Fotó: Veres Nándor
Ínycsiklandozó pityókás ételek illatával, valamint népi muzsikaszóval telt meg a csíkszeredai központi park szombaton, a Csíkszeredai Városnapok második napján. Méltán kedvelik a csíkiak a 14 éves hagyománnyal rendelkező Pityókafesztivált, hiszen a parkban otthon érezhették magukat a főzőversenyre benevezett csapatok és a fűben, az árnyékot adó fák alatt pihenő városiak, vidékiek.
2014. augusztus 02., 20:392014. augusztus 02., 20:39
2014. augusztus 02., 20:522014. augusztus 02., 20:52
A nagy népszerűségnek örvendő Pityókafesztivál és a szép napos idő sokakat kicsalt Csíkszereda központi parkjába szombaton. Kicsik és nagyok, városiak és vidékiek, főző csapatok és látogatók egyaránt egy közös piknik kellős közepében érezhették magukat.
Hűségkupa a jubiláló csapatoknak
György Piroska, a Pityókafesztivál főszervezője elmondta, idén ötven csapat vett részt a versenyen. „Nagyon sok a régi csapat, újak is vannak, akik pár éve kezdtek a fesztiválra járni. Azokat, akik tíz éve folyamatosan jelen vannak, hűségkupával jutalmazzuk, jövőben még több jubiláló csapatunk lesz” – árulta el a Csík Info Turisztikai Iroda vezetője.
Találékony ételek
Idén is mindent megtettek a Pityókafesztivál résztvevői, hogy ötletes elnevezéssel, leleményes tálalással hívják fel az általuk elkészített pityókás finomságra a zsűri figyelmét. „Banyatokányt készítünk, a hagyományos pityókatokányhoz hozzáadunk egy kis »csiribí-csiribát«, mint titkos hozzávalókat, ettől lesz a tokány banyatokány” – osztotta meg az elkészítés módjának mikéntjét mosolyogva Kucserik Katalin, a Boszorkánykonyha csapat vezetője. Kis csapatuk baráti társaságként nevezett be a versenyre, tavaly ugyan nem vettek részt, de azelőtt öt évig folyamatosan jelen voltak a fesztiválon.
Először nevezett be a fesztiválra az Oroszhegyi Erzsébetek Egyesülete, amelyet harminchat Erzsébet nevű édesanya alkot – tudtuk meg Bálint Piroskától, az egyesület vezetőjétől. „Három éve együtt énekelünk, imádkozunk és jótékonykodunk. Azért jöttünk csak most a fesztiválra, mert nemrég készültek el a kötényeink, és ki akartuk őket próbálni” – tréfálkoztak a csapattagok. Üstjükben szilvafaaljra helyezett gombás, oroszhegyi pityókástokány fortyogott.
Igazi férfias étel készült
„Mi biztosra megyünk, ezért csülköt készítünk. Némi krumplit is tettünk belé, mert a csülöknek a levében a krumpli is csülök ízű lesz, de nem vittük túlzásba a krumpli mennyiségét, nehogy a csülöknek legyen krumpli íze” – közölte bohókásan Bence Tibor, az EMNT és EMNP csapatának szakácsa. Mint magyarázta, igazi férfias ételt készítettek, amelyet laza fröccsel enyhítenek.
Nagy pityókástokány kicsi székely módra
A József Attila Általános Iskola kilenc első osztályos tanulója, valamint szüleik is beneveztek a főzőversenyre Kiskukták csapatnévvel. Hagyományos, kolbásszal készült, vargányával és ökörnyelvvel megbolondított pityókástokánnyal készültek, merthogy ezt szeretik a gyermekek, mesélte el a Székelyhonnak Szőcs Ervin, az egyik első osztályos tanuló édesapja. „A favágáson kívül semmit nem csináltam, mindent a gyermekek végeztek el: a krumpli- és hagymapucolást, a zöldségek felaprózását, mindent ők csináltak, a tüzet is ők rakták meg” – büszkélkedett az összeforrott osztály teljesítményével az apuka.
A pityóka útja Erdélybe
A pityóka őshazája Peru, ahonnan a spanyolok hozták be Európába, és vált a kukorica mellett a Föld lakosságának alapélelmiszerévé. Erre való tekintettel a Csíki Területi RMDSZ csapata perui tradicionális, rusztikus élelmiszert, azaz pachamancat készített. Az étel különleges elkészítésének módja több kíváncsiskodót is a csapat sátorhelyéhez csábított. „Földbe ásott, égetett téglával körberakott kemencében készül. Forró köveket helyeztünk a perui fűszerekkel előre bepácolt bárányhús, nyúlhús, kacsacomb, kacsamell és csirkehús közé, illetve a pityóka és a kukorica mellé. Ezeket banán, torma és káposztalevéllel választottuk el egymástól. Leföldeltük, és hagytuk megpárolódni, megsülni” – részletezte az ínyencség kivitelezésének módját Tánczos Barna szenátor, a csapat vezetője.
Díjazás
A Pityókafesztivál idei győztesei főtt étel kategóriában: első helyen a Bocskor Pékség kettes számú csapata, második helyen a Csíki Székely Múzeum, harmadik helyen pedig a Oroszhegyi Erzsébetek Egyesülete végzett. Sült étel kategóriában első helyezést a Harmopan csapata, második helyezést az RMDSZ Csík Területi Szervezete, harmadik helyezést a Csipetnyi csapata ért el. A zsűri különdíját az Almatesók csapata, a közönségdíjat pedig a Boszorkánykonyha nyerte.
Nemcsak főztek
A központi park a fesztivál ideje alatt nemcsak a főzőversenynek adott otthont, hiszen többek között favágó és láncfűrész-bemutató is zajlott a színpadon, megosztva a fesztiválozókat: akadt, akiket zavart a motorok durrogása, másokat pedig elbűvölt a műsorszám. A szórakozni vágyók ugyanakkor népzenei előadásokat is megtekinthettek, a kicsik részesülhettek testfestésben, valamint kézműves foglalkozásokkal, mászással és pónilovaglással köthették le figyelmüket.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!