Fotó: Kristó Róbert
Az elmúlt hét végén újabb fákat, többnyire ezüstfenyőket vágtak ki Csíkszereda központjában, a Csíki Játékszín közelében, ahol a közterek felújítása során parkoló készül. Van, aki tiltakozik, a környezetvédők szerint jobban meg kellene gondolni a fakivágást.
2012. augusztus 13., 17:572012. augusztus 13., 17:57
2012. augusztus 14., 07:592012. augusztus 14., 07:59
Tizenhat fenyő tűnt el Csíkszeredában a Temesvári sugárútról a hét végén. A Csíki Játékszín előtt az utca közepén kialakított zöldövezetet díszítő fasor nagy részét kivágták, csak négy fa maradt. Antal Attila alpolgármester szerint a fák kivágására azért volt szükség, mert az integrált városfejlesztési terv keretében készülő köztérfelújítás projektjében ezen a szakaszon parkoló építése szerepel. Hozzátette, a pályázat előírja megfelelő számú parkolóhely kialakítása szükséges a felújítás során, ezek a fák pedig már tavasszal ki voltak bélyegezve.
Azt is megtudtuk, a terveket úgy igyekeztek módosítani, hogy minél kevesebb fát kelljen kivágni, így az utca távolabbi szakaszán, a Romtelecom épülete előtt a legtöbb ezüstfenyő meg is maradt. A Csíki Játékszín előtti szakaszon egyébként 22–23 autó számára lesz parkolóhely, az úttest másik, park felőli oldalán is parkolóhelyeket alakítanak ki.
A tiltakozás utólag jött
„Ébresztő Csíkszereda! Mindjárt alig marad fa a város központjában!” – írta egy olvasónk a történtekre reagálva. „A lakosok véleményét kikérték-e? Hol vannak a Zöldek? Miért nem szerveznek valamiféle ellenállást? Lehet, hogy 50 év múlva árnyas fák alatt sétál az eljövendő generáció, de addig? Mi maradt, és mi emlékeztet a régi Csíkszeredára, polgármester urak? Kinek érdeke, hogy minél kevesebb zöldfelület és fa maradjon, de nőjön a szürke, ronda, monoton kőburkolat? Hol vannak a virágágyások, ami mindig széppé és üdévé tette ezt a várost?” – sorolta a kérdéseket csíkszeredai olvasónk.
Tény, hogy a fák kivágása hétvégén történt, kevesen vették észre, előzetes tiltakozás nem volt. A környezetvédők viszont nem értenek egyet a megoldással. Csonta László, a Zöld SzékelyFöld Egyesület elnöke szerint túl azon, hogy korábban a fák egy része elképzelés nélkül volt ültetve, most inkább átesünk a ló túlsó oldalára. Úgy vélte, meg lehetne keresni a közös megoldásokat, mert túl egyszerűek lettek ezek a fakivágások. Szerinte jobban oda kellene figyelni arra is, hogy létezik madárvilág, hogy ezek a vágások késő ősszel vagy tavasszal történjenek.
„Nem értek egyet ezzel. Ilyen időjárási körülmények között, amikor Csíkszeredában is 35 fok volt, a fák kivágását jól meg kellene gondolni, mert árnyékot adnak, befolyásolják az éghajlatot, a hőmérsékletet. Nem megoldás az, hogy újakat ültetünk” – vélekedett Potozky László, a Polgár-Társ Alapítvány igazgatója. Szerinte az ilyen mértékű fakivágások esetén sokkal több zöldövezet kellett volna a Szabadság térre is, amúgy sem áll jól a város a zöldövezeteket tekintve. „Remélem, a központi parkban a felújításkor nem lesz sok fa kivágva. Azt szakember meg tudja állapítani, hogy melyik fa beteg, csak azokat szabadna kivágni” – tette hozzá.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!