Szent Márton püspök emléknapja alkalmából több száz helybéli, rengeteg zarándok, közéleti és egyházi személyiségek jelenlétében adtak hálát a csíkszentmártoni műemlék templomban az elmúlt egy év alatt elvégzett munkálatokért vasárnap.
2012. november 11., 18:142012. november 11., 18:14
2012. november 11., 18:292012. november 11., 18:29
A szentmártoni római katolikus egyházközség kétnapos ünnepének fő mozzanatára zsúfolásig megtelt az 1802-től 1814-ig, a korábbi templom alapjaira épített istenháza, amelynek teljes helyreállításából egyelőre az épület szerkezetének megerősítését és a belső festését valósították meg.
Vakaria Béla plébános beszédében háláját fejezte ki a helyi polgármesteri hivatalnak, a híveknek, a közbirtokosságnak és a megyei önkormányzatnak, amelyek anyagi támogatásával befejeződhetett a felújítás első fázisa, sőt, mint fogalmazott, „nem csak a boltívek újjáépítését és a tetőszerkezetben elhelyezett vonórudakat tudták határidőre átvenni, hanem a régi ablakok új, festett üvegekre való cseréjét is sikerült megoldani”. A plébános egyúttal hangot adott abbéli reményének, hogy „a felújított templom Isten dicsérete mellett a fiatal generáció erkölcsi nevelésében is fontos szerepet játszhat”.
Az eddig elvégzett munkálatokra Joó Balázs mórahalmi (Magyarország) plébános mondott áldást. A Csíkszentmárton testvértelepüléséről érkezett főtisztelendő elmondása szerint „nagy öröm azt látni, hogy az anyaországtól több száz kilométerre is ilyen erős, összetartó és dolgos magyar keresztény közösségek léteznek”.
Búcsús beszédében Gergely Fülöp nyugalmazott esperes az irgalmasság testi és lelki cselekedeteinek fontosságára hívta fel az egybegyűltek figyelmét. „A felnőttek és a gyerekek világából is egyre jobban hiányzik a nagylelkűség és megbocsátás. Pedig az irgalmasság vezérgondolatai kellene végigvezessenek az életen. Egyszerű gondolatok ezek: az éhezőknek ételt, a szomjazóknak italt, az utasoknak szállást kell adni, a szegényeket ruházni, a betegeket és börtönben lévőket meglátogatni, a halottakat eltemetni, értük imádkozni, valamint a bűnösöket meginteni, a tudatlanokat tanítani, a kétkedőknek jó tanácsot adni, a szomorúkat vigasztalni, a bántalmakat békével tűrni és az ellenünk vétkezőknek megbocsátani” – mondta el a jelenleg Csíkborzsován szolgáló pap, hozzátéve, hogy mindenkinek saját feladata harcolni a szeretet ellenségei ellen.
„Az önzés, a kapzsiság és a lopás egyre nagyobb teret nyer – de soha ne feledjétek, hogy a szeretetből minél többet szórunk szét, annál több marad nekünk. Tudjatok és akarjatok a szeretet önkéntesei lenni, hogy teljes értékű lehessen a földi életetek” – nyomatékosított Gergely atya.
A csíkszentmártoni műemlék templom renoválásából hátravan még többek között a tetőszerkezetet visszaállítása az eredeti 45 fokos szögbe, és cseréppel történő újjáfödése, valamint a teljes külső felújítás.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítására és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
szóljon hozzá!