Fotó: Veres Nándor
Ősi hagyományt tartanak életben Csíkmadaras asszonyai: évről évre összegyűlnek a rózsafüzér-társulatok tagjai, hogy közösen készítsék el a böjtös töltött káposztát.
2014. április 17., 16:322014. április 17., 16:32
2014. április 17., 16:502014. április 17., 16:50
Madarason a nagycsütörtöki főzésre való felkészülés már virágvasárnap megkezdődik, amikor is az asszonyok megbeszélik, hogy kinél gyűlnek össze, mit visznek és mennyit pótolnak azokra a hozzávalókra, amelyet üzletből kell megvásárolniuk. Vannak „rózsafüzéres asszonyok”, akik a megbeszélést követően már szerdán összeállítják a töltelékeket, így nagycsütörtökre csak a főzés marad, máshol viszont rászánják a csütörtöki napot a káposzta elkészítésére. János Erzsébet rózsafüzér-társulata mindig csütörtökön készíti el a böjtös töltelékeket, a helyszín viszont évente változik. Idén özvegy Fazakas Mártonnénál gyűltek össze, hogy a szerdai gyónást követően „bűntelenül” készíthessék el az ételt – tudtuk meg János Erzsébettől.
Csütörtökön készülnek
Az asszony elmondta, csütörtökön a megbeszélt házhoz mindenki viszi a káposztát, a hagymát és a tojást, a rizst, illetve az olajat közösen vásárolják meg. Azok a fiatal asszonyok is küldik a hozzávalókat, akik munkába járnak és nem tudnak részt venni az előkészületekben. A sok év alatt kialakult, hogy ki mihez hozzáfér, azzal foglalkozik: így van, aki hagymát pucol vagy darál, káposztát szed leveleire, előkészíti a rizst, kavargatja a dinsztelődő hagymát, vagy épp a tüzet rakja – részletezte.
Több száz töltelék a fazékban
„Nálunk az adag négy kiló rizs, négy liter olaj, 25 nyers, illetve 25 főtt tojás és a fejenkénti egy káposzta” – avatott be a rózsafüzér-társulat úgynevezett fejedelemasszonya, miközben leveleire szedte szét a káposztákat. A megdinsztelődött hagymából, tojásból, rizsből és darált káposztából készült fűszeres masszával töltik meg a káposztaleveleket. Rendszerint három-négyszáz töltelék kerül az ötven literes fazékba, amit rögtön az összeállítás után odatesznek főni.
Nagypéntekre is marad a káposztából
Többnyire a déli órákig be is fejezik a töltelékek összeállítását. Azt követően a maradék tojásból rántottát készítenek, mellé káposztát vágnak fel, és azt fogyasztják el ebédként. A jóllakott asszonyok a káposzta megfőzését a háziasszonyra bízzák. Az esti misét követően a társulatos asszonyok férjeikkel együtt összegyűlnek, imádkoznak, majd közösen fogyasztanak a töltött káposztából. A megmaradt töltelékeket szétosztják, hogy az otthon maradt családtagok is részesüljenek belőle nagypénteken.
Ahol másképp készítik
Imre Anna rózsafüzér-társulata rendszerint szerda délután készíti elő a töltelékeket, de csak csütörtökön főzik meg. Idén Fazakas Irén konyhájában állították össze a húsmentes eledelt, amelynek töltelékébe ők nem szoktak nyers káposztát rakni, emellett a tojásokat mind nyersen adják a masszához – ismertette a különbségeket a fővő káposztára felügyelő háziasszony. Hozzátette, a készülésben nemcsak az idős, hanem a fiatalabb asszonyok is nagy számban részt vesznek, mivel a délutáni órákban jobban ráérnek.
Életben tartott hagyomány
Mindkét társulás asszonyai belenőttek a nagycsütörtöki úrvacsora hagyományába, így szeretnék, ha fennmaradna, ha a fiatal asszonyok továbbvinnék a szokást. Pozitív visszajelzésnek veszik, hogy a Madarasról más településre férjhez vitt menyecskék a szomszédos településeken is elkezdtek közösen böjtös töltött káposztát készíteni.
Közösen készítik elő és közösen fogyasztják el a böjtös töltött káposztát a csíkmadarasi rózsafüzér-társulatok. A csütörtöki úrvacsorának régi időkre visszanyúló hagyománya van a községben.
Lakóház gyulladt ki Csíkkozmáson pénteken kora délután, a csíkszeredai tűzoltóság több egységgel szállt ki a helyszínre.
Némafilmet, helyi készítésű dokumentumfilmet, szlovák-cseh-magyar koprodukciót is filmvászonra vetítenek, emellett több más programra is várják a nézőket a Magyar Film Napja alkalmából a Csíki Moziban április 24-27.között. A belépés ingyenes lesz.
A depresszió megelőzését szolgálják az ágyhoz kötött betegek számára azok a virtuálisvalóság-szemüvegek, amelyeket Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kapott adományba a legutóbbi Katalin-bál bevételéből. Az eszközöket csütörtökön adták át a kórháznak.
A csíkszeredaiak észrevételeit, javaslatait várja az önkormányzat az Etnográfiai park övezeti rendezési tervének elkészítésében, amelyet postán vagy elektronikus úton lehet eljuttatni, és lakossági fórumot is szerveznek a projekt kapcsán.
Egy 16 éves fiatalt vettek őrizetbe április 16-án a Hargita megyei rendőrök, akit azzal gyanúsítanak, hogy mutogatta magát közterületen és nőket bántalmazott.
Munkálatok miatt két napra bezár a Csíki Csobbanó, de a húsvéti ünnepek alatt – vasárnap kivételével – ismét várják a fürdőzőket.
Tizennégy évvel a felújítása után meglehetősen elhanyagolttá vált a borzsovai fürdő. Hasonlóan leromlott állapot uralkodik Cibrefürdőn is. A szépvízi önkormányzatnak egyelőre nincs pénze ezek rendbetételére.
Csíkszeredában szervezik az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Agrártudományi Szekcióját április végén. Az eseményre közel 200 oktató és 300, agrártémával foglalkozó hallgató érkezik a Kárpát-medence több pontjáról.
Év végéig lesz bezárva az a 30 kétcsillagos szállodai szoba a Tusnád Hotelben, amelyeket nemrég a fogyasztóvédelem a hiányosságok miatt ideiglenesen bezáratott. Ezeket a szobákat a tusnádfürdői szálloda felújíttatja.
szóljon hozzá!