A csíkszeredai Kalász lakótelepi köztemetőben a sírok között nagyon elnőtt a fű – jelezte egyik olvasónk. Mint kiderült, a temető karbantartója két hétig pihenőszabadságát töltötte, és ezalatt nem volt helyettese, aki lekaszálja a füvet, illetve összetakarítsa a gyomot és a szemetet. A csíkszeredai önkormányzat alkalmazottja kedden látott újra hozzá, hogy rendbe tegye a temetőt.
2014. augusztus 19., 16:082014. augusztus 19., 16:08
2014. augusztus 19., 16:322014. augusztus 19., 16:32
A Kalász lakótelepi temető kaviccsal szórt sétányai mentén kevésbé, inkább a sírhelyek között nőtt meg jelentősen a fű. Egyik olvasónk arról panaszkodott, hogy nehezen tudta megközelíteni elhunyt hozzátartozójának sírját a nagy fű miatt. Ottjártunkkor a temető karbantartója éppen az összegyűjtött gyomot dobta be a kihelyezett konténerbe.
Egyedül nem győzi a munkát
Csilip Albert a csíkszeredai polgármesteri hivatal alkalmazottjaként egyedül végzi el a temető körüli teendőket, többek között neki kell összeszednie a szemetet, kitakarítania a ravatalozót, lekaszálnia a füvet, télen pedig ellapátolnia a havat. Temetéseken is be szokott segíteni az adódó kétkezi munkákba. „Kétszer kaszáltam le a füvet az egész temetőben, aztán elmentem szabadságra, és nem volt, aki helyettesítsen” – válaszolta érdeklődésünkre a temetőőr. Mint mondta, nemsokára hozzáfog a sírok közötti részek lekaszálásához. Legalább két hét kell, hogy a tizenhárom hektáros területet letakarítsa. „Egyedül vagyok, és alig győzőm a munkát” – fogalmazott Csilip.
Letörték a vízcsapot
A temetőben lévő vízkutak csapjait nemrég cserélték ki, viszont a hétvégén valakik a ravatalozóhoz közel eső kút csapját letörték. „Telefonáltak nekem, hogy folyik a víz, ide kellett jönnöm és elzárjam az aknából a vízcsapot. Így egyelőre ez a vízkút nem működik. Jeleztem ezt a városházának, remélem, nemsokára kijavítják” – magyarázta a temetőőr. Egyébként összesen hat vízkút van a temetőben.
Rodica Ţiriac, a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal adó- és illetékosztályának vezetője elmondta, az önkormányzat által működtetett temető éves karbantartási díja 26 lej azoknak, akik sírhelyet bérelnek.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!