Fotó: Veres Nándor
Szerdától bárki leadhatja igénylését az egységes mezőgazdasági támogatásra a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél (APIA): megnyílt a kérelmezés lehetősége a kilenc szarvasmarhánál többet vagy más állatot tartó gazdák előtt is.
2015. május 27., 12:102015. május 27., 12:10
2015. május 27., 14:022015. május 27., 14:02
„Teljes gőzzel elindult az egységes támogatáskérelmek elvétele. Ez azt jelenti, hogy nem kell tovább várakozniuk azoknak a gazdáknak, akik több mint kilenc szarvasmarhát vagy más állatot tartanak. Emlékeztetem a gazdákat, hogy keddig csak azoktól a személyektől tudtuk elvenni a kérelmet, akik legtöbb kilenc tehénnel rendelkeztek. A területalapú támogatások terén a hasonló megkötések már korábban megszűntek, bármekkora területen gazdálkodik az illető, fogadni tudtuk az igénylését” − tisztázta Haschi András. A Hargita megyei APIA igazgatója hozzátette, továbbra sem tudják fogadni a közbirtokosságok és egyesületek igényléseit, de tudomása szerint ez a kérdés is napokon belül megoldódik, úgyhogy már várják azok képviselőit a szükséges dokumentumok összeállítása és a megelőző feladatok elvégzése érdekében.
Április 8-ától ötezer kérést adtak le a megyében. Az intézményvezető belátta, hogy ez egy minimális kérésszám (a várható 32 ezer igényléshez képest), de mint mondta, számukra az igénylésben szereplő területek mérete a lényegesebb. A korábbi években 180-190 ezer hektár területre kértek támogatást a megyei gazdák, ezt a számot szeretnék elérni idén is. Mostanig több mint 50 ezer hektárra tettek le támogatásigénylést a mezőgazdálkodók a megyében. Haschi kérdésünkre elmondta, hogy a támogatási kérelmek leadási határideje továbbra is június 15-e. Ugyanakkor a jelzett határidőt követően további huszonöt naptári napig elfogadják a kéréseket napi egyszázalékos büntetés terhe mellett, amelyet az igényelt összegből vonnak majd le.
Idéntől kétféle támogatást igényelhetnek az állattenyésztéssel foglalkozók: az eddig is létezett átmeneti országos kiegészítő támogatás mellett az újonnan életbe lépő, összekapcsolt támogatásra is letehetik kérelmeiket az érintettek. Az utóbbi az úgynevezett prémium támogatás, amelyet azok a gazdák kaphatnak meg, akik minőségi állatállománnyal rendelkeznek.
Az összekapcsolt támogatás révén a bivaly-, juh-, kecske-, húsmarha-, fejőstehén- és selyemhernyó-tartók plusz támogatást is igényelhetnek. A bivalytartó gazdák legtöbb 100 állatra kérelmezhetnek, míg a juhos gazdák 150–600 egyedre, a kecsketartók pedig 50 és 500 közötti állományra. Élhetnek a támogatás adta lehetőséggel a legtöbb 250 húsmarhát tenyésztők és a 10–250 fejőstehénnel rendelkezők, akiknek a 2016-os kérelemletételig el kell indítaniuk az állatállományuk törzskönyveztetését.
Az átmeneti országos kiegészítő támogatás keretében megmarad ugyanakkor a szarvasmarhák utáni hozzájárulás, amely legkevesebb három felnőtt állat esetén igényelhető, illetve három tonnán felüli tejtermelés után kérelmezhető. Továbbra is lesz a legkevesebb 50 juh és 25 kecske anyaállatra igényelhető támogatás.
Ettől az esztendőtől alkalmazták az egységes mezőgazdasági kérelmek rendszerét, korábban külön időszakban, külön formanyomtatványban igényelhették a különböző mezőgazdasági támogatási formákat a gazdálkodók. Azaz külön időszakban kellett felkeresniük az APIA megyei kirendeltségeit, ha területalapú támogatást vagy ha az állatok után uniós, esetleg országos alapokból fizetett támogatást akartak kérelmezni. Tavaly már összevonták az állattenyésztési támogatásokat – az addigi négy alkalom helyett csupán egyszer kellett ügyintézni menniük a gazdáknak –, idén pedig egységesítették az állattenyésztésit a területalapú támogatással is. Ezek a változások annak köszönhetők, hogy a támogatási rendszer esetében hétéves periódusokról beszélhetünk: a mostani újdonságok tehát a 2014–2020-as agrárpolitikai időszak későbbi, 2015-ös indulásának tulajdoníthatók.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
szóljon hozzá!