Hargita megyében a tizenkettedik osztályosok 24,63 százaléka ment át a próbaérettségin. A tantárgyankénti átmenési arányok jóval magasabbak ennél, így valószínűleg sok az alacsony, ötös közeli jegy és sok diáknak nem jött ki a hatos átlaga.
2014. március 14., 15:522014. március 14., 15:52
2014. március 14., 16:182014. március 14., 16:18
Kifüggesztették péntek reggel az iskolákban a próbaérettségi eredményeit, és kora délután az oktatási tárca is közzétette az összesítéseket a 11-ik és 12-ik osztályos diákok próbavizsgájáról. A Hargita Megyei Tanfelügyelőség adatai szerint a megyében a tizenkettedik osztályosok 24,63 százaléka ment át a próbaérettségin, tehát minden tantárgyból legalább ötöst írt, és érte el összességében a hatos médiát.
A román kivételével az átlag felett
Az oktatási tárca honlapján közzétett eredmények szerint Hargita megyében román nyelv és irodalomból 2 474 végzős írt próbaérettségit és a vizsgázók 36,70 százaléka ért el ötös feletti eredményt. Magyar nyelv és irodalomból 1 966 végzős diák vett részt a próbavizsgán és 72,28 százalékos átmenési arányt értek el. A kötelező tantárgyakból 2 438-an vizsgáztak és 43,48 százalékos az átmenési arány, a választható tantárgyaknál a 2 413 vizsgázó 61,29 százaléka érte el az átmenőjegyet.
Országosan románból 52,80 százalékos, magyarból 67,78 százalékos, a kötelező tárgyaknál 42,51 százalékos, a választható tantárgyaknál pedig 53,92 százalékos az átmenési arány. Az adatok szerint a román nyelv és irodalom kivételével a többi tantárgyból az országos átlag felett teljesítettek a megyebeli 12-es diákok.
Gyengébb eredményeket értek el a tizenegyedikesek
Az oktatási tárca honlapján közzétett eredmények szerint az először próbaérettségiző tizenegyedik osztályosok gyengébben szerepeltek egy évvel nagyobb iskolatársaiknál. Számukra három vizsgát szerveztek, románból, magyarból és a kötelező tantárgyakból vizsgáztak. Hargita megyében román nyelv és irodalomból a 2 617 vizsgázó 28,58 százaléka, magyarból a 2 059 vizsgázó 66,63 százaléka, a kötelező tantárgyakból pedig a 2 616 vizsgázó 43,35 százaléka ért el átmenő jegyet. Az országos statisztikában románból 44,22 százalékos, magyarból 62,42 százalékos, a kötelező tantárgyakból pedig 36,32 százalékos az átmenési arány.
„Reális képet tükröznek az eredmények”
A valós helyzetet adják vissza az eredmények – értékelte diákjaik próbaérettségin elért eredményeit Borbély Botond, a csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskola igazgatója. Úgy véli, sok diák számára az elért jegyek jelzést jelentenek arról, hogy van még mit pótolni. Sok jegy van az átmenés határán – mondta az igazgató, aki szerint iskolájukban születtek jobb, de gyenge és nagyon gyenge eredmények is. Van átmenő is, de sok a bukást jelentő jegy is – mondta el Mihály Géza, a Venczel József Szakközépiskola igazgatója. Eredményeikről úgy véli, a tizenkettedikeseknek van még tanulnivalójuk, a tizenegyedikeseknél pedig rosszak az eredmények, látszik, hogy nem vették komolyan a vizsgát. Van, aki kicsit megijedt most, de van, akit nem érdekel, mert úgysem akar érettségizni – mondta az igazgató, hozzátéve, hogy ez utóbbi diákok számára mindenképpen kedvező a kilencedik osztálytól kezdhető szakiskola újbóli beindítása.
A próbavizsgákon elért eredményeket a naplókba nem írják be, hanem megbeszélik azokat a diákokkal, szülőkkel, továbbá a tantestületekben. A vizsga célja az volt, hogy a diákok megtapasztalhassák a vizsgakörülményeket, ugyanakkor pedig tudatosíthassák magukban felkészültségi szintjüket és a még hátralévő tanulás szükségességét.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
szóljon hozzá!