Fotó: Pál Árpád
Ingyenes oktatáshoz való jog, ingyenes tankönyvekhez való jog, a tanórákon való kötelező részvétel, a verbális és fizikai bántalmazás tilalma – egyebek közt ezekről is szó volt a diákok által diákoknak tartott székelyudvarhelyi vándorelőadásokon az elmúlt héten. A rendezvényen a novemberben érvénybe lépett diákkódex tartalmát ismertették az udvarhelyi középiskolásokkal.
2017. február 21., 13:592017. február 21., 13:59
A bemutatott statútum az oktatási rendszer állami, magán vagy felekezeti tanintézményeibe beiratkozott tanulók jogait és kötelességeit szabályozza. Augusztusban fogadta el az oktatási minisztérium, és az őszi tanévkezdéskor lépett érvénybe. Az elmúlt héten lezajlott karavánszerű gyorstalpalókat a Hargita Megyei Magyar Diáktanács (HaDiT) és a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány YouthBank programjának önkéntescsapata közösen szervezte.
A statútum bemutatását a diáktanács tagjai vállalták magukra, látogatásunkkor éppen Bordás Péter, a HaDiT külügyi alelnöke és Radi Panka, a diáktanács PR-alelnöke ismertette a diákok jogait és kötelezettségeit. Szó esett egyebek közt az ingyenes oktatáshoz való jogról – amelybe az ingyenes tankönyvek biztosítása is beletartozik –, valamint a méltányos értékeléshez való jogról is.
Folytatás Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson
A kétnapos előadássorozaton a diákok személyes történeteket, visszaéléseket is megbeszéltek, illetve azt, hogy a jövőben hova lehet fordulni az esetleges problémák megoldása érdekében. Bordás Péter leszögezte, nem áll szándékukban konfliktusokat szítani, sőt kérte a diákokat, hogy ne éljenek vissza jogaikkal, hiszen az előadás-sorozattal a tájékoztatás a céljuk. A tanároknak meghirdetett tájékoztatóra egyébként egyetlen pedagógus sem ment el, viszont két osztályt pénteken elkísért a rendezvényre egyik tanáruk, és a beszélgetéseken is részt vett – tudtuk meg a szervezőktől. Székelyudvarhely után Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson is tartanak előadásokat a tanulók jogairól és kötelezettségeiről.
A diákkódex szerint az iskolai program legtöbb hét órát tarthat naponta, a különböző felmérők eredményeit pedig legtöbb tizenöt munkanapon belül kell közölni a tanulókkal. Szó esett arról is, hogy szabad átjárás van az oktatási rendszerek között, így egyik iskolából szabadon át lehet iratkozni egy másikba. Beszéltek arról is, hogy csak sürgősségi esetekben, tanórákon pedig csupán tanári engedéllyel használható a mobiltelefon, dacára annak, hogy mint magántulajdon nem kobozható el.
A statútum azt is leszögezi, hogy a diákok sem fizikailag, sem verbálisan nem bántalmazhatják a közösség tagjait, ellenkező esetben akár kizárásra is számíthatnak, a megrongált iskolai javak értékét pedig meg kell téríteniük.
A diákot hiányzónak csak akkor lehet beírni, ha valóban nem tartózkodik a tanórán, fegyelmezésre nem használható ez a módszer – hangsúlyozták a HaDiT képviselői.
A kötelezettségekről szóló előadásrészben a tanórákon való részvételről, valamint a kutatási-fejlesztési, művészeti és innovációs alkotási tevékenységeken létrehozott termékek szellemi tulajdonjogáról szerezhettek hasznos információkat a középiskolások.
Nem ismerik jogaikat és kötelezettségeiket
Az előadás-sorozat szervezői úgy gondolják, hogy megvalósulhat egy olyan visszaélésmentes iskolarendszer, amelyben a tanárok és diákok egyaránt ismerik jogaikat és kötelezettségeiket. Tóth Emese, a HaDiT elnöke elmondta, a diákok alapvető jogait és kötelezettségeit tartalmazó Tanulói Statútum a Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége (MAKOSZ) és az Országos Diákköri Tanács (CNE) közös projektjeként jött létre. Erre azért volt szükség, mert korábban nem készült átfogó diákkódex. A visszajelzések alapján azonban sok tanintézményben még nem ismerik az ősszel érvénybe lépett statútum tartalmát, vagy figyelmen kívül hagyják. „Azt tapasztaljuk, hogy a diákok nincsenek tisztában jogaikkal és kötelezettségeikkel, ezért nagyon fontosak ezek a bemutatók” – mondta Bordás Péter, a HaDiT külügyi alelnöke.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
szóljon hozzá!