Egy csíkmadarasi rózsafüzér-társulat asszonyai. Közösen készítették elő a böjtös káposztát
Fotó: Borbély Fanni
Közösen készítik elő és közösen fogyasztják el a böjtös töltött káposztát a csíkmadarasi rózsafüzér-társulatok. A csütörtöki alkalomnak régi időkre visszanyúló hagyománya van a községben.
2025. április 18., 18:192025. április 18., 18:19
Mivel szépen sütött szerdán a nap, a csíkmadarasi Petres Mónika által vezette rózsafüzér-társulat asszonyai kint a szabadban felállított asztalnál, egyik tagjuk udvarán készítették elő a böjtös töltött káposztát. Serényen darálták a hagymát és a savanyú káposztát.
„A böjtös töltött káposzta készítése egész Felcsíkon csak Csíkmadarason hagyomány, mi minden csütörtökön megtartjuk az Úrvacsorát” – mondta büszkeséggel a hangjában Zsók Margit, aki az előkészületeket irányította a húsmentes eledel elkészítéséhez.
Érdeklődésünkre egyszerű receptjüket is megosztotta: a savanyú káposztát megvágják, ledarálják, akárcsak a hagymát. Ezeket összepárolják, majd beleteszik a rizskását is, és amint az megszívta magát nedvességgel, hozzáteszik a tojást. Ez a massza lesz a tölteléke a káposztának.
Fotó: Borbély Fanni
„Mi nem fűszerezzük semmi különlegességgel, ezt a hagyományos receptet használjuk, csak sót, borsot és paprikát használunk. Mindig így tanultuk,
– jegyezte meg. A társulatból mindenki kiveszi a részét a munkából, a káposztát vágni kell, hiszen vágott káposzta is kerül a töltelékekre. „Miután mindent előkészítettünk, a megmaradt tojásokból tojásrántottát készítünk, mindenki leül, imádkozunk, és a vágott káposztával a tojásrántottát együtt megesszük” – osztotta meg.
ilyenkor az utcából minden tag összegyűl, 40–50-en is szoktak lenni. „Ennek az ételnek csak ilyenkor van igazán jó, különleges íze, ehhez hozzájárul a közös imádság, az együttlét, a böjt, minden” – fogalmazott a rózsafüzér-társulat tagja.
Petres Mónika, a társulat vezetője pedig arról beszélt, hogy szívügyének tartja az imádságos lelkület megmaradását. Az ilyen alkalmak a közösséget is segítik összekovácsolódni.
Fotó: Borbély Fanni
„Az úrvacsora és ez a találkozás, a közös főzés közelebb hoz a húsvéti hangulathoz, a várakozáshoz. Segít a pénteki böjtöt is megtartani, hiszen
– tette hozzá a rózsafüzér társulat vezetője.
Fotó: Borbély Fanni
A faluban egyébként a többi rózsafüzér-társulat is hasonlóan készíti a böjtös töltött káposztát, ugyanúgy tartják a kifejezetten csíkmadarasi hagyományt.
Petres Mónika elmondta, sajnos nincs írásos feljegyzés arról, hogy mikortól kezdték el készíteni a böjtös káposztát Csíkmadarason, viszont úgy tudja, az 1900-as évek elején már készítették nagycsütörtökön.
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Ősi hagyományt tartanak életben Csíkmadaras asszonyai: évről évre összegyűlnek a rózsafüzér-társulatok tagjai, hogy közösen készítsék el a böjtös töltött káposztát.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!