő, előtanulmánnyal vagy megvalósíthatósági tanulmánnyal rendelkező projektek mellé becsült költségvetést is rendeltek. A csíkszéki településeket érintő projektek közül ezúttal a turisztikai és a mezőgazdasági elképzelésekből ismertetünk néhányat.
A turizmus fellendítésére többek között a téli sportok infrastruktúráját fejlesztenék (például sípályák építésével, modernizálásával), illetve az ásvány- és termálvizeket használnák ki wellness-központok létrehozásával, bővítésével. Tusnádfürdőn a kemping modernizálása, a Csukás-tó megvásárlása és környékének rendbetétele mellett a helyi balneológiai kezelőbázis, illetve a wellness-központ fejlesztése szerepel a stratégiai projektek között.
A dokumentumban leírtak szerint Csíkszeredának többek között a Suta környékének helyrehozása és a korábban többször is szóba került síugró sánc megépítése növelhetné turisztikai erejét. Balánbányán többek között sípályák kiépítésében, illetve egy turisztikai, információs központ kialakításában látnak előrelépési lehetőséget. Csíkmadaras község számára wellness-központ és termálfürdő létrehozása, illetve modern sípályák kialakítása lenne a cél. Csíkszentimréhez kapcsolódóan szintén sípálya építés szerepel a megvalósítandó elképzelések között, illetve egy turisztikai központ építése is, amelyre 4,5 millió lejt költenének.
Karcfalván a Madicsa-fürdő felújítása jelenthet prioritást, ugyanakkor a helyi jégpálya fejlesztése, a hozzá kapcsolódó kiszolgáló egységek, mint például egy orvosi rendelő létrehozása is fontos lehet. Kászonaltízen a vadászatra épülő turizmusra, valamint a faluturizmusra fektetnék a hangsúlyt. Csíkszentkirály esetében a Borsáros-fürdő rendezését, a külső medencéjének felújítását jegyezték fel, illetve Büdősfürdőn egy balneológiai kezelőközpont megépítésében látnak fantáziát.
Csíkrákoson a turisztikai marketingnek tulajdonítanának fontos szerepet, illetve integrálnák a helyi ásványvízforrásokat a helyi és regionális turizmusba. A csíkdánfalvi Dugás-fürdőt a regionális turisztikai élet keringésébe kapcsolnák be.
Csíkcsicsó esetében a többi településhez képest több fejlesztési elképzelést fogalmaztak meg, ilyenek például Piricskének üdülőzónaként való fejlesztése vagy hargitafürdői infrastruktúra javítása a téli sportok kiszolgálására. A különlegesebb elképzelések között említést érdemel egy lovarda építése és a lovassportok számára alkalmas központ létrehozása. Ugyanakkor a községben intézményesített és rendszeresített állatvásároknak is helyet biztosítanának, és hídmérleget is felállítanának.
Több településen az erdei, valamint mezei utak felújítását tűzték ki célul, ezek mellett olyan beruházásokat képzeltek el, mint a Kászonokban a fenntartható erdőgazdálkodás és állattartás ösztönzése. Madéfalván öntözőrendszer kiépítésével a mezőgazdasági termelés javulását szeretnék elérni. A Csompoly Közbirtokossággal közösen egy gomba- és zöldségfeldolgozó farm létrehozását is eltervezték, erre viszonylag nagy összeget, több mint 21,9 millió lejt szánnának.
Csíkszenttamáson tejbegyűjtő központ létesítése, Csíkrákoson a fiatal gazdák támogatása jelenthet fellendülést. Szépvízen a tejtermelők egyesületét segítenék gépi eszközökkel, a helyi káposztatermelőket is bátorítanák, illetve a pityókatermelőket burgonyapehely-készítő géppel segítenék. Csíkszentléleken a vállalkozásokat, illetve a népművészetet, a hagyományos mesterségeket támogatnák, illetve a hús- és tejtermelés növelését ösztönöznék. Csíkkozmáson szintén az állattartás bővítését gondolták elsődlegesnek a fejlődés szempontjából, ugyanakkor a pityókatárolás és -szállítás fejlesztése, a mezőgazdasági termékek feldolgozásának növelése szintén cél. A Gyimesekben a tejfeldolgozók termékeinek értékesítésében segédkeznének.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!