Fotó: Kristó Róbert
Az előző évekhez képest idén egyelőre kevesebb bevetése volt a huszonkét csicsói önkéntes tűzoltónak, hiszen csupán három alkalommal riasztották őket. Az alakulat tagjai a tűzoltás mellett aktívan kiveszik a részüket a falu közösségi életéből is.
2014. július 17., 18:122014. július 17., 18:12
2014. július 17., 18:312014. július 17., 18:31
Miklós István, a csicsói önkéntes tűzoltóparancsnok azt vallja, hogy akiket megérintett Szent Flórián – a tűzoltók védőszentjének – szellemisége, azok teljesen elköteleződnek e szakma mellett. Ő sem tudott lemondani hivatásáról: a katonaságban 1979-80-ban tűzoltó volt, 1986-98 között pedig a vasúti építőanyag-kitermelő vállalatnál tűzoltóparancsnok. Betegség miatt kellett abbahagynia ezt a munkát, de amint tehette – 2007-ben – elvállalta a helyi önkéntes tűzoltó-alakulat parancsnoki funkcióját. Rajta kívül Csíkcsicsóban még huszonegy férfi vállalja, hogy szükség esetén önkéntesen a bajbajutottak segítségére siet.
Szükség lenne egy gyorsabb autóra
Az alakulat 2005-ben jött létre, azóta végzik munkájukat a helyi önkormányzat támogatásával. Eszköztáruk az évek során szépen gyarapodott, azonban további eszközökre lenne még szükségük. Elsősorban egy gyorsabb tűzoltóautót szeretnének, hiszen a meglévő IFA márkájú autójukkal csak 50 kilométeres óránkénti sebességgel tudnak haladni hegyre felfelé, emiatt nem tudnak időben kivonulni a helyszínre, ha például a hozzájuk tartozó Hargitafürdőn történik tűzeset. A meglévő – a helyi közbirtokosságtól kapott – ruházatukra is ráférne a csere, mert a használat során eléggé megkoptak – sorolta a szükségleteket a parancsnok. Közben pedig megmutatta a szertárat, az oxigénpalackokat, védősisakokat, öveket, a felszerelt autót, áramgenerátort és a javításra szoruló tűzoltópumpát is.
A közösségi programokon is részt vesznek
A polgármesteri hivatal tulajdonában van a tűzoltószertár és a hozzá tartozó irodák, illetve gyűlésterem, ahol havonta egy alkalommal összeülnek az önkéntesek, a szakmai felkészülést követően pedig baráti beszélgetéssel folytatódnak az esték. A versenyekre a helyi sportpályán készülnek, itt rendszerint közös focizással zárják a napot – mutatta be a munkán kívüli közös tevékenységeiket Miklós István. Emellett rendszeresen részt vesznek a falu közösségi életében is: pár éve ők szervezik a Katalin-bált, a falunapokon bemutatót tartanak, sőt a főzőversenyre is rendszeresen beneveznek.
Kapcsolat a falubeliek és tűzoltók között
Habár a tűzoltók nagy része a 35-45 éves korosztályt képviseli, még mindig rendszeresen részt vesznek az önkéntes tűzoltóknak szervezett megyeközi és kistérségi versenyeken is – számolt be az önkéntes tűzoltóparancsnok. Kiemelte, nemcsak a csapattársak közötti, hanem a falubeliekkel való kapcsolatépítésre is nagy hangsúlyt fektetnek. Így évente minden családot felkeresnek, mintegy szakmai tanácsadásként elbeszélgetnek a helybéliekkel, ellenőrzik, hogy van-e veszélyforrás a portákon.
Télen kémények, nyáron villámok okoznak gondot
„Idén csendesebb évünk volt, eddig háromszor oltottunk, tavaly viszont hat, tavalyelőtt tizennyolc esethez riasztottak, abból nyolc erdőtűz volt. És persze rendszeres munkánk van a tőzegtűzzel is” – foglalta össze a szakember. Hozzátette, télen többnyire a kéménytüzek, nyáron pedig a villámok miatt kell autóba ülniük. Meglátása szerint nincs két egyforma eset, ezért a tűzoltóknak mindig résen kell lenniük, jól összeszokottan kell dolgozniuk. A csapatot szeretnék a közeljövőben bővíteni, fiatalítani: egyrészt, hogy a váratlan riasztásokkor mindig legyen megfelelő számú bevethető tűzoltó, másrészt pedig a versenyeken is előnyt jelentenének a fiatalabb kollégák – avatott be az 55 éves Miklós István.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!