Fotó: Gecse Noémi
Egyre gyakrabban keresik fel a Hargita Megyei Levéltárat az érdeklődök. Tavaly például több mint kétszázan végeztek kutatást. Az intézmény nyitva áll bárki számára, a levéltárban kutatók ingyenesen férhetnek hozzá dokumentumokhoz.
2017. február 09., 12:202017. február 09., 12:20
Bányai Daniel Péter, a Hargita Megyei Levéltár igazgatója kiemelte, intézményük már rég nem az a zárt intézmény, ami még a köztudatban él, hanem ellenkezőleg, bárki számára nyitva áll, aki kutatni szeretné az ott tárolt iratokat.
A csíkszeredai Testvériség sugárút 6. szám alatt, közvetlenül a csíkszeredai rendőrkapitányság mellett található levéltár hétköznapokon hétfőtől szerdáig reggel 8.30-tól 15 óráig, csütörtökön pedig hosszabbított programmal, 18 óráig fogadja az érdeklődőket.
„A kutatni vágyók számára nagyon egyszerű az eljárás, elég egy személyi igazolvány felmutatása, és kapnak egy látogatói kitűzőt, és már aznap kutathatnak. Azonban szeretnénk, ha előtte legalább 24 órával jeleznék nekünk, kutatási szándékukat és témáját, főleg ha nagyobb mennyiségű dokumentációról van szó, hogy adott esetben tudjuk előkészíteni” – magyarázta az intézményvezető.
A levéltárat a 0266-312 598-as telefonszámon lehet elérni, vagy a harghita@arhivelenationale.ro e-mail címen. A szolgáltatásért nem kell fizetni, azonban a fényképezésért 7 lejt kérnek el. Bányaitól megtudtuk, az utóbbi időben egyre gyakrabban keresik fel az intézményt, tavaly például 200 személy végzett kutatást náluk, érkeztek a levéltárba Amerikából, Kanadából, Izraelből is, a legtöbben pedig Magyarországról.
„Levéltáros kollégák, diákok, értelmiségiek, doktoranduszok, egyetemi hallgatók jöttek, de nemcsak, hanem egyszerű emberek is, főként anyakönyvi adatokat keresve. Az olvasóteremben az anyakönyvek mellett leginkább még adás-vételi szerződéseket és iskolai iratokat vagy kulákokkal kapcsolatos dokumentumokat kutatnak” – sorolta Bányai.
A székelyudvarhelyi Gidó Csaba történészt, tanárt a levéltárban találtuk. Mint mondta, évek óta jár oda vizsgálódni, és az utóbbi időben az Orbán Balázshoz kapcsolódó iratokat kutatja. Lamper László István Szegedről érkezett, elmesélte, hogy édesanyja csíktaplocai születésű volt, és édesapja szegedi, de Csíkszeredában volt körorvos. Az ő irataikat kutatja, volt már a gyulafehérvári levéltárban is, most itt kutat, és állítja, hogy számára hasznos anyagokra bukkant.
A levéltárban több mint 4000 folyóméternyi dokumentumot őriznek, mintegy 692 fondba (levéltári egység) és gyűjteménybe szervezve. Legnagyobb hányadát közülük a közintézményi adminisztratív dokumentumok teszik ki, de tárolnak még iskolai, katonai, egyházi, igazságszolgáltatási iratokat, ezek mellett adományokból származó iratgyűjteményeket is. Megtalálhatók a megyei levéltárban a székely határőrezredek 1770–1850 közötti iratai, Kovács Dénes magángyűjteménye 1598-ból, illetve 1684-1905 közötti anyakönyvek, valamint a 1650-től a székely nemesek iratai. Érdekessége még a levéltárnak a keresztúri pecsétgyűjtemény, 1303 pecsétről van szó, ezeket egy kiadványban is bemutatta Bicsok Zoltán, a levéltár egyik munkatársa. A legrégebbi dokumentum egy adásvételi szerződés 1563-ból, amelyet a csíkszentmiklósi Verb Ioan Deák és a háromszéki, ozsdolai Farkas Grigore kötött egy darab földre. Bányaitól tudjuk, hogy még vannak olyan dokumentumok a levéltárban, amelyek még feldolgozásra várnak, illetve a digitalizálást is folyamatosan végzik, és ezeknek megfelelően frissítik az adatbázisukat.
A levéltár kérésre igazolásokat is bocsát ki, amelyért már fizetni kell 45 lejt, a kérést személyesen az intézménynél vagy akár az országos levéltár honlapján keresztül lehet letenni. Általában tulajdonjogi papírokat, bírósági végzéseket, szolgálati időt igazoló iratokat szoktak kikérni. Tavaly 300 ilyen kérést iktattak az intézménynél.
Legfontosabb tevékenysége az intézménynek a 4000 folyóméternyi „vagyonnak” megőrzése, kezelése, és bővítése. Közvetlenül a belügyminisztériumhoz tartozik, logisztikailag azonban a Hargita Megyei Rendőr-főkapitánysághoz. Szolgáltatásai közé tartozik a kutatás lehetőségének biztosítása, igazolások kibocsátása. Emellett ellenőrzéseket is végeznek a polgármesteri hivatalokban, és más közintézményekben, valamint a hatóságoknál.
„Amikor selejtezik az iratokat, akkor a munkatársaink leellenőrzik, hogy a kidobásra szánt dokumentációba ne kerüljenek olyanok, amelyeket véglegesen le kell archiválni, amelyek úgymond történelmet írnak” – mondta Bányai.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
Végrehajtókkal lakoltattak ki öt családot Csíkszereda központjában egy állami tulajdonú, de városi ügykezelésű épületből. Már régebb meg kellett volna lépni, de most az ingatlan is életveszélyes állapotba került.
Egy pótkocsit vontató jármű, illetve egy személyautó ütközött össze hétfőn délután Csíkszereda és Csíkszentmárton között, egy embert kórházba kellett szállítani – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Telnek a medencék, kinyitott a zsögödi strand. A létesítmény a tavalyi jegyárakkal várja a látogatókat.
Újra megnyílnak a Mikó-vár kapui a Szent Iván-éjhez legközelebbi szombaton: a Csíki Székely Múzeum idén is csatlakozik a Múzeumok Éjszakája országos programsorozathoz. A látogatók sokszínű kínálatra és izgalmas élményekre számíthatnak.
Különleges kulturális eseményre várják az érdeklődőket Csíkszeredában: az Etnospot – Múzeumok Éjszakája szombaton színes, élményközpontú programokkal készült látogatóknak.
1 hozzászólás