Egyetlen játszóteret alakítottak ki Csíkszeredában az értelmi fogyatékkal élők számára, a mozgáskorlátozottaknak viszont eddig egyet sem. A játszóterek többsége egyébként megfelelő állapotban van, viszont egyes helyeken a játékelemekre gyakrabban ráférne a karbantartás: találtunk törött hintát, korhadozó facölöpöket, használhatatlan homokozókat. A vidéki települések ugyanakkor nem bővelkednek játszóterekben.
2014. július 10., 19:452014. július 10., 19:45
2014. július 10., 19:472014. július 10., 19:47
A megyeszékhely egyetlen, úgynevezett diverzitás játszóterét (amelyet az értelmi fogyatékkal élő felnőttek is használhatnak) tavaly októberben avatták fel. A Venczel József utca szomszédságában lévő Ifjúsági Parkban kihelyezett játékelemek, például a mászóka és a körhinták a felnőttkorú, fogyatékkal élő személyek kiszolgálására is alkalmasak.
„Nyáron hetente legalább egyszer, de ha úgy adódik, akár több alkalommal is kimegyünk az értelmi fogyatékkal élő fiatalokkal a játszótérre. Természetesen fokozott figyelmet igényelnek. Jó, hogy a hinta elég széles ahhoz, hogy magunk mellé ültethessük a fiatalt, így az biztonságban érezheti magát” – magyarázta Váta Emese, a csíkszeredai Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ vezetője.
Mint mesélte, korábban, ha eljártak más játszóterekre, azt tapasztalták, hogy megjelenésükkel elriasztották a többi gyermek szüleit, mintha az értelmi fogyatékosság ragályos betegség lenne, ráadásul azt is felrótták nekik, hogy felnőttkorúak használják a gyermekeknek szánt eszközöket. A tavaly novemberben kialakított játszótéren viszont megfelelő teherbírású elemeket helyeztek ki, így azóta a felnőttkorú értelmi fogyatékkal élők is játszhatnak, hiszen nekik is kell a játék – fogalmazott Váta.
Kerekesszékkel esélye sincs játszani
A mozgássérültek számára viszont nem megfelelően akadálymentesítettek a csíkszeredai játszóterek. „Tolókocsikban lehetetlen a játszótereken játszani, azoknak is nehézkes, akik nem kerekesszékesek, hanem mozgáskorlátozottak” – adott hangot véleményének Incze Zsuzsa, a Hargita Megyei Mozgássérültek Egyesületének munkatársa. Nyugaton vannak pozitív példák, például olyan biztonsági korláttal ellátott függőhinták, amelyekre rá lehet gurulni kerekesszékkel.
Játszótéri összkép
Biztonságukat, állapotukat tekintve Csíkszereda játszótereinek többsége megfelelő állapotban van, viszont akadnak kivételek. Az ifjúsági lakásoknál, a Fűzfa utca közelében az egyik játszótéren összetört mérleghintát, széttört padokat, a homokozóban megkeményedett homokot és térdig érő füvet találtunk, ráadásul nem tűnt éppen veszélymentesnek a faépítmény széttöredezett, foghíjas padozata sem.
„Ez a környék legrosszabb állapotú játszótere, ritkán járunk ide, inkább a közelben lévő játszótérhez megyünk, oda nemrég új mászókát szereltek fel, és védettebb helyen is van” – mondta egy, gyermekére vigyázó anyuka. A Jégpálya lakótelepi játszótérnél egy másik anyuka kifejtette, szeretné, ha gyakrabban takarítanák a bekertelt területet. Mint fogalmazott, „lehetne rendezettebb a játszótér”.
Évente kétszer végeznek karbantartást
Lázár Péter, a polgármesteri hivatal városrendezési osztályának vezetője megkeresésünkre elmondta, évente két alkalommal, tavasszal és ősszel végeznek karbantartási munkálatokat a játszótereken. Szerinte összességében jó állapotúak és biztonságosak a játszóterek. Csíkszeredában jelenleg 37 játszótér van, és nemsokára eggyel bővül a számuk. Azt továbbra sem lehet tudni, hogy hol lesz az új játszótér. „Megpróbálunk a fogyatékkal élők, valamint a mozgássérültek igényeinek is megfelelni az új játszótér kialakításánál” – mondta Lázár.
Játszóterek vidéken
Csíkszentléleken jelenleg nincs egyetlen játszótér sem, pedig igény volna rá. Pál Péter, a község polgármestere érdeklődésünkre elárulta, úgy tervezik, még idén létrehoznak egyet a polgármesteri hivatallal szembeni területen. Erre a beruházásra 20 ezer lejt szántak.
Csíkkarcfalván és Csíkjenőfalván egy-egy játszótér áll a gyermekek rendelkezésére. Ezelőtt 4-5 évvel építették ki. Gábor Tibortól, Csíkkarcfalva polgármesterétől megtudtuk, felújítják vagy újakra cserélik azokat a játszótéri elemeket, amelyek megrongálódtak.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!