Fotó: Pinti Attila
Tetőjavítás, cserépcsere és egyéb munkálatok zajlottak, zajlanak a csíkszeredai római katolikus templomoknál: a csíksomlyói kegytemplomnál nemrég fejezték be az első szakaszt, a Millenniumi templomnál és a Szent Ágoston-templomnál még folyik a munka.
2024. november 26., 07:482024. november 26., 07:48
2024. november 26., 10:292024. november 26., 10:29
A csíksomlyói kegytemplom tetőzetének felújítását három szakaszban fogják elvégezni, a munkálatokhoz idén márciusban fogtak hozzá, és nemrég zárták le az első szakaszt. Bőjte Mihály, a csíksomlyói ferences kolostor házfőnöke a Székelyhonnak elmondta, a kegytemplom olyan örökség, amelyet meg kell őrizni és karban kell tartani,
Eddig minden évben végeztek kisebb karbantartási, javítási munkálatokat a kegytemplomnál és a kolostornál, és egy ilyen alkalommal fedezték fel, hogy a templom tetőzete, a pala és a bádog részek nagyon megrongálódtak, mohásodtak.
Fotó: Pinti Attila
Először arra gondoltak, elég lesz vegyszeres megoldással letakarítani a palát, csakhogy időközben az ipari alpinisták jelezték, hogy nagyon megvékonyodott a pala és ez nem lesz hatékony megoldás, hanem a cserepek cseréjére lesz szükség. Mivel – mint minden épület esetében – a tető a legfontosabb, hogy rendben legyen, ezért a kegytemplom tetőzetének megmentése érdekében úgy döntöttek, hogy
A palák esetében megtalálták azt az osztrák céget, amely az eredeti palát gyártotta, így a magyarországi kirendeltségüktől az eredetihez nagyon közelítő cserepeket tudtak most is beszerezni.
Fotó: Pinti Attila
A tetőfelújítást három szakaszban végzik el, az elsőt nemrég lezárták a szentély fölött a keleti oldalon, a munkálatokat jövőben folytatják a déli oldalon, aztán következik a nyugati és északi rész.
„Közben az is kiderült, hogy a falakat is le kellene tisztítani, helyenként ugyanis omladozott, így
– magyarázta a házfőnök. Erről tanúskodnak a kegytemplom keleti oldalán felszerelt állványok is.
Fotó: Pinti Attila
Bőjte Mihály érdekességként elmondta, a munkálatokat kutatás előzte meg, és nem könnyítette ezt meg az a tény, hogy a ferencesek irattárát annak idején megsemmisítették, vagy államosították, így a provincia irattárában és az állami irattárban tájékozódtak a fal textúrájáról. Sokat kísérletezett a kivitelező is, hogy
Megtudtuk azt is, a falon lesz egy védőfestés, hogy a víz ne károsítsa, a falomlásokat kijavítják és a kegytemplom eredeti színét adják vissza, amit az 1940-es években kapott.
Bőjte Mihálytól azt is megkérdeztük, a kivitelezés befolyásolja-e majd a pünkösdi búcsú menetét, de azt válaszolta, hogy mivel egyelőre csak külső munkálatokról van szó,
A beruházást főként a hívek adományából fedezték, jövőben pedig további forrásokra is szeretnének pályázni, tudtuk meg. Távlatilag a templombelsőben is terveznek komolyabb beavatkozást, mert a padló restaurálásán kívül ott sem volt nagyobb felújítás.
Fotó: Pinti Attila
Ugyan a csíkszeredai Millenniumi templomot mindössze huszonegy éve építették, máris szükség volt arra, hogy a tetőcserepeket kicseréljék. Darvas Kozma József, a Szent Kereszt plébánia címzetes esperese elmondta,
Fotó: Pinti Attila
„Kénytelenek voltunk lecserélni egy újabb típusú, remélhetőleg időtállóbb cserépre, november eleje óta dolgoznak, a munka felét már elvégezték, és várhatóan december közepére teljesen befejezik” – osztotta meg. Hozzátette, a liturgiákat, az egyházi szertartásokat a munka nem zavarja.
A templomnál egyébként tíz éve is végeztek nagyobb javítási munkát, akkor többek között a nyugati tornyát újították fel.
Fotó: Pinti Attila
Munka zajlott ősszel a Szent Ágoston-templomnál is, újrafödték a plébániát, a templom hátsó részét és egy üvegezett részt – sorolta Bálint Emil plébános.
Akárcsak a Millenniumi templomnál, itt sem váltak be a korábbi cserepek, így
így muszáj volt kicserélni. Ugyanakkor a plébánia ebédlőjének a felújítása is folyamatban van, tudtuk meg.
Arról is beszélt, hogy orgonaépítésbe kezdtek idén, öt év alatt épül meg a három manuális, 40 regiszteres orgona.
A csíkszeredai Szent Ágoston templom és plébánia épülete külső átalakuláson esett át az ősz folyamán. A bonyolult és veszélyesnek bizonyuló ablak-, illetve üvegcserék időszerűek voltak, a finanszírozás pedig a magyar állam közreműködésével valósult meg.
Új életre kelti Arany János Toldi Miklósát a Hargita Székely Néptáncszínház. Az előadás április 6-án, vasárnap lesz a csíkszeredai Városi Művelődési Házban.
Érdekes, hasznos és segítséget jelentő interaktív kiállítás tart nyitva április 17-ig az iskolai zaklatás megelőzése céljából a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában. Az általános iskolák ezen a héten még jelentkezhetnek a szabad időpontokra.
Csíkszeredában már néhány éve tart a gyalogátjárók biztonságosabbá alakítása, ami elsősorban a jobb megvilágítást, a villogó jelzések felszerelését jelenti. Ennél többre, például nyomógombos jelzőlámpák felszerelésére is volna igény több helyszínen.
Két díjat hozott el a brassói GastroPan sütőipari szakkiállításról a csíkszentmártoni Bocskor Pékség. Rozsos veknijüket az év kenyerének választották, erdőkerülő kenyerük pedig második helyezést ért el a kézműves kenyér kategóriában.
Befejezéshez közeledik Hargitafürdőn a tűzoltószertárnak szánt, de orvosi rendelőnek, gyógyszertárnak, irodáknak, közvécének is helyet biztosító épület elkészítése. Néhány hónap múlva már használatba is vehetik a helyiségeket az önkéntes tűzoltók.
Gyomorforgató látvány fogadta szombaton a csíkszeredai Tudor lakónegyedben élőket, hiszen valaki egy ottani szeméttárolónál szabadult meg egy bárány tetemétől és belsőségeitől. A maradványokat rövid időn belül begyűjtötte a helyi köztisztasági vállalat.
Ha rövidesen aláírják a finanszírozási szerződést, akkor ki lehet írni a közbeszerzési eljárást a piricskei víz- és szennyvízhálózat kiépítésére. A beruházásra korábban az Anghel Saligny programtól nyert támogatást Csíkcsicsó.
Megkezdte tevékenységét a Potápi Árpád János Alapítvány a Magyar Nemzetért március 28-án, a néhai államtitkár születésnapján – olvasható a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárságának közleményében.
Nem mindig konfliktusmentes az együttélés a lakótelepeken. Az egyik csíkszeredai lakóövezetben például amiatt alakult ki súlyos vita, mert az egyik lakó nem nézte jó szemmel, hogy a kutyatartó szomszédja egy elkerített területen sétáltatta kutyáját.
Kétmillió lejes, vissza nem térítendő európai uniós támogatásból szerelik fel a csíkszeredai megyei sürgősségi kórház mikrobiológiai laboratóriumát. A finanszírozási szerződést szerdán írták alá Bukarestben.
szóljon hozzá!