Alig telt el két hét a csíkdánfalvi polgármester halála után, az új alpolgármester megválasztása máris feszültséget gerjeszt a községben. Miután a törvény szerint Gáll Attila korábbi alpolgármestert községvezetői teendőkkel bízták meg, helyére új személyt kellett volna kineveznie az önkormányzatnak. A hét RMDSZ-es és négy MPP-s képviselőből álló tanács a keddi ülésen kellett volna döntsön e kérdésben, ám a gyűlés kisebb botrányba fulladt, miután a választás, a többségiek kezdeményezésére, lekerült a napirendi pontról.
2011. december 07., 20:442011. december 07., 20:44
2011. december 08., 18:532011. december 08., 18:53
Falumenedzser vagy alpolgármester – nem egy álláspontot képvisel Gáll Attila polgármester és Ambrus László MPP-tanácsos
„Alpolgármester helyett falumenedzsert szeretne az RMDSZ. Ez egyszerűen elfogadhatatlan, nem a község érdekeit szolgálja ez a döntés” – fakadt ki portálunknak Ambrus László. A Magyar Polgári Párt színeiben mandátumhoz jutott tanácsos szerint, miután kiderült, hogy egyedül ő vállalná ezt a feladatot, és a testület bizalmát is élvezte ebben a tekintetben, felsőbb utasításra, a hatalom megtartása érdekében visszakozniuk kellett az RMDSZ-es testületi tagoknak. Az RMDSZ szerint viszont csak a döntést napolták el, a falumenedzseri beosztással pedig a jelenlegi polgármester munkáját segítenék.
„Sajnálatos, ami történt a község életében, ám a munkát folytatni kell” – jegyezte meg Ambrus László. Hozzátette, miután kiderült, hogy a tanácsosok közül rajta kívül senki nem szeretne alpolgármester lenni, úgy döntött, a közösség érdekében elvállalja ezt a feladatkört. „A múlt héten megkerestem ezzel kapcsolatban minden testületi tagot, még az új polgármestert is. Elviekben mindenki támogatott. Erre érdekes módon a községvezető a hét elején azt nyilatkozta a sajtónak, hogy nincs alpolgármester-jelölt” – foglalta össze a történteket Ambrus.
Elmondása szerint az igazi pálfordulás a december hatodikai tanácsülésen következett be, mikor is a polgármester arra kérte a testületet, hogy vegyék le az alpolgármester megválasztására vonatkozó tervezetet a napirendről. Ez meg is történt. „Hirtelen azzal találtuk szembe magunkat, hogy az RMDSZ létre akar hozni egy falumenedzseri tisztséget, az alpolgármesteri beosztás rovására. Az is kiderült, hogy az új beosztás a néhai polgármester feleségének van címezve” – közölte az MPP-s képviselő.
Ambrus László úgy látja, ez a lépés csupán időhúzás az RMDSZ részéről, hiszen miután rájöttek, hogy képtelenek alpolgármester-jelöltet állítani, így szeretnék megtartani a hatalmat. „Ha létrejön a falumenedzseri tisztség, akkor már nem is lesz szükség alpolgármesterre” – jelentette ki a tanácsos, ugyanis a menedzser kezeli a hivatal gazdasági kérdéseit. Véleménye szerint ez az egész történet felborítja a tanács eddigi hatékony működését, és fölösleges feszültséget gerjeszt a testület tagjai között, illetve a községben. „Úgy látom, a pártérdek felülírja az emberek, illetve a helyi tanácsnak az akaratát. Mi a célja annak, hogy nem kell alpolgármester?” – tette fel a kérdést Ambrus László. Leszögezte, számukra mindegy, milyen politikai pártot képvisel az alpolgármester, lehet nyugodtan az RMDSZ tagja is. Lényeg, hogy a település érdekében ezt a tisztséget meg kell tartani. „Amennyiben létrejön a falumenedzseri tisztség, a polgári párt képviselői lemondanak mandátumukról” – summázott Ambrus.
Nyomásgyakorlás és fenyítés?
„Nem jó irányba terelik a dolgokat. Ilyen helyzetben túl kellene lépni azon, hogy milyen politikai színt képvisel az új alpolgármester. Ha már nincs, aki az RMDSZ-es tanácsosok közül elvállalja a feladatot, akkor hagyjuk, hogy a tanács döntsön, így a falu akarata is érvényesül” – nyilatkozta az egyik, neve elhallgatását kérő RMDSZ-tanácstag. Ő úgy látja, a menedzseri tisztség azért kell létrejöjjön, hogy ne kelljen alpolgármestert választani. Állítása szerint kollégáit manipulálják, nem a saját akaratuk szerint döntenek, hanem nyomásgyakorlásra. Időközben – tudtuk meg – a történtek után két RMDSZ-képviselő visszalépett a testületből.
Becze: nagyon sajnálatos az MPP hangulatkeltése
„A Csíki RMDSZ Területi Szervezetének Állandó Tanácsa megtárgyalta ezt az ügyet, és hétfőn hozott egy olyan határozatot, hogy amennyiben nincsen az RMDSZ-tanácsosok közül alpolgármesteri jelölt, akkor jó lenne elhalasztani a választást, hogy tudjunk a továbbiakban is egyeztetni ebben a kérdésben” – nyilatkozott érdeklődésünkre Becze István. Az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének ügyvezető elnöke hozzátette, ugyanakkor jónak látták, hogy az új polgármester munkáját kisegítsék azzal, hogy egy falumenedzsert rendelnek melléje. Ezt a beosztást kizárólag versenyvizsgával lehet elfoglalni, szigorú, a törvény által megszabott kritériumok alapján. „Erre a megoldásra van már példa, Madéfalván nagyon hatékonyan működik ez a rendszer” – említette Becze.
Az ügyvezető elnök továbbá sajnálatosnak tartotta, hogy az MPP egy ilyen szomorú helyzetet, amiben most van Dánfalva, azaz, hogy elvesztette a polgármesterét, arra akarja kihasználni, hogy megszerezze a hatalmat. „Az erdélyi konzultáció során kiderült, a lakosság hatvan százaléka még mindig minket támogat, ezért a mi felelősségünk, hogyan vezetjük a községet” – fogalmazott.
Becze szerint az RMDSZ-tanácsosokra senki nem gyakorolt nyomást, a Helyi Képviselők Tanácsának (HKT) hétfői ülésén mindenki egyetértett ezzel az eljárással. Tőle azt is megtudtuk, a menedzseri tisztség nem zárja ki az alpolgármester személyét sem, ezzel kapcsolatban viszont egyeztetésekre van szükség. „Nem láttuk, kiből lenne alpolgármester, ezért láttuk jónak, hogy egy szakember segítse a polgármester munkáját. Nem hangulatkeltéssel kellene befolyásolni az embereket, hanem le kellene ülni tárgyalni, ezt fel is ajánlottuk az MPP-nek. Akár Ambrus László személyéről is beszélhetünk mint alpolgármester, csak adjanak kis időt ebben a témában” – nyugtázta Becze István.
Süket Erzsébet: nem célom semmilyen tisztség megszerzése
„Én csupán annyit szeretnék, hogy továbbvigyük azt a munkát, amit a férjem elkezdett. Bárki legyen is az a személy, aki ezt felvállalná, én azt támogatom. Egyébről nem döntöttem, és nem döntöttünk. Ebben a kérdésben a tanács mondja ki az utolsó szót” – reagált megkeresésünkre Süket Erzsébet, a néhai polgármester felesége. Hozzáfűzte, nem látja értelmét felbolygatni a kedélyeket ebben a témában. Kíváncsiak lettünk volna Gáll Attila kinevezett polgármester álláspontjára is, a községvezető viszont egyelőre nem kívánt nyilatkozni.