Hirdetés
Hirdetés

Bontani kell a Somostetőn

A hétvégi árusok a sétány jó részét elfoglalták, így kevesebb hely jut a látogatóknak •  Fotó: Rab Zoltán

A hétvégi árusok a sétány jó részét elfoglalták, így kevesebb hely jut a látogatóknak

Fotó: Rab Zoltán

Írásos felszólítást ragasztottak a marosvásárhelyi Somostetőn lévő házikókra, amelyben arról értesítik a kereskedőket, hogy július végéig kötelesek azokat lebontani és elszállíttatni. Közben régi és új árusok a vasúti sínek mellett kaptak helyet, elfoglalva az állatkert felé vezető sétány jó részét, ellehetetlenítve az ottani padok használatát. Az illetékesek azt ígérik, év végére rendeződik a helyzet.

Simon Virág

2022. július 20., 11:012022. július 20., 11:01

A marosvásárhelyi Somostetőn idén májusban működési engedély nélkül maradtak az ott árusító, dolgozó kereskedők. Noha korábban azt ígérték nekik, hogy versenytárgyalást szerveznek és azon osztják el a helyeket, törvényes keretet és megfelelő körülményeket biztosítva az árusoknak, erre azóta sem került sor.

Hirdetés

Az állatkert felé vezetős sétány elején ugyan van egy kis vendéglő, amit a város bérbe adott egy vállalkozónak, de ez az egység egyedül nem tudja ellátni a vakációban, főleg hétvégenként a Somostetőre érkező tömeget.

•  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Fotó: Rab Zoltán

A tanácsosok döntése

A vásárhelyi képviselő-testület május végén fogadott el egy határozatot, amellyel ideiglenes megoldást kínált a somostetői kereskedők helyzetére. Arról döntöttek, hogy hétvégenként lehetővé teszik, hogy az állatkert felé vezető sétányon mozgóárusok kínálják portékáikat, harapnivalót, innivalót. Ezt is csak ideiglenesen, amíg az állatkert igazgatósága megszervezi a versenytárgyalást és kijelöli az új helyszínt, ahol közművesítést is biztosítanak az árusoknak. Hiszen

az egyik kifogás az korábbi kereskedők ellen éppen az volt, hogy nincs minden árusnál víz és megfelelő higiénia feltételek.

Eddig a zöldövezetben voltak, most a sétányon vannak a kereskedők •  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Eddig a zöldövezetben voltak, most a sétányon vannak a kereskedők

Fotó: Rab Zoltán

Félmegoldás

A képviselő-testület döntése nyomán a régi árusok közül

azok, akik nem kis házakban tevékenykedtek, hanem mozgatható bódéjuk volt, hétvégenként átköltöztek a sétány másik oldalára, illetve újak is csatlakoztak hozzájuk.

Csütörtök reggel nyolc óra után vihetik fel a termékeit a Somira, és vasárnap este el kell onnan pakolniuk. Vagyis a sétány egyik felén megmaradt a házak egy része, a másik felére pedig mozgóárusok rendezkedtek be, még jobban leszűkítve az utat. Mi több, továbbra is lehet pónin lovagolni és egy – kereken guruló – kis vonat is megjelent, mindkettővel a sétányon „száguldanak” a gyermekek.

A régi árusok egy része elfogadta ezt a hétvégi munkát, ami – bevallásuk szerint – csak túlélésre elég.

Hiszen korában egész héten árulhattak, dolgozhattak, most azonban csak heti három nap, igaz, hogy hétvégenként, de ez így is kevesebb, mint korábban. S mivel a helyi tanács által megszavazott határozat szerint az idei idényben 48 napot működhetnek, ez azt jelenti, hogy júniustól szeptemberig lehetnek ott.

•  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Fotó: Rab Zoltán

El kell szállítani

Azok, akiknek nem mozgóbódéjuk volt, hanem kis házuk, felszólítást kaptak az elmúlt napokban, hogy szállíttassák el a házikókat. Július végéig kell felszabadítaniuk a területet, amelyen több mint tíz évig működtek, és amely – mint utólag kiderült – az erdőigazgatósághoz tartozik, így törvénytelenül foglalták el.

Amennyiben nem vitetik el onnan a házikókat, megteszi a városháza, majd kiszámlázza a kereskedőknek a szállítási költségeket.

Úgy tudjuk, van olyan kereskedő is, aki perrel fenyegetőzik, de egyelőre konkrét lépést még nem tett.

•  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Fotó: Rab Zoltán

Hogyan tovább?

A labda most az állatkert igazgatóságának a térfelén van, hiszen nekik kellett elkészíteniük a feladatfüzetet, kijelöljék az új helyszínt és előkészítsék versenytárgyalást. Úgy tudjuk, hogy a feladatfüzet kész van, azt jóvá kell hagynia a városi képviselő-testületnek, és azután szervezhetik meg a versenytárgyalást. Egyelőre a tanácsi határozattervezet nincs fent a marosvásárhelyi városháza honlapján, de azért nem kizárt, hogy felkerül a július végi tanácsülés napirendi pontjai közé. A képviselő-testületi ülésen az is ki kell majd derüljön, hogy szeptember után mi lesz a mozgóárusokkal, nekik is meghosszabbítják az engedélyüket, vagy az egész Somosetőn csak a városháza tulajdonában lévő, bérbeadott kisvendéglő marad.

Egyelőre azonban a kis házak lebontása és a hétvégi zsúfoltság van napirenden.

korábban írtuk

Megélhetésüket féltik a somostetői kereskedők, rendet és törvényes kereteket akar a polgármester
Megélhetésüket féltik a somostetői kereskedők, rendet és törvényes kereteket akar a polgármester

Megélhetésüket féltik és bizonytalannak érzik eddigi munkájukat azok a kereskedők, akik a marosvásárhelyi Somostetőn levő kis bódékban dolgoznak, legtöbben azok tulajdonosai is. A városvezetés törvényes keretek közé terelné a tevékenységet.

korábban írtuk

Hoppon maradt majálisozók, spontán sztrájk a Somostetőn
Hoppon maradt majálisozók, spontán sztrájk a Somostetőn

Értetlenkedve és bosszankodva fogadták a turisták, kirándulók vasárnap délben, hogy a marosvásárhelyi Somostetőn lévő kereskedők egy órán keresztül nem szolgálták ki őket. Még a közkedvelt pónira is rá volt aggatva a Spontán sztrájk felirat.

korábban írtuk

Hiába kértek segítséget a kereskedők, egyelőre zárva maradtak a bódék a Somostetőn
Hiába kértek segítséget a kereskedők, egyelőre zárva maradtak a bódék a Somostetőn

Zárva maradtak a bódék ezen a hétvégén is a marosvásárhelyi Somostetőn, mivel nem sikerült törvényes megoldást találni a kinyitásukra.

korábban írtuk

Éhségsztrájkol a somostetői állapotok miatt az idős kereskedő
Éhségsztrájkol a somostetői állapotok miatt az idős kereskedő

Dolgozni szeretne, játékokkal kereskedne a Somostetőn a 74 éves marosvásárhelyi Hajnal Zoltán, aki az árusokat érintő  bonyodalmak miatt jelenleg a városháza előtt éhségsztrájkol.

korábban írtuk

Bezárt bódék a Somostetőn: a városháza elé vonultak az elégedetlen kereskedők
Bezárt bódék a Somostetőn: a városháza elé vonultak az elégedetlen kereskedők

Két tucatnyi elégedetlen kereskedő vonult pénteken délben a marosvásárhelyi városháza elé, azt követelve a városvezetéstől, hogy találjon megoldást a helyzetükre. 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Érettségi a kánikulában: intézkedésre kérte a tanfelügyelőségeket a minisztérium

Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.

Érettségi a kánikulában: intézkedésre kérte a tanfelügyelőségeket a minisztérium
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó

Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó
2026. június 26., péntek

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa

A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa
2026. június 26., péntek

Leggyakrabban a 100 lejes bankjegyeket hamisítják Romániában

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Leggyakrabban a 100 lejes bankjegyeket hamisítják Romániában
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Levélben küldték a drogot a raboknak

Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.

Levélben küldték a drogot a raboknak
Levélben küldték a drogot a raboknak
2026. június 26., péntek

Levélben küldték a drogot a raboknak

2026. június 26., péntek

Hőségriadó: működik a vízellátás, párakapukat állítanak fel Csíkszeredában

Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.

Hőségriadó: működik a vízellátás, párakapukat állítanak fel Csíkszeredában
2026. június 26., péntek

A Harvíz Rt. kezeli ezentúl a teljes esővízelvezető-rendszert Csíkszeredában

A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.

A Harvíz Rt. kezeli ezentúl a teljes esővízelvezető-rendszert Csíkszeredában
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A vonatok késésére is számítani kell a hőség miatt

Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).

A vonatok késésére is számítani kell a hőség miatt
2026. június 26., péntek

PSD: A PNL, az USR és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.

PSD: A PNL, az USR és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást
Hirdetés