Néprajz és régészet találkozása a Tászok-tetőn. Egy megomlott esztenaház. Kövei hasonlítanak a föld alatt találtakra
Kéthetes Tászok-tetői kutatás után tért haza az a csapat, amely régészeti szempontból keresett válaszokat a híressé vált kövek jelzéseinek keletkezésére. Puskás-Kolozsvári Frederic, a Tarisznyás Márton Múzeum régésze korábban a helyszínről tájékoztatott, most pedig összegezte az eddig felszínre kerülteket.
2018. szeptember 08., 09:392018. szeptember 08., 09:39
A jászvásárhelyi egyetem professzora, Bolohan Neculai és két tanítványa, egy csíkszeredai önkéntes és Puskás-Kolozsvári Frederic, a Tarisznyás Márton Múzeum régésze vett részt a Tászok-tetői kutatásban, és töltött két hetet a Ditrót Borszékkel összekötő egyik út magaslatán. Az andezit köveken látható írásjelekről, illetve az ásatások által hozott eredményekről tartott összegzést a Székelyhon kérésére.
Szakemberek információi szerint mostanáig sosem volt régészeti kutatás a Tászok-tetőn, amely írott köveiről vált közismertté. A múltkutatás viszont elkezdődött, és az éppen folyamatban lévő régészeti tevékenységekről, szelvénynyitásról tájékoztatott a régész.
Amint a múzeum régésze elmondta, pásztorokkal találkoztak többnyire a terepen, akik sokáig nem értették, kit keresnek. Készségesek voltak, de a tőlük kapott információk nem segítették a kutatást. Egy helyen épp a szelvénynyitást gátolta egy esztena, az állatok miatt nem volt értelme ott ásni. De
Mint kiderült számukra több tíz kilométert bejárva, a jelekkel ellátott köveket hiába keresték az úttól távoli részeken. A föld alatt is hiába kerestek, semmilyen régészeti összefüggését nem lehetett megfigyelni ezeknek a köveknek – bár ezt célozta az első szelvény megnyitása.
A második szelvényben egy tűzhelyet tártak fel. A kőhalom és humuszréteg alatt mintegy 20 centiméternyi hamu volt, illetve különböző tárgyak, így ökörpatkó, cseréptöredékek és üvegmaradványok, valamint meglepően sok, mintegy maréknyi szeg is.
Üres volt a harmadik szelvény, csak az altalaj jelentkezett, a negyedikben pedig egy épület alapköveire bukkantak. Valószínű, mondja a régész, esztenaház lehetett, hiszen hasonló méretű alapozása volt annak az esztenaháznak is, melyet kissé távolabb, ugyanezen a tetőn találtak elhagyatva, elég rossz állapotban.
Puskás-Kolozsvári Frederic az adatok feldolgozásával, a leletek dokumentálásával folytatja a munkát
Az 1700-as években, sőt az 1800-as évek első felében a Tászok-tetőn is, mint ahogy a Borszéket Ditróval összekötő út mentén több helyen, katonai őrházak voltak. Az 1769-1773. között készült első katonai felmérés térképén jelenik meg először a Tászok-tetőt érintő útvonal, és főútként tüntetik fel egy 1872-es térképen is.
Az út mentén léteztek őrházak, így a Tászok-tetőn is, nagy valószínűséggel egy ilyenhez kapcsolódik a feltárt szabadtéri tűzhely. Puskás-Kolozsvári Frederic elmondta, ezek az őrházak katonai ellenőrzőpontok lehettek, nem túl nagy létszámú személyzettel. Úgy vélik, a leletek ezekhez köthetőek, az őrház pontos helyét viszont egyelőre még homály fedi.
Összefoglalva a kéthetes munka eredményeit, a múzeum régésze így fogalmazott: „Egyelőre nem találtunk semmi olyan nyomot, ami arra utalna, hogy egy régebbi lelőhely lehetne ez.
A jeles kövek tekintetében Puskás-Kolozsvári elmondta, olyan jeleket találtak a köveken, amelyek nehezen tekinthetőek ősi írásnak, inkább irányjelző nyilak lehetnek, illetve olyan szimbólumok, melyekhez hasonlóakat a pásztorok is használnak egy-egy család állatainak megkülönböztetésére. Nem kizárt, hogy pásztorok voltak a rovók, hiszen a kőzet lehetővé teszi azt, hogy kis erőfeszítéssel is karcolni lehessen beléjük. A múzeum udvarán lévő, Tászok-tetői kő is példa lehet arra, hogy a jelek nem a régmúltból származnak. Puskás-Kolozsvári azt mondja, ha az ezek beszállításakor, 1962-ben készült fényképeket összehasonlítja a kövek jelenlegi felületével, kiderül, pár évtized elég ahhoz, hogy a jelek szabad szemmel szinte láthatatlanná váljanak, tehát koruk véges – több ezer évet nem vészelnének át.
A régész azt is tervezi, hogy előadásban mutatja be munkájuk eredményét, de egyelőre arra nem készül, hogy a helyszínen további ásatásokat folytassanak.
A Bucsecs-hegységben rekedt kedden négy külföldi turista. A brassói hegyimentők elindultak a kimentésükre.
A magyarországi kastélyok egyik gyöngyszeme a Pest vármegyében található turai Schossberger-kastély. A neoreneszánsz stílusú épület 1883-ra készült el.
A képviselőházban kedden elfogadott törvénytervezet értelmében a polgármesterek a lakosság-nyilvántartási hivatalok tisztviselőire is átruházhatják az anyakönyvezési feladataikat.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Egyre több a motoros egyesület Háromszéken, azonban a cél - hogy a sérülékeny motorosok a lehető legnagyobb biztonságban róják az országutakat - közös. A tavaszutón több rendezvényt szerveztek ennek érdekében.
A képviselőház kedden elfogadta azt a törvénytervezetet, amely május 16-át a vallásszabadság és a vallási felekezetek romániai társadalomhoz való hozzájárulásának napjává nyilvánítja.
Egy bővített funkciójú pulzoximétert, babafészkeket, fejpárnákat, ölelő karokat és még számos puha textíliát adományozott a magyarországi Plüss Kommandó a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttgyógyászati osztályának.
Közel kétszáz férőhelyes bentlakást adtak át kedden, amely a a marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem udvarán épült. Ez az egyike az országszerte, uniós és kormányzati pénzekből épült otthonoknak.
Állásfoglalást tett közzé a Romániai Magyar Újságírók Egyesülete, amelyben a terjedő magyarellenességgel szembeni fellépésre szólítanak fel.
A Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés áldozatának minden kétséget kizáró azonosítása érdekében továbbra is a DNS-vizsgálat eredményeire várnak. A nyomozás folytatódik, egyelőre nem jutottak el a vádemelésig.
szóljon hozzá!