Fotó: Pál Árpád
Ingyenes oktatáshoz való jog, ingyenes tankönyvekhez való jog, a tanórákon való kötelező részvétel, a verbális és fizikai bántalmazás tilalma – egyebek közt ezekről is szó volt a diákok által diákoknak tartott székelyudvarhelyi vándorelőadásokon az elmúlt héten. A rendezvényen a novemberben érvénybe lépett diákkódex tartalmát ismertették az udvarhelyi középiskolásokkal.
2017. február 21., 13:592017. február 21., 13:59
A bemutatott statútum az oktatási rendszer állami, magán vagy felekezeti tanintézményeibe beiratkozott tanulók jogait és kötelességeit szabályozza. Augusztusban fogadta el az oktatási minisztérium, és az őszi tanévkezdéskor lépett érvénybe. Az elmúlt héten lezajlott karavánszerű gyorstalpalókat a Hargita Megyei Magyar Diáktanács (HaDiT) és a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány YouthBank programjának önkéntescsapata közösen szervezte.
A statútum bemutatását a diáktanács tagjai vállalták magukra, látogatásunkkor éppen Bordás Péter, a HaDiT külügyi alelnöke és Radi Panka, a diáktanács PR-alelnöke ismertette a diákok jogait és kötelezettségeit. Szó esett egyebek közt az ingyenes oktatáshoz való jogról – amelybe az ingyenes tankönyvek biztosítása is beletartozik –, valamint a méltányos értékeléshez való jogról is.
Folytatás Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson
A kétnapos előadássorozaton a diákok személyes történeteket, visszaéléseket is megbeszéltek, illetve azt, hogy a jövőben hova lehet fordulni az esetleges problémák megoldása érdekében. Bordás Péter leszögezte, nem áll szándékukban konfliktusokat szítani, sőt kérte a diákokat, hogy ne éljenek vissza jogaikkal, hiszen az előadás-sorozattal a tájékoztatás a céljuk. A tanároknak meghirdetett tájékoztatóra egyébként egyetlen pedagógus sem ment el, viszont két osztályt pénteken elkísért a rendezvényre egyik tanáruk, és a beszélgetéseken is részt vett – tudtuk meg a szervezőktől. Székelyudvarhely után Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson is tartanak előadásokat a tanulók jogairól és kötelezettségeiről.
A diákkódex szerint az iskolai program legtöbb hét órát tarthat naponta, a különböző felmérők eredményeit pedig legtöbb tizenöt munkanapon belül kell közölni a tanulókkal. Szó esett arról is, hogy szabad átjárás van az oktatási rendszerek között, így egyik iskolából szabadon át lehet iratkozni egy másikba. Beszéltek arról is, hogy csak sürgősségi esetekben, tanórákon pedig csupán tanári engedéllyel használható a mobiltelefon, dacára annak, hogy mint magántulajdon nem kobozható el.
A statútum azt is leszögezi, hogy a diákok sem fizikailag, sem verbálisan nem bántalmazhatják a közösség tagjait, ellenkező esetben akár kizárásra is számíthatnak, a megrongált iskolai javak értékét pedig meg kell téríteniük.
A diákot hiányzónak csak akkor lehet beírni, ha valóban nem tartózkodik a tanórán, fegyelmezésre nem használható ez a módszer – hangsúlyozták a HaDiT képviselői.
A kötelezettségekről szóló előadásrészben a tanórákon való részvételről, valamint a kutatási-fejlesztési, művészeti és innovációs alkotási tevékenységeken létrehozott termékek szellemi tulajdonjogáról szerezhettek hasznos információkat a középiskolások.
Nem ismerik jogaikat és kötelezettségeiket
Az előadás-sorozat szervezői úgy gondolják, hogy megvalósulhat egy olyan visszaélésmentes iskolarendszer, amelyben a tanárok és diákok egyaránt ismerik jogaikat és kötelezettségeiket. Tóth Emese, a HaDiT elnöke elmondta, a diákok alapvető jogait és kötelezettségeit tartalmazó Tanulói Statútum a Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége (MAKOSZ) és az Országos Diákköri Tanács (CNE) közös projektjeként jött létre. Erre azért volt szükség, mert korábban nem készült átfogó diákkódex. A visszajelzések alapján azonban sok tanintézményben még nem ismerik az ősszel érvénybe lépett statútum tartalmát, vagy figyelmen kívül hagyják. „Azt tapasztaljuk, hogy a diákok nincsenek tisztában jogaikkal és kötelezettségeikkel, ezért nagyon fontosak ezek a bemutatók” – mondta Bordás Péter, a HaDiT külügyi alelnöke.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
szóljon hozzá!