Fotó: Borbély Fanni
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
2024. november 16., 22:092024. november 16., 22:09
A Honfoglalás előttől az Európai Unió utánig előadássorozat 300. előadását tartotta pénteken Benkő Levente történész: Székelyföldiek háborújárása. 1944-1948 címmel. Mint mondta, előadása sokkal inkább egy gondolatébresztő jegyzet, mintsem teljes áttekintése a témának. Abból az alapállásból indult ki az előadó, hogy
Tehát a történelmi csapásokért nem egy egész nemzetet kell hibáztatni, hanem azokat, akik eszmei szerzői voltak.
Az előadásban az 1941. június 22. és 1944. augusztus 23. közötti romániai fogolytáborokról volt szó, a Szovjetunió elleni háború foglyairól. Papíron 12 ilyen fogolytábort, lágert tartottak számon: Slobozián, Barcaföldváron, Bărbăteștien, Romulan, Calafaton, Budeștien, Turnu Măgurelen, Vulcanon, Corbenien, Maian, Independențan, illetve Lugoson. A feljegyzések szerint 19 szovjet katona hunyt el Barcaföldváron. Benkő Levente elmondtása szerint
Felmerült a kérdés, hogy mi történt Románia átállását követően 1944 őszén? 1943 júniusában és decemberében a cseh elnök, Edvard Benes tárgyalásokat folytatott Moszkvában Molotov szövetségi biztossal arról, hogy mi legyen a háború befejezése után, hogyan kezeljék a magyar és a német kérdést. Ezeknek a tárgyalásoknak az egyikén Molotov kijelentette: „a magyarokat meg kell büntetni”, így
Fotó: Borbély Fanni
A román ellenállást követően a magyar hatóságok fokozatosan kivonultak Észak Erdélyből, ami azt jelentette, hogy a magyar ajkú lakosság kiszolgáltatott állapotba került. A bevonuló szovjet és román erők, illetve a magukat felfegyverző, önkéntes szabadcsapatok randalíroztak, fosztogattak, gyilkoltak.
Általános volt 1944 őszén a magyar és németellenes hangulat Romániában, amit tetézett és fokozott azon sajtóhadjárat, amit a Nemzeti Parasztpárt lapja és a Liberális Párt lapja szított.
– idézett a korabeli sajtóból az előadó. A sajtó azonban felült a minisztertanácsi hangokra, Grigore Niculescu-Buzești tábornok és külügyminiszter a Sănătescu-kormány 1944. szeptember 16-i ülésén úgy vélekedett, hogy „ha a magyaroknak kell a magyar lakosság, vigyék innen”.
Az előadás további részében az előadó ismertette, hogy a székelyeket miként vitték különböző átmeneti fogolytáborokba. Például Csíkszentmártonból is van ilyen feljegyzés, ahol négy helyi férfit fogtak el „néhány napi munkára”, a Karakó-híd építésére.
Tették mindezt annak ellenére, hogy a szovjetek kijelentették: „civilkere nincs szükség, engedjék szabadon őket”.
Rendezvénysorozattal készülnek Székelyudvarhelyen a magyar kultúra napjának alkalmából január 20-26 között. Udvarhelyszék Kultúrájáért Díjak ünnepélyes átadása és a gálaműsor január 22-én, szerdán lesz a művelődési házban.
Digitális hulladéktárolókat helyeznek el Szentegyháza több pontján, a konténerek használatához szükséges beléptető kártyákat a lakószövetségek székhelyein lehet átvenni február 10-ig.
Több településen (köztük Csíkszeredában is) ködösen indult a hétfő reggel, a hőmérséklet pedig az ország szinte teljes területén fagypont alá süllyedt.
Gázolajat szállító tartálykocsi és egy áruszállító kamion ütközött Segesváron vasárnap este. A tartálykocsiból üzemanyag szivárgott az úttestre.
A Poklos patakba esett gyerekeket mentettek a tűzoltók vasárnap délután Marosvásárhelyen.
A sepsiszentgyörgyi Păiș lőtéren a szárazföldi csapatok gyakorlatoznak.
Szombaton összesen 437 járművezetőnek vonták be a jogosítványát, 184-nek gyorshajtás, 43-nak alkohol, 13-nak drog hatása alatt történő vezetés miatt – számolt be vasárnap a Román Rendőrség.
A Hőseink Ösvényén túracsapat január 18-án a doni áttörés 82 évfordulójára emléktúrát szervezett Dálnok és Torja között.
A nettó átlagbér 6,2 százalékkal 5355 lejre emelkedik 2025-ben, a reálkereset pedig 1,6 százalékkal nő – derül ki az Országos Stratégiai és Előrejelzési Bizottság (CNSP) 2024-2028-as időszakra vonatkozó, vasárnap közzétett őszi jelentéséből.
Három Maros megyei férfi 100 ezer lejt kért és kapott egy idős régeni nőtől, miután a házán kicseréltek néhány ereszcsatornát.
1 hozzászólás