Noha az idei szűrési kampány még nem ért véget, az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy elenyésző számú kevésvérűségben szenvedő lovat kell vágóhídra szállítani Hargita megyében. Az illetékesek szerint a betegségek száma csökkenő tendenciát mutatott az elmúlt években. Ehhez hozzájárul az is, hogy a kényszerlevágások után megfelelő kárpótlásban részesülnek a tulajdonosok.
2014. március 11., 19:182014. március 11., 19:18
2014. március 11., 20:012014. március 11., 20:01
„Kimondottan jó hírnek számít, hogy az eddig leszállított 9400 vérmintából mindössze két esetben állapítottunk meg kevésvérűséget” – tájékoztatott Ladó Zsolt. A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője szerint ez az adat pozitív fejleménynek számít, hiszen tavaly még harminc beteg egyedet regisztráltak a mintegy 16 ezres állományból. „Reményeink szerint ebben az évben a tavalyihoz képest sokkal kevesebb esetünk lesz” – fogalmazott az igazgató, aki arra is emlékeztetett, két évvel ezelőtt még félszáz beteg lovat kellett vágóhídra vinni a megyében.
Tavasz előtt kell megelőzni a betegséget
Ladó hangsúlyozta, nem véletlenszerű a szűrési kampány időzítése. „Főleg a rovarok által terjesztett betegségről van szó, ezért inkább tavasz előtt kell visszaszorítani a beteg állatok számát” – nyomatékosított. Az igazgató szerint a pozitív fejlemények az állandó szűrés mellett a tulajdonosok hozzáállásának is tulajdoníthatók, hiszen a gazdák megértették, hogy beteg állatot nem lehet a gazdaságokban tartani, jobb minél előtt megszüntetni a gócpontokat.
Napirenden vannak a kártérítések kifizetésével
Mint ismeretes, a fertőzött lovak piaci értékét a prefektusi hivatal által létrehozott bizottság állapítja meg, a kártalanítást legtöbb kilencven nap után kapják meg az érintettek. „Napirenden vagyunk az ezzel kapcsolatos kifizetésekkel” – fogalmazott Ladó. Az intézményvezető úgy értékelte, a betegség visszaszorítása annak is tulajdonítható, hogy a beteg állatok tulajdonosai kivétel nélkül megkapták a kártérítést. „Jó pár évvel ezelőtt csúszások voltak a kifizetésekben, ezért a gazdák nem szívesen váltak meg lovaiktól, így maradtak gócpontok. Mára sokat változott a helyzet, a tulajdonosok piaci áron kapnak kártérítést, így egészséges állatokat vásárolhatnak a levágottak helyett” – magyarázta az illetékes. Az állat-egészségügyi hatóság vezetőjétől azt is megtudtuk, a rendőrséggel kötött egyezmény alapján a forgalmi csomópontoknál és a megyehatárokon rendszeresen ellenőrzik az állatszállítmányokat. „A törvénytelen állatmozgások visszaszorításával is kézben tudjuk tartani ezt a betegséget” – jelentette ki az igazgató.
Mi a fertőző kevésvérűség?
Az egypatások (ló, szamár, öszvér) kevésvérűsége fertőző, többnyire idült, vérszegénységgel, gyengeséggel, ödémaképződéssel járó betegség, amely akár már heveny szakaszában az állat elhullásához vezethet. A betegség a fertőzött vér által terjed, főleg rovarok (legyek, lódarazsak, szúnyogok, kullancsok) terjesztik, megfertőzik az egészséges állományt is. Fertőzés előfordulhat fedeztetés, valamint állatorvosi beavatkozások (pl. tömegoltások) során is, amennyiben nem tartják be a megfelelő higiénés előírásokat. A fertőzött állat élete végéig hordozza a vírust, ezért környezetére állandó veszélyt jelent.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
szóljon hozzá!