Fotó: Veres Nándor
Néma koszorúzást tartottak péntek délután Csíkszeredában az 1956. október 23-án Budapesten kirobbant forradalom hőseire emlékezve. A Gloria Victis emlékműnél koszorút helyezett el Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára is.
2020. október 23., 20:032020. október 23., 20:03
Tekintettel arra, hogy a járványügyi intézkedések miatt tilos köztéri megemlékezések szervezése, idén elmaradt az október 23-i ünnepség szokásos formája. Délelőtt a város még hivatalban levő vezetője és az önkormányzat, továbbá az oktatási intézmények és a közintézmények helyezték el a kegyelet koszorúit az 1956-os téren.
Fotó: Veres Nándor
Délután a civil- és politikai szervezetek, illetve Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa és Magyarország képviselete helyezte el az emlékezés koszorúit a Gloria Victis emlékműnél. A világi elöljárók közül Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, Tóth László főkonzul, Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke, továbbá Tánczos Barna szenátor, Borboly Csaba megyei tanácselnök és Korodi Attila megválasztott polgármester egyszerre helyezett el koszorút, majd csendben tisztelegtek a forradalom hősei előtt.
Fotó: Veres Nándor
Potápi Árpád János a koszorúzást követően portálunknak elmondta, hogy 1956-ban azok a fiatalok szálltak síkra az igazságért, akik gyűlölték az akkori rendszert, és akik már közel tíz éve elnyomásban éltek. „Egy jobb, egy szebb világban akartak felnőni a fiatalok. Nekik köszönhetjük a október 23-át követő két hetet is, hiszen sokat tettek a magyar szabadságért. Tulajdonképpen a ’89-es rendszerváltás is ennek a mozgalomnak volt köszönhető. Amikor rájuk emlékezünk, minden családra emlékezünk. Az én apai nagyapám is a bonyhádi forradalmi nemzeti bizottság tagja volt, akit szintén meghurcoltak, börtönbe került, és élete végéig ellenőrizték. Azokban az időkben több rokonom is a tengerentúlra menekült” – osztotta meg személyes emlékeit.
Fotó: Veres Nándor
A nemzetpolitikáért felelős államtitkár a Magyarországon békés tüntetéssel kezdődött, majd fegyveres felkeléssel folytatódott ’56-os forradalom és Székelyföld kapcsolatára is kitért.
– emlékeztetett.
Fotó: Veres Nándor
Kiemelte, számunkra, magyaroknak ugyanannyira meghatározó ünnep október 23-a, mint március 15-e vagy augusztus 20-a.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!