Érdemes kutatni a Hargita Megyei Levéltárban

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

Egyre gyakrabban keresik fel a Hargita Megyei Levéltárat az érdeklődök. Tavaly például több mint kétszázan végeztek kutatást. Az intézmény nyitva áll bárki számára, a levéltárban kutatók ingyenesen férhetnek hozzá dokumentumokhoz.

Barabás Hajnal

2017. február 09., 12:202017. február 09., 12:20

Bányai Daniel Péter, a Hargita Megyei Levéltár igazgatója kiemelte, intézményük már rég nem az a zárt intézmény, ami még a köztudatban él, hanem ellenkezőleg, bárki számára nyitva áll, aki kutatni szeretné az ott tárolt iratokat.

A csíkszeredai Testvériség sugárút 6. szám alatt, közvetlenül a csíkszeredai rendőrkapitányság mellett található levéltár hétköznapokon hétfőtől szerdáig reggel 8.30-tól 15 óráig, csütörtökön pedig hosszabbított programmal, 18 óráig fogadja az érdeklődőket.

„A kutatni vágyók számára nagyon egyszerű az eljárás, elég egy személyi igazolvány felmutatása, és kapnak egy látogatói kitűzőt, és már aznap kutathatnak. Azonban szeretnénk, ha előtte legalább 24 órával jeleznék nekünk, kutatási szándékukat és témáját, főleg ha nagyobb mennyiségű dokumentációról van szó, hogy adott esetben tudjuk előkészíteni” – magyarázta az intézményvezető.

A levéltárat a 0266-312 598-as telefonszámon lehet elérni, vagy a harghita@arhivelenationale.ro e-mail címen. A szolgáltatásért nem kell fizetni, azonban a fényképezésért 7 lejt kérnek el. Bányaitól megtudtuk, az utóbbi időben egyre gyakrabban keresik fel az intézményt, tavaly például 200 személy végzett kutatást náluk, érkeztek a levéltárba Amerikából, Kanadából, Izraelből is, a legtöbben pedig Magyarországról.

„Levéltáros kollégák, diákok, értelmiségiek, doktoranduszok, egyetemi hallgatók jöttek, de nemcsak, hanem egyszerű emberek is, főként anyakönyvi adatokat keresve. Az olvasóteremben az anyakönyvek mellett leginkább még adás-vételi szerződéseket és iskolai iratokat vagy kulákokkal kapcsolatos dokumentumokat kutatnak” – sorolta Bányai.

A székelyudvarhelyi Gidó Csaba történészt, tanárt a levéltárban találtuk. Mint mondta, évek óta jár oda vizsgálódni, és az utóbbi időben az Orbán Balázshoz kapcsolódó iratokat kutatja. Lamper László István Szegedről érkezett, elmesélte, hogy édesanyja csíktaplocai születésű volt, és édesapja szegedi, de Csíkszeredában volt körorvos. Az ő irataikat kutatja, volt már a gyulafehérvári levéltárban is, most itt kutat, és állítja, hogy számára hasznos anyagokra bukkant.

A levéltárban több mint 4000 folyóméternyi dokumentumot őriznek, mintegy 692 fondba (levéltári egység) és gyűjteménybe szervezve. Legnagyobb hányadát közülük a közintézményi adminisztratív dokumentumok teszik ki, de tárolnak még iskolai, katonai, egyházi, igazságszolgáltatási iratokat, ezek mellett adományokból származó iratgyűjteményeket is. Megtalálhatók a megyei levéltárban a székely határőrezredek 1770–1850 közötti iratai, Kovács Dénes magángyűjteménye 1598-ból, illetve 1684-1905 közötti anyakönyvek, valamint a 1650-től a székely nemesek iratai. Érdekessége még a levéltárnak a keresztúri pecsétgyűjtemény, 1303 pecsétről van szó, ezeket egy kiadványban is bemutatta Bicsok Zoltán, a levéltár egyik munkatársa. A legrégebbi dokumentum egy adásvételi szerződés 1563-ból, amelyet a csíkszentmiklósi Verb Ioan Deák és a háromszéki, ozsdolai Farkas Grigore kötött egy darab földre. Bányaitól tudjuk, hogy még vannak olyan dokumentumok a levéltárban, amelyek még feldolgozásra várnak, illetve a digitalizálást is folyamatosan végzik, és ezeknek megfelelően frissítik az adatbázisukat.

A levéltár kérésre igazolásokat is bocsát ki, amelyért már fizetni kell 45 lejt, a kérést személyesen az intézménynél vagy akár az országos levéltár honlapján keresztül lehet letenni. Általában tulajdonjogi papírokat, bírósági végzéseket, szolgálati időt igazoló iratokat szoktak kikérni. Tavaly 300 ilyen kérést iktattak az intézménynél.

Legfontosabb tevékenysége az intézménynek a 4000 folyóméternyi „vagyonnak” megőrzése, kezelése, és bővítése. Közvetlenül a belügyminisztériumhoz tartozik, logisztikailag azonban a Hargita Megyei Rendőr-főkapitánysághoz. Szolgáltatásai közé tartozik a kutatás lehetőségének biztosítása, igazolások kibocsátása. Emellett ellenőrzéseket is végeznek a polgármesteri hivatalokban, és más közintézményekben, valamint a hatóságoknál.

„Amikor selejtezik az iratokat, akkor a munkatársaink leellenőrzik, hogy a kidobásra szánt dokumentációba ne kerüljenek olyanok, amelyeket véglegesen le kell archiválni, amelyek úgymond történelmet írnak” – mondta Bányai.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 29., kedd

Engedélyeztetések után épülhet a csíkcsicsói sportcsarnok

A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.

Engedélyeztetések után épülhet a csíkcsicsói sportcsarnok
2025. április 28., hétfő

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány

Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány
2025. április 28., hétfő

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány

Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány
2025. április 28., hétfő

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját

Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját
2025. április 26., szombat

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön

Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön
2025. április 25., péntek

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba

A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba
2025. április 25., péntek

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ

Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ
2025. április 24., csütörtök

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét

Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét
2025. április 24., csütörtök

Megtartják a rekordkísérletet, de Ferenc pápáról is megemlékeznek

Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.

Megtartják a rekordkísérletet, de Ferenc pápáról is megemlékeznek
2025. április 24., csütörtök

Ha csak két napra is, de a magyar agrárium fővárosa lett Csíkszereda

Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.

Ha csak két napra is, de a magyar agrárium fővárosa lett Csíkszereda