A Sapientia EMTE csíkszeredai karainak gólyái ünnepélyes esküvel váltak az egyetem diákjaivá. Tizennegyedik tanévnyitóját tartotta október elsején a Sapientia Csíkszeredában, a rendezvényt az egyetem épületében zajló átépítési munkálatok miatt a Segítő Mária Katolikus Gimnázium dísztermében szervezték meg.
2014. október 01., 14:342014. október 01., 14:34
2014. október 01., 19:472014. október 01., 19:47
A Sapientia EMTE elsőéves hallgatóit köszöntötték a város elöljárói, valamint az egyetem vezetői. Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja elmondta, a magyar kormány finanszírozza a mai napig a felsőoktatási intézményt. Mint hangsúlyozta, bizalmon alapul a kapcsolat –az egyetem és a diákok, az egyetem és a finanszírozó között, illetve az egyetem és a város, valamint a megye között. „Közös felelősségünk, hogy a bizalmi rendszer fennmaradjon, és egyéb szereplőket vonjunk ebbe a rendszerbe. Közös felelősségünk, hogy a megye, a város, a finanszírozó és a gazdasági szereplők közösen találjanak megoldást arra, hogy a végzősök számára munkahelyek jöjjenek létre” – fogalmazott a főkonzul.
„A közösségnek legyen értelmisége”
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke felszólalásában kihangsúlyozta, a megyei önkormányzat számos Sapientián végzett hallgatót alkalmazott. „A legjobb dolgozók közé sorolhatóak, hiszen a jó munkához nem elég a nagy egyetemekről származó diploma, hanem a közösségért érzett felelősségre van leginkább szükség. Fontos, hogy ennek a közösségnek legyenek vezetői” – emelte ki a megyei tanácselnök.
Ráduly: vegyétek komolyan a Sapientiát!
„Az elsőévesek közül csak minden második folytatja tanulmányait másodéven” – fejtette ki beszédében Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere, majd így folytatta: ki-ki saját erejéből kell boldoguljon, ezért „vegyétek komolyan a Sapientiát, úgy, ahogy az oktatók is komolyan veszik immáron tizennégy esztendeje”. Ráduly továbbá kitért arra is, hogy akadnak olyan végzősök is, akik nem tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon. „Akkor lehet előrelépni, ha van tudás. Kemény próba lesz, ránk számíthattok benne, ezért vegyétek komolyan az egyetemet” – mondta a Sapientián oktató elöljáró.
Alkalmazkodni kell az új helyzetekhez
Kósa István, a Műszaki és Társadalomtudományok Kar dékánja arról beszélt, hogy állandóan változik a munkaerőpiac, ma nem tudni, hogy húsz év múlva milyen szakmákra lesz kereslet, nem tudni, hogy milyen egyetemi szakmák veszítik el létjogosultságukat. „Az élethosszig tanulásról szól a jövő, az egyetem ma az állandó változásokra készít fel” – vonta le a következtetést Kósa.
Az éjszakai élet csökkenti a kreativitást
Makó Zoltán, a Gazdaság- és Humántudományok Kar dékánja pszichológiai kísérleteket ismertetett, amelyek eredményei szerint a pozitív élmények segítik a kreativitást, a negatív élmények a segítenek a döntésekben. „Kedves hallgatóság, vigyázat: a sok éjszakai bulizás és éjszakai tanulás csökkenti a kreativitást, de erősíti a döntéshozókészséget” – jegyezte meg félig tréfásan Makó, majd jó munkát, örömet és egészséget kívánt mind a diákoknak, mind az egyetem munkatársainak.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!