Fotó: Kristó Róbert
„Nem a földtulajdont támogatjuk, hanem a föld megművelését” – jelentette ki Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) igazgatója, aki sajtótájékoztatón tisztázta a területalapú támogatásokkal kapcsolatos jogszabályozás változásával kialakult, egyebek közt az aktív gazda fogalmára vonatkozó félreértéseket.
2014. október 14., 20:412014. október 14., 20:41
2014. október 14., 20:442014. október 14., 20:44
Mint az intézmény vezetője kifejtette, a területalapú támogatásokkal kapcsolatban számos hír látott napvilágot, ezért összegezni szeretné őket, hogy egyértelműsítse, a mezőgazdasági minisztérium által múlt héten kiadott kormányhatározattal milyen változásokra lehet számítani jövőtől a támogatások igénylésekor. „Valójában tisztázták az aktív gazda fogalmát, azt, hogy ki jogosult a támogatásra, és hogyan bizonyíthatja területhasználati jogát” – magyarázta Haschi.
Ki jogosult a támogatásra?
Csak az jogosult területalapú támogatásra, aki a területet mezőgazdasági célból megműveli, vagyis az aktív gazda. Elesik a támogatástól az, aki csak látszatra „takarítja le” a területet, és nem gazdálkodási szándékkal műveli meg. Szántóföld esetében egyértelmű, hogy valamilyen haszonnövényt ültetnek bele, és ezért támogatás jár, de a kaszálók és legelők esetében a gazdának bizonyítania kell, hogy saját vagy más, például a szomszéd állatai számára hasznosítják a területet.
„Ugyanakkor ha a gazda a szomszédjával megegyezett, hogy az az állatait a gazda területén legeltesse, de közben kiderül, hogy a szomszédnak megvan a szükséges nagyságú legelője, kaszálója az állatai eltartásához, akkor az adott gazdától megvonhatják a támogatást” – mondta az intézményvezető. A legjobb, ha az ilyen jellegű kiegyezéseket papíron is rögzítik. Az a gazda is kaphat támogatást, aki ugyan nem rendelkezik állattal, de bizonyítani tudja, hogy a füvet, szénát megtermelte és eladta. Fontos tudni azt is, hogy nem a terület tulajdonosa, hanem a megművelője jogosult a támogatásra, a föld bérlésére vonatkozó szerződést azonban a támogatás igénylésekor be kell mutatni az ügynökségnél.
A terület használatának joga
„A jogszabály azt is tisztázza, hogy a gazdáknak nem tulajdonjogukat kell bizonyítaniuk, hanem a terület használati jogát, hiszen sok gazdának nincs birtoklevele, sem telekkönyve” – hangsúlyozta Haschi. Hozzátette: a terület használati joga vagy bérleti szerződéssel, vagy a polgármesteri hivataloktól kikérhető gazdalajstrom (registru agricol) kivonatával igazolható.
Egyesületek, közbirtokosságok
A törvénykezés ugyan előírja, hogy a mezőgazdasági tevékenységet a jogi személyeknek a vállalkozások tevékenységi körét jelző kóddal (románul „caen”) kell bizonyítani, de tekintettel arra, hogy az egyesületek és a közbirtokosságok nem rendelkeznek ilyen kóddal, számukra nem szükséges ezt bemutatni, „hiszen a statútumukból kiderül, hogy mezőgazdasági tevékenységet folytatnak” – fogalmazott Haschi. A kifizetési ügynökség igazgatója továbbá elmondta, az egyesületek akkor támogathatók, ha tagjaik saját állataikkal fedik le a területet. Három hektár kaszálóra, legelőre legalább egy állat kell jusson. A 2014–2020-as periódusban egyébként garantáltan támogatni fogják az aktív gazdákat, az összeg jövőre változni fog, de még nem tudni pontosan, mennyivel – tudtuk meg Haschitól.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
szóljon hozzá!