Fotó: Veres Nándor
Sorozatunk e heti részében a madéfalvi önkéntes tűzoltókról olvashatnak. Nyolc éve, hogy a madéfalvi önkormányzat révén működik a helyi alakulat, idén viszont úgy döntöttek, egyesületet alapítanak, és úgy folytatják munkájukat.
2014. augusztus 19., 17:212014. augusztus 19., 17:21
A csíki tűzoltó-alakulatok közül eddig a csíkszentmártoniaknál, a csicsóiaknál, a csíkszenttamásiaknál, a csíkszentgyörgyieknél, a szépvízieknél és a csíkszentdomokosiaknál jártunk. Ezúttal Madéfalvát kerestük fel.
2006-tól tevékenykednek
A madéfalvi önkormányzat kezdeményezésére 2006-tól tevékenykedik a faluban önkéntes tűzoltó-alakulat. Havonta legalább egy alkalommal találkozik a harminc önkéntes, ekkor az elméleti kérdések megbeszélése mellett gyakorlatozni is szoktak. „Sőt a 20 és 45 év közötti tűzoltóknak évente egyszer egy magyarországi tűzoltóparancsnok egész hétvégés felkészítőt is tart” – fejtette ki Szőcs László. Madéfalva alpolgármestere, aki a tűzoltó-alakulatért is felelős, hozzátette, megragadnak minden olyan lehetőséget, amely által tanulni, fejlődni tudnak.
Vándorkupa büszke tulajdonosai
Bevetések mellett az önkéntes tűzoltók bekapcsolódnak a falunapi programokba, és rendszerint ők szervezik meg a falumajálist, illetve a Katalin-napi bált is. Folyamatosan készülnek és részt vesznek a tűzoltóversenyeken: tavaly például ők nyerték meg a Felcsík kistérségi versenyt, így idén náluk van a vándorkupa – számolt be az alpolgármester. Elárulta, dél-tiroli minta alapján szeretnék az iskoláskorú gyermekekkel megismertetni a tűzoltás fortélyait, sőt egy gyermekből álló tűzoltócsapat létrehozásán is gondolkodnak.
Egyesületet alapítanának
Habár az önkormányzat által is tudtak pályázni – legutóbb 10 ezer euró értékű ruházatot és felszerelést kaptak –, a további pályázati pénzek lehívásáért idén tavasszal elkezdték egy tűzoltó-egyesület bejegyeztetését. Kérelmüket visszautasították, de még idén újra megpróbálják bejegyeztetni az egyesületet.
Tűzoltó-szekrények faluszerte
A helyi önkormányzat és közbirtokosság jóvoltából eszközkészletük szépen gyarapodott az évek során: van megfelelő tűzoltóautójuk, védőruházatuk és oltáshoz szükséges eszközkészletük. A faluban hat „tűzoltó-szekrény” is el van helyezve, ahol oltáshoz szükséges eszközöket tárolnak, így az autó megérkezése előtt is munkához láthatnak a közelben levő önkéntesek.
Jól felszerelt autójuk van
A közbirtokosság jóvoltából nemsokára egyenruhákat is kapnak, amelyekben versenyeken, rendezvényeken jelenthetnek meg. Szükségük lenne egy szertárra, ahol autójukat tárolhatják, hiszen jelenleg egy csűrben tartják, amelyet az önkéntesek maguk szigeteltek le. A térségben egyedinek számít autójuk, hiszen tetején három irányba világító reflektor van, amellyel éjszaka megfelelő látási viszonyokat tudnak teremteni – mutatott rá az alpolgármester.
Kielemzik a tűzeseteket
Idén eddig két helybéli és egy szomszéd falubeli esethez hívták az önkénteseket. Egy-egy tűzesethez 10-15 tűzoltó vonul ki, annak megfelelően, hogy kik vannak megfelelő közelségben, kik bevethetők. A faluból való hosszabb távolléteket előre bejelentik a tűzoltók, így mindig tudják, hogy éppen kire számíthatnak. A polgármesterhez, alpolgármesterhez beérkező riasztásokról szóló értesítést az önkéntesek üzenetben kapják. Az első hat emberrel indul el az autó, a többiek pedig a helyszínre mennek – foglalta össze az illetékes. Minden tűzeset után két-három nappal összegyűlnek és kielemzik a történteket, ilyenkor megbeszélik, hogy ki mit tett jól, mit végezhetett volna jobban, vagy másképp.
Önkéntes tűzoltónál is oltottak
Többször mosolyognak a tűzoltók egy korábbi eseten, amikor egyik önkéntes társuk lakásának kéménye gyulladt ki. A tüzet gyorsan meg tudták fékezni, jelentősebb kár nem keletkezett. Az érdekessége a történetnek, hogy a bejelentést követően négy önkéntes indult az autóval, s az úton szembetalálkoztak a ház tulajdonosával, aki szintén az autóért sietett. Felvették, és azon mosolyogtak, hogy habár kigyulladt a háza, ő nem otthon maradt, hanem tette a dolgát. Sőt ő volt, aki elsőként avatkozott be és szorította vissza a lángokat – elevenítette fel Szőcs.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!