Hirdetés
Hirdetés

Idén már a csíksomlyói hegynyereg lesz a pünkösdi búcsú helyszíne

Idén várhatóan a járványügyi korlátozások betartásával ismét benépesülhet a csíksomlyói hegynyereg a pünkösdi búcsú alkalmával. Archív •  Fotó: Pinti Attila

Idén várhatóan a járványügyi korlátozások betartásával ismét benépesülhet a csíksomlyói hegynyereg a pünkösdi búcsú alkalmával. Archív

Fotó: Pinti Attila

Fontos bejelentést tett a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület rendes havi ülésén Korodi Attila polgármester: a csíksomlyói pünkösdi búcsú megszervezése folyamatban van, ennek helyszíne pedig nem a kegytemplom kertje, hanem ismét a hegynyereg lesz.

Kovács Attila

2021. április 30., 14:392021. április 30., 14:39

2021. április 30., 16:492021. április 30., 16:49

A városvezető beszámolt arról, hogy a polgármesteri hivatal, a csíksomlyói ferencesek és a hatóságok képviselői egyeztetéseket folytatnak arról, hogy

milyen körülmények között lehet megtartani a csíksomlyói pünkösdi búcsút, amelyre adott a jogszabályi keret – ehhez a megfelelő rendszabályzatot kell kidolgozni,

ha ez letisztul, nyilvánosságra hozzák a részleteket is. Mint mondta, a hatóságok nyitottan állnak a kérdéshez, és

az ünnepi szentmisét ismét a hegynyeregben, a Hármashalom-oltárnál lehet majd megtartani.

A polgármester ugyanakkor felkérte az önkormányzat kulturális szakbizottságát, hogy Fodor Sándor író leendő köztéri szobráról folytasson egyeztetéseket, figyelembe véve a közösségi igényt is a végső változat elfogadása érdekében.

Korodi felhívta a figyelmet arra is, hogy elindult egy konzultáció a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bőrgyógyászati és szemészeti osztályainak jelenleg otthont adó régi kórház, illetve a fül-orr-gégészeti kórházi osztályt befogadó lábas ház jövőbeni rendeltetését illetően, mivel a kórház új épületének elkészülte után ezek felszabadulnak.

Ugyanakkor a Mikó-vár hátsó udvarának is funkciót kell találni, ha pedig a közeli Vákár Lajos Műjégpálya és a gyorskorcsolya-pálya is önkormányzati tulajdonba kerül, akkor több hektár területet kap a város, amely számára köz- majd szakmai vita után övezeti rendezési tervet (PUZ) kell készíteni. A polgármester arról is beszámolt, hogy

a fenntartható mobilitási terv beruházásainak részét képező Hargita utcai korszerűsítés során a beterjesztett módosítás alapján nem készül az útpályát elválasztó betonfal, amely megnehezítené a forgalmat és az ottani cégek megközelíthetőségét.

Napirend előtti hozzászólásában Szabó-Soós Klára képviselő-testületi tag a vasúti felüljáró híd teherbírásának vizsgálatát javasolta, megemlítve, főként alulról látszik, hogy az építmény állapota mennyit romlott. A polgármester emlékeztetett, jelenleg a 3,5 tonnánál nehezebb járművek áthaladása tiltva van a hídon, és

mivel közelebbről lezárul az újjáépítés érdekében kiírt közbeszerzési eljárás, a szerződéskötés után a hidat lezárják, mert megkezdődik annak bontása.

Szintén a közlekedést érintő változás, hogy a Hunyadi János utcában a Szék út irányába vezető leágazásnál egy körforgalmat fognak ideiglenesen, tesztelés érdekében kialakítani, hogy gördülékenyebb legyen az autós forgalom – közölte Korodi.

Hirdetés

A testület szerette volna napirendre tűzni a Lendület sétány 7. szám alatti, közösségi tér és korszerű játszótér kialakítása céljából készült megvalósíthatósági tanulmány elfogadásáról szóló határozattervezetet, erről viszont Szőke Domokos önkormányzati képviselő azt mondta, hogy

sok hiányosságot tartalmaz, és nemcsak az általa tett módosító javaslatokról kellene egyeztetni, hanem a lakók véleményét is figyelembe venni.

A határozattervezet végül nem került napirendre, mert nem kapta meg a kellő támogatást.

A testület elfogadta, hogy a Suta-tó helyreállításához kapcsolódó felújítás érdekében átadja a vízügynek a tóhoz vezető bekötőutat, ugyanakkor elfogadták a Szécseny városrész utcáinak megnevezéseiről szóló határozatot is.

3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 11., hétfő

Mérséklik az alintézmények kiadásait, de 73 millió lej jut beruházásokra Székelyudvarhelyen

Elfogadták hétfőn Székelyudvarhely költségvetését. Az önkormányzat 73 millió lejt fordít beruházásokra, miközben a működési költségeket és az alintézmények kiadásait igyekeztek mérsékelni. Rossz hír, hogy leépítésekre is számítani kell.

Mérséklik az alintézmények kiadásait, de 73 millió lej jut beruházásokra Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. május 11., hétfő

Politikai források: az RMDSZ-szel is egyeztet a parlamentben a PSD

Egy új parlamenti többség kialakításáról egyeztet hétfőn a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu az RMDSZ-szel, a nemzeti kisebbségek frakciójával és a függetlenekkel. Politikai források szerint a találkozót a parlamentben tartják.

Politikai források: az RMDSZ-szel is egyeztet a parlamentben a PSD
2026. május 11., hétfő

Nem tart sokáig a napsütés – újabb lehűlés és csapadékos időszak következik

Az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőn kiadott figyelmeztető előrejelzése szerint záporok és viharos szél várható a Bánságban, Körösvidéken, Olténiában, Máramarosban, Erdély nyugati részén, illetve Munténia nyugati és északi térségeiben.

Nem tart sokáig a napsütés – újabb lehűlés és csapadékos időszak következik
2026. május 11., hétfő

Elkezdődött a Tisza-kormány miniszterjelöltjeinek parlamenti bizottsági meghallgatása

Elkezdődött hétfőn a leendő Tisza-kormány miniszterjelöltjeinek parlamenti bizottsági meghallgatása. A bizottsági struktúrát az Országgyűlés szombati alakuló ülésén fogadták el a képviselők. A miniszterek kedden tehetnek esküt a parlamentben.

Elkezdődött a Tisza-kormány miniszterjelöltjeinek parlamenti bizottsági meghallgatása
Hirdetés
2026. május 11., hétfő

Átlagban 60-90 nap alatt adnak el egy lakást Romániában

A romániai lakóingatlanokat a piacra kerülésüktől számítva 60-90 nap alatt adják el, míg Németországban 97 nap, Bulgáriában 96 nap, Spanyolországban pedig 148 nap a lakások átlagos eladási ideje – derül ki egy nemrég közzétett jelentésből.

Átlagban 60-90 nap alatt adnak el egy lakást Romániában
2026. május 11., hétfő

Támogatásigénylés: vannak késlekedő gazdák, de technikai nehézségek is

Kevesebb mint egy hónapig igényelhetik még a gazdák az idei egységes mezőgazdasági támogatásokat – a határidő közelségére a központi APIA is figyelmeztette az érintetteket. Megnéztük, hogy áll a támogatásigénylés a székelyföldi megyékben.

Támogatásigénylés: vannak késlekedő gazdák, de technikai nehézségek is
2026. május 10., vasárnap

Áramszünet várható több településen is

Az Electrica villanyáram-szolgáltató vállalat térségünkben több helyszínen is munkálatokat tervez a következő napokban, ami miatt áramszünetre kell számítani.

Áramszünet várható több településen is
Áramszünet várható több településen is
2026. május 10., vasárnap

Áramszünet várható több településen is

Hirdetés
2026. május 10., vasárnap

GTA VI – még mindig sok a kérdőjel a világ legjobban várt videójátéka körül

Több mint egy éve jött ki az utolsó előzetes, azóta tulajdonképpen nem jelent meg hivatalos információ róla. Mit lehet tudni a jelen állás szerint november 19-én érkező GTA VI-ról? Képbehozó.

GTA VI – még mindig sok a kérdőjel a világ legjobban várt videójátéka körül
2026. május 10., vasárnap

Az ütközés pillanata és ami azután történik – közzétették a súlyos motorosbalesetről készült videót

Közzétették azt a térfigyelő kamerás felvételt, amelyen a pénteki biharszentandrási motorosbaleset látható, illetve az ütközést követő cselekedetek – és pontosan erre irányítva a figyelmet osztották meg a videót.

Az ütközés pillanata és ami azután történik – közzétették a súlyos motorosbalesetről készült videót
2026. május 10., vasárnap

Korondi Csiga-domb: a székely gyémánt szülőhelye | Erdély kincsei

Ritka, ősi, de jelenleg is élő geológiai különlegesség rejtőzik Korond határában, az országút szomszédságában: a Csiga-domb. Itt a mélyből feltörő sós, szénsavas víz ma is aragonitkristályokat épít, rétegről rétegre.

Korondi Csiga-domb: a székely gyémánt szülőhelye | Erdély kincsei
Hirdetés