Tavaly a járványügyi korlátozások miatt a kegytemplomnál tartották a búcsút, idén viszont már visszatérnek a hegynyeregbe. Archív
Fotó: Pinti Attila
A jelenleg érvényben lévő előírások szerint tilos búcsújárásokat rendezni, ezért a csíksomlyói eseményt egyházi rendezvényként szervezhetnék meg, amire csak a helybéliek, tehát kizárólag a csíkszeredaiak mehetnének el. Vannak azonban más lehetőségek is kilátásban annak érdekében, hogy a távolabbról érkezők is részt vehessenek az eseményen.
2021. május 10., 10:072021. május 10., 10:07
2021. május 10., 15:052021. május 10., 15:05
Nem arról volt szó, hogy kizárólag a beoltottak vehetnének részt a csíksomlyói búcsún, az oltásigazolás csak egy ötletként merült fel annak érdekében, hogy minél többen ellátogathassanak a hegynyeregbe – mondta el lapunknak Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Tehát nem kell félreértelmezni a korábban honlapunkon megjelent javaslatot. Ami viszont tény, hogy
amire csak a helybéliek, tehát kizárólag a csíkszeredaiak mehetnének el. Vannak azonban más lehetőségek is kilátásban annak érdekében, hogy a távolabbról érkezők is részt vehessenek az eseményen.
Egyrészt ezen a héten jár le az április 13-tól kezdődően harminc napig meghosszabbított veszélyhelyzet, és sok minden függ attól, hogy újból meghosszabbítják-e, és ha igen, akkor milyen korlátozások maradnak érvényben. Megtörténhet ugyanis, hogy a búcsúk szervezésére vonatkozó tiltást eltörlik, és akkor lehetővé válik a csíksomlyói esemény megszervezése a szélesebb tömegek számára.
Másrészt az egyház és az önkormányzat egy közös indítványt terjesztett fel annak érdekében, hogy tegyenek egy kivételt, és engedélyezzék a csíksomlyói búcsú megszervezését nem csak helybéliek részvételével.
Amennyiben azonban ezek közül egyik sem hoz eredményt, marad az a lehetőség, hogy egyházi rendezvényként szervezik meg a búcsút, és csak a helybéliek mehetnek el. Ezért merült fel az ötlete egy oltásigazolásnak, hiszen látszik, hogy Európa-szerte elkezdték alkalmazni ezt a megoldást, és Florin Cîţu miniszterelnök is beszélt arról, hogy
Ez az én ötletem volt, amit fel tudnék terjeszteni kérésként, de nem biztos, hogy jóváhagyást kapna. Egyelőre várunk, hogy lássuk, milyen választ kapnak a szervezők a felterjesztésükre, illetve merre változnak a héten az országos rendelkezések” – zárta Tar Gyöngyi.
A csíksomlyói búcsún való részvétel feltételeként az oltásigazolást javasolja az egészségügyi szakhatóság vezetője, hogy ne csak a helybéliek, hanem a távolabbról érkezők számára is elérhetővé váljon a zarándoklat.
Fontos bejelentést tett a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület rendes havi ülésén Korodi Attila polgármester: a csíksomlyói pünkösdi búcsú megszervezése folyamatban van, ennek helyszíne pedig nem a kegytemplom kertje, hanem ismét a hegynyereg lesz.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
2 hozzászólás