Fotó: Pinti Attila
Tetőjavítás, cserépcsere és egyéb munkálatok zajlottak, zajlanak a csíkszeredai római katolikus templomoknál: a csíksomlyói kegytemplomnál nemrég fejezték be az első szakaszt, a Millenniumi templomnál és a Szent Ágoston-templomnál még folyik a munka.
2024. november 26., 07:482024. november 26., 07:48
2024. november 26., 10:292024. november 26., 10:29
A csíksomlyói kegytemplom tetőzetének felújítását három szakaszban fogják elvégezni, a munkálatokhoz idén márciusban fogtak hozzá, és nemrég zárták le az első szakaszt. Bőjte Mihály, a csíksomlyói ferences kolostor házfőnöke a Székelyhonnak elmondta, a kegytemplom olyan örökség, amelyet meg kell őrizni és karban kell tartani,
Eddig minden évben végeztek kisebb karbantartási, javítási munkálatokat a kegytemplomnál és a kolostornál, és egy ilyen alkalommal fedezték fel, hogy a templom tetőzete, a pala és a bádog részek nagyon megrongálódtak, mohásodtak.
Fotó: Pinti Attila
Először arra gondoltak, elég lesz vegyszeres megoldással letakarítani a palát, csakhogy időközben az ipari alpinisták jelezték, hogy nagyon megvékonyodott a pala és ez nem lesz hatékony megoldás, hanem a cserepek cseréjére lesz szükség. Mivel – mint minden épület esetében – a tető a legfontosabb, hogy rendben legyen, ezért a kegytemplom tetőzetének megmentése érdekében úgy döntöttek, hogy
A palák esetében megtalálták azt az osztrák céget, amely az eredeti palát gyártotta, így a magyarországi kirendeltségüktől az eredetihez nagyon közelítő cserepeket tudtak most is beszerezni.
Fotó: Pinti Attila
A tetőfelújítást három szakaszban végzik el, az elsőt nemrég lezárták a szentély fölött a keleti oldalon, a munkálatokat jövőben folytatják a déli oldalon, aztán következik a nyugati és északi rész.
„Közben az is kiderült, hogy a falakat is le kellene tisztítani, helyenként ugyanis omladozott, így
– magyarázta a házfőnök. Erről tanúskodnak a kegytemplom keleti oldalán felszerelt állványok is.
Fotó: Pinti Attila
Bőjte Mihály érdekességként elmondta, a munkálatokat kutatás előzte meg, és nem könnyítette ezt meg az a tény, hogy a ferencesek irattárát annak idején megsemmisítették, vagy államosították, így a provincia irattárában és az állami irattárban tájékozódtak a fal textúrájáról. Sokat kísérletezett a kivitelező is, hogy
Megtudtuk azt is, a falon lesz egy védőfestés, hogy a víz ne károsítsa, a falomlásokat kijavítják és a kegytemplom eredeti színét adják vissza, amit az 1940-es években kapott.
Bőjte Mihálytól azt is megkérdeztük, a kivitelezés befolyásolja-e majd a pünkösdi búcsú menetét, de azt válaszolta, hogy mivel egyelőre csak külső munkálatokról van szó,
A beruházást főként a hívek adományából fedezték, jövőben pedig további forrásokra is szeretnének pályázni, tudtuk meg. Távlatilag a templombelsőben is terveznek komolyabb beavatkozást, mert a padló restaurálásán kívül ott sem volt nagyobb felújítás.
Fotó: Pinti Attila
Ugyan a csíkszeredai Millenniumi templomot mindössze huszonegy éve építették, máris szükség volt arra, hogy a tetőcserepeket kicseréljék. Darvas Kozma József, a Szent Kereszt plébánia címzetes esperese elmondta,
Fotó: Pinti Attila
„Kénytelenek voltunk lecserélni egy újabb típusú, remélhetőleg időtállóbb cserépre, november eleje óta dolgoznak, a munka felét már elvégezték, és várhatóan december közepére teljesen befejezik” – osztotta meg. Hozzátette, a liturgiákat, az egyházi szertartásokat a munka nem zavarja.
A templomnál egyébként tíz éve is végeztek nagyobb javítási munkát, akkor többek között a nyugati tornyát újították fel.
Fotó: Pinti Attila
Munka zajlott ősszel a Szent Ágoston-templomnál is, újrafödték a plébániát, a templom hátsó részét és egy üvegezett részt – sorolta Bálint Emil plébános.
Akárcsak a Millenniumi templomnál, itt sem váltak be a korábbi cserepek, így
így muszáj volt kicserélni. Ugyanakkor a plébánia ebédlőjének a felújítása is folyamatban van, tudtuk meg.
Arról is beszélt, hogy orgonaépítésbe kezdtek idén, öt év alatt épül meg a három manuális, 40 regiszteres orgona.
A csíkszeredai Szent Ágoston templom és plébánia épülete külső átalakuláson esett át az ősz folyamán. A bonyolult és veszélyesnek bizonyuló ablak-, illetve üvegcserék időszerűek voltak, a finanszírozás pedig a magyar állam közreműködésével valósult meg.
Eldőlt, hogy mégsem adja át a Hargita Megyei Katonai Központnak a csíkszeredai, Temesvári sugárúti egykori MÁV-irodaházat ennek tulajdonosa, a Hargita megyei önkormányzat. Most az épület energetikai felújítása következik, rendeltetése nem fog változni.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
szóljon hozzá!