Fotó: Gecse Noémi
A számvevőszék jelentése szerint mivel 2015-ben a városvezetés késedelmi kamatok alkalmazása helyett szerződést hosszabbított a hőszigetelést végző cégekkel, több mint 4 millió lejes bevételtől esett el Csíkszereda.
2017. február 06., 11:152017. február 06., 11:15
Nem múltak el nyomtalanul a megyeszékhelyen az érintett lakók türelmét az utóbbi két-három évben próbára tevő tömbház-hőszigetelések. A Hargita Megyei Számvevőszék 2015-re vonatkozó jelentésében a fellelt rendellenességek között jelentős összeggel, 4,4 millió lejjel szerepel Csíkszereda, mert az ellenőrök úgy ítélték meg, hogy a hőszigetelést végző cégektől be nem hajtott késedelmi kamatok ekkora hiányt eredményeztek a város számára.
2015-ben több szerződés alapján végeztek tömbház-hőszigeteléseket Csíkszeredában, és a megbízott cégek késlekedése miatt nem tudták tartani a határidőket. Ezért szerződésmódosítás, hosszabbítás történt. „A határidő módosítása néhány hónapos késést jelentett abban évben, a számvevőszék szerint inkább késedelmi kamatot kellett volna számolni a hosszabbítás helyett, emiatt úgy vélik, bevételtől esett el a város” – mondta kérdésünkre Szőke Domokos alpolgármester, aki a kérdéses időszakban bírói döntés miatt nem gyakorolhatta tisztségét.
Bár nem vett részt a döntésben, úgy látja, a városvezetés részéről ez egy helyes lépés volt. „Fel lehetett volna bontani a szerződést a késés miatt, de már nem lett volna idő arra, hogy új közbeszerzési eljárást írjanak ki, és be is fejezzék a munkát. Lehetett volna késedelmi kamatot számolni, ami konfliktushelyzetet teremt, vélhetően leállnak a kivitelezők, és a helyzet átterelődik jogi síkra, ami szintén veszélyeztette volna a munkálatot, de az uniós támogatást is. Volt a harmadik változat, a hosszabbítás, ami a legtöbb esélyt adott arra, hogy a munkálatok haladjanak, minél nagyobb részben elkészüljenek, és netán be is fejeződjenek – akkor nem lehetett tudni, hogy nem így lesz” – vázolta az akkori kényszerhelyzetet.
A Hargita Megyei Számvevőszék jelentésében szereplő összeget a kivitelezési szerződésekben szereplő késedelmi kamatok alapján számolták ki. „A késedelmi kamatok – kötbérek – elég nagyok voltak, a szerződésekben a teljes érték egy százaléka volt meghatározva – úgy kötjük ezeket a szerződéseket, hogy a kivitelező érezze annak a súlyát, hogy határidőre be kell fejezze a munkálatot. A szerződésekben viszont nem kötelezettségként szerepelt a kamat alkalmazása, hanem lehetőségként – a számvevőszék úgy tekint erre, hogy lett volna egy lehetősége a városnak, hogy pénzt hajtson be, és ezt nem tette meg” – magyarázta Szőke.
A számvevőszéki megállapításokkal már tavaly szembesültek, akkor több észrevétele volt a város vezetőségének, amelyek egy részét elfogadták, a hőszigetelésekkel kapcsolatosan viszont nem változott semmi. Miután idén januárban a jelentés elkészült, az említett megállapítást a Hargita Megyei Törvényszéken támadták meg, a per ezután kezdődik.
Nem ez az egy bírósági eljárás indult a hőszigetelések után – mindhárom céggel, a bukaresti AF Consultinggal és EOL Facilityvel, illetve a bákói Consizóval is perben áll a város.
„Az AF Consulting esetében úgy hosszabbítottak szerződést, hogy nem fizet a város, csak a végén. Ebből adódóan nem is fizetett a város olyan összeget, amit az uniós finanszírozás biztosított volna – ezért ők pereltek be minket. A másik két cég esetében, amelyeket bepereltünk, a legfontosabb az az uniós támogatásokból származó összeg visszaszerzése, amitől a város elesett” – említette az alpolgármester. Ez utóbbi összeg közel 5 millió lejre rúg, azt viszont nem lehet tudni, megkapja-e ezt a város, mert a két cég felszámolás alatt áll, és számos hitelező kéri tőlük a pénzét.
„Azt mondja a számvevőszék, hogy mi ekkora összegtől elestünk, de azt senki sem kérdezi, hogy ha mi leszámláztuk volna a késedelmi kamatot, lett volna-e pénz abból? Ez egy akkora összeg, hogy minimális volt annak az esélye, hogy a város megkapja. Még az is kétséges, hogy azt az összeget be tudjuk-e hajtani, ami a várost érő kár értéke” – fejtette ki. Az EOL Facility esetében már a szerződéskötéskor lehetett tudni, hogy fizetésképtelenség miatt eljárás folyik ellene, de a törvény nem teszi lehetővé az ilyen jelentkezők kizárását a közbeszerzési eljárás során – tudtuk meg. „Nyilván, folyamatosan ígérgettek, és a kezdetekkor nem lehetett előre látni, hogy ez így végződik” – összegzett Szőke Domokos.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
Végrehajtókkal lakoltattak ki öt családot Csíkszereda központjában egy állami tulajdonú, de városi ügykezelésű épületből. Már régebb meg kellett volna lépni, de most az ingatlan is életveszélyes állapotba került.
Egy pótkocsit vontató jármű, illetve egy személyautó ütközött össze hétfőn délután Csíkszereda és Csíkszentmárton között, egy embert kórházba kellett szállítani – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Telnek a medencék, kinyitott a zsögödi strand. A létesítmény a tavalyi jegyárakkal várja a látogatókat.
Újra megnyílnak a Mikó-vár kapui a Szent Iván-éjhez legközelebbi szombaton: a Csíki Székely Múzeum idén is csatlakozik a Múzeumok Éjszakája országos programsorozathoz. A látogatók sokszínű kínálatra és izgalmas élményekre számíthatnak.
szóljon hozzá!