Fotó: Kristó Róbert
Az előző évekhez képest idén egyelőre kevesebb bevetése volt a huszonkét csicsói önkéntes tűzoltónak, hiszen csupán három alkalommal riasztották őket. Az alakulat tagjai a tűzoltás mellett aktívan kiveszik a részüket a falu közösségi életéből is.
2014. július 17., 18:122014. július 17., 18:12
2014. július 17., 18:312014. július 17., 18:31
Miklós István, a csicsói önkéntes tűzoltóparancsnok azt vallja, hogy akiket megérintett Szent Flórián – a tűzoltók védőszentjének – szellemisége, azok teljesen elköteleződnek e szakma mellett. Ő sem tudott lemondani hivatásáról: a katonaságban 1979-80-ban tűzoltó volt, 1986-98 között pedig a vasúti építőanyag-kitermelő vállalatnál tűzoltóparancsnok. Betegség miatt kellett abbahagynia ezt a munkát, de amint tehette – 2007-ben – elvállalta a helyi önkéntes tűzoltó-alakulat parancsnoki funkcióját. Rajta kívül Csíkcsicsóban még huszonegy férfi vállalja, hogy szükség esetén önkéntesen a bajbajutottak segítségére siet.
Szükség lenne egy gyorsabb autóra
Az alakulat 2005-ben jött létre, azóta végzik munkájukat a helyi önkormányzat támogatásával. Eszköztáruk az évek során szépen gyarapodott, azonban további eszközökre lenne még szükségük. Elsősorban egy gyorsabb tűzoltóautót szeretnének, hiszen a meglévő IFA márkájú autójukkal csak 50 kilométeres óránkénti sebességgel tudnak haladni hegyre felfelé, emiatt nem tudnak időben kivonulni a helyszínre, ha például a hozzájuk tartozó Hargitafürdőn történik tűzeset. A meglévő – a helyi közbirtokosságtól kapott – ruházatukra is ráférne a csere, mert a használat során eléggé megkoptak – sorolta a szükségleteket a parancsnok. Közben pedig megmutatta a szertárat, az oxigénpalackokat, védősisakokat, öveket, a felszerelt autót, áramgenerátort és a javításra szoruló tűzoltópumpát is.
A közösségi programokon is részt vesznek
A polgármesteri hivatal tulajdonában van a tűzoltószertár és a hozzá tartozó irodák, illetve gyűlésterem, ahol havonta egy alkalommal összeülnek az önkéntesek, a szakmai felkészülést követően pedig baráti beszélgetéssel folytatódnak az esték. A versenyekre a helyi sportpályán készülnek, itt rendszerint közös focizással zárják a napot – mutatta be a munkán kívüli közös tevékenységeiket Miklós István. Emellett rendszeresen részt vesznek a falu közösségi életében is: pár éve ők szervezik a Katalin-bált, a falunapokon bemutatót tartanak, sőt a főzőversenyre is rendszeresen beneveznek.
Kapcsolat a falubeliek és tűzoltók között
Habár a tűzoltók nagy része a 35-45 éves korosztályt képviseli, még mindig rendszeresen részt vesznek az önkéntes tűzoltóknak szervezett megyeközi és kistérségi versenyeken is – számolt be az önkéntes tűzoltóparancsnok. Kiemelte, nemcsak a csapattársak közötti, hanem a falubeliekkel való kapcsolatépítésre is nagy hangsúlyt fektetnek. Így évente minden családot felkeresnek, mintegy szakmai tanácsadásként elbeszélgetnek a helybéliekkel, ellenőrzik, hogy van-e veszélyforrás a portákon.
Télen kémények, nyáron villámok okoznak gondot
„Idén csendesebb évünk volt, eddig háromszor oltottunk, tavaly viszont hat, tavalyelőtt tizennyolc esethez riasztottak, abból nyolc erdőtűz volt. És persze rendszeres munkánk van a tőzegtűzzel is” – foglalta össze a szakember. Hozzátette, télen többnyire a kéménytüzek, nyáron pedig a villámok miatt kell autóba ülniük. Meglátása szerint nincs két egyforma eset, ezért a tűzoltóknak mindig résen kell lenniük, jól összeszokottan kell dolgozniuk. A csapatot szeretnék a közeljövőben bővíteni, fiatalítani: egyrészt, hogy a váratlan riasztásokkor mindig legyen megfelelő számú bevethető tűzoltó, másrészt pedig a versenyeken is előnyt jelentenének a fiatalabb kollégák – avatott be az 55 éves Miklós István.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!