Hatósági baki kijavítva: feloldották az alcsíki legeltetési tilalmat

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Kijavította hibáját az Altalajkincsek Országos Ügynöksége, így most már nem tilos a legeltetés a Csíkszentkirály 100 négyzetkilométeres körzetébe eső területeken. Ezzel felszusszanhatnak az alcsíki gazdák, akik körülbelül egy hónappal ezelőtt igencsak kilátástalan helyzetbe kerültek. A hidrológiai védelmi terület nagysága viszont marad, ez bizonyos megszorításokkal jár.

Rédai Botond

2010. május 03., 14:122010. május 03., 14:12

•  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Fotó: Kristó Róbert

Mint ismeretes, a csíkszentkirályi Hargita Gyöngye Rt. az Altalajkincsek Országos Ügynökségétől kérte egy hidrológiai védelmi terület felállítását. Az erre vonatkozó engedély megszületett, ám tartalmát kicsit elírták az illetékesek: a már említett terület egészére érvényesítették azokat a törvényes előírásokat, amelyek elvileg a borvízforrások tíz méteres körzetében alkalmazandók. Azaz betiltották a legeltetést és a növényvédelmi szerek használatát.

Ezen előírás hatálya alá esett Csíkszentimre minden külső és belső területe, illetve Csíkszentkirály és Csíkszentgyörgy egy része. „A hatóság új dokumentumot állított ki, amiben már nem foglaltatik bele a legeltetési és növényvédelmi szerek használatának tilalma” – fogalmazott érdeklődésünkre Topor Emil, az Altalajkincsek Országos Ügynökségének területi megbízottja. Elmondása szerint ezzel helyreáll a rend, hiszen a legszigorúbb egészségügyi előírások a borvízforrások tíz méteres körzetében érvényesíthetőek, ezek a részeket egyébként az engedélyt kiváltónak kerítéssel kell elválasztania.

Nem csak hatósági engedély kell a beruházásokhoz


Tehát a gazdákat érintő létfontosságú kérdés megoldódott, azonban a hidrológiai védelmi zóna nagysága megmaradt, azaz Csíkszentkirály 100 négyzetkilométerre terjesztették ki azt. Topor Emil szerint ez azzal jár, hogy ezeken a részeken bármilyen építkezés vagy infrastrukturális fejlesztés során, a szokásos engedélyeken kívül, szükséges a védelmi terület adminisztrátorának a beleegyezése, illetve a már említett szakhatóság jóváhagyása. „Nem gátolja a fejlesztést, ám szigorú feltételeket szab meg az esetleges beruházásoknál” – említette az illetékes. Mint megtudtuk, bármilyen mezőgazdasági farm is létesíthető ezen a területen, ám ezeket az érvényben levő EU-s normák betartásával lehet építeni. Természetesen minden engedély kiváltása előtt az Altalajkincsek Országos Ügynöksége azokat a feltételeket is leszögezi, amelyeket az illető beruházásnak be kell tartania.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei