Hirdetés
Hirdetés

Bontani kell a Somostetőn

A hétvégi árusok a sétány jó részét elfoglalták, így kevesebb hely jut a látogatóknak •  Fotó: Rab Zoltán

A hétvégi árusok a sétány jó részét elfoglalták, így kevesebb hely jut a látogatóknak

Fotó: Rab Zoltán

Írásos felszólítást ragasztottak a marosvásárhelyi Somostetőn lévő házikókra, amelyben arról értesítik a kereskedőket, hogy július végéig kötelesek azokat lebontani és elszállíttatni. Közben régi és új árusok a vasúti sínek mellett kaptak helyet, elfoglalva az állatkert felé vezető sétány jó részét, ellehetetlenítve az ottani padok használatát. Az illetékesek azt ígérik, év végére rendeződik a helyzet.

Simon Virág

2022. július 20., 11:012022. július 20., 11:01

A marosvásárhelyi Somostetőn idén májusban működési engedély nélkül maradtak az ott árusító, dolgozó kereskedők. Noha korábban azt ígérték nekik, hogy versenytárgyalást szerveznek és azon osztják el a helyeket, törvényes keretet és megfelelő körülményeket biztosítva az árusoknak, erre azóta sem került sor.

Hirdetés

Az állatkert felé vezetős sétány elején ugyan van egy kis vendéglő, amit a város bérbe adott egy vállalkozónak, de ez az egység egyedül nem tudja ellátni a vakációban, főleg hétvégenként a Somostetőre érkező tömeget.

•  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Fotó: Rab Zoltán

A tanácsosok döntése

A vásárhelyi képviselő-testület május végén fogadott el egy határozatot, amellyel ideiglenes megoldást kínált a somostetői kereskedők helyzetére. Arról döntöttek, hogy hétvégenként lehetővé teszik, hogy az állatkert felé vezető sétányon mozgóárusok kínálják portékáikat, harapnivalót, innivalót. Ezt is csak ideiglenesen, amíg az állatkert igazgatósága megszervezi a versenytárgyalást és kijelöli az új helyszínt, ahol közművesítést is biztosítanak az árusoknak. Hiszen

az egyik kifogás az korábbi kereskedők ellen éppen az volt, hogy nincs minden árusnál víz és megfelelő higiénia feltételek.

Eddig a zöldövezetben voltak, most a sétányon vannak a kereskedők •  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Eddig a zöldövezetben voltak, most a sétányon vannak a kereskedők

Fotó: Rab Zoltán

Félmegoldás

A képviselő-testület döntése nyomán a régi árusok közül

azok, akik nem kis házakban tevékenykedtek, hanem mozgatható bódéjuk volt, hétvégenként átköltöztek a sétány másik oldalára, illetve újak is csatlakoztak hozzájuk.

Csütörtök reggel nyolc óra után vihetik fel a termékeit a Somira, és vasárnap este el kell onnan pakolniuk. Vagyis a sétány egyik felén megmaradt a házak egy része, a másik felére pedig mozgóárusok rendezkedtek be, még jobban leszűkítve az utat. Mi több, továbbra is lehet pónin lovagolni és egy – kereken guruló – kis vonat is megjelent, mindkettővel a sétányon „száguldanak” a gyermekek.

A régi árusok egy része elfogadta ezt a hétvégi munkát, ami – bevallásuk szerint – csak túlélésre elég.

Hiszen korában egész héten árulhattak, dolgozhattak, most azonban csak heti három nap, igaz, hogy hétvégenként, de ez így is kevesebb, mint korábban. S mivel a helyi tanács által megszavazott határozat szerint az idei idényben 48 napot működhetnek, ez azt jelenti, hogy júniustól szeptemberig lehetnek ott.

•  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Fotó: Rab Zoltán

El kell szállítani

Azok, akiknek nem mozgóbódéjuk volt, hanem kis házuk, felszólítást kaptak az elmúlt napokban, hogy szállíttassák el a házikókat. Július végéig kell felszabadítaniuk a területet, amelyen több mint tíz évig működtek, és amely – mint utólag kiderült – az erdőigazgatósághoz tartozik, így törvénytelenül foglalták el.

Amennyiben nem vitetik el onnan a házikókat, megteszi a városháza, majd kiszámlázza a kereskedőknek a szállítási költségeket.

Úgy tudjuk, van olyan kereskedő is, aki perrel fenyegetőzik, de egyelőre konkrét lépést még nem tett.

•  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Fotó: Rab Zoltán

Hogyan tovább?

A labda most az állatkert igazgatóságának a térfelén van, hiszen nekik kellett elkészíteniük a feladatfüzetet, kijelöljék az új helyszínt és előkészítsék versenytárgyalást. Úgy tudjuk, hogy a feladatfüzet kész van, azt jóvá kell hagynia a városi képviselő-testületnek, és azután szervezhetik meg a versenytárgyalást. Egyelőre a tanácsi határozattervezet nincs fent a marosvásárhelyi városháza honlapján, de azért nem kizárt, hogy felkerül a július végi tanácsülés napirendi pontjai közé. A képviselő-testületi ülésen az is ki kell majd derüljön, hogy szeptember után mi lesz a mozgóárusokkal, nekik is meghosszabbítják az engedélyüket, vagy az egész Somosetőn csak a városháza tulajdonában lévő, bérbeadott kisvendéglő marad.

Egyelőre azonban a kis házak lebontása és a hétvégi zsúfoltság van napirenden.

korábban írtuk

Megélhetésüket féltik a somostetői kereskedők, rendet és törvényes kereteket akar a polgármester
Megélhetésüket féltik a somostetői kereskedők, rendet és törvényes kereteket akar a polgármester

Megélhetésüket féltik és bizonytalannak érzik eddigi munkájukat azok a kereskedők, akik a marosvásárhelyi Somostetőn levő kis bódékban dolgoznak, legtöbben azok tulajdonosai is. A városvezetés törvényes keretek közé terelné a tevékenységet.

korábban írtuk

Hoppon maradt majálisozók, spontán sztrájk a Somostetőn
Hoppon maradt majálisozók, spontán sztrájk a Somostetőn

Értetlenkedve és bosszankodva fogadták a turisták, kirándulók vasárnap délben, hogy a marosvásárhelyi Somostetőn lévő kereskedők egy órán keresztül nem szolgálták ki őket. Még a közkedvelt pónira is rá volt aggatva a Spontán sztrájk felirat.

korábban írtuk

Hiába kértek segítséget a kereskedők, egyelőre zárva maradtak a bódék a Somostetőn
Hiába kértek segítséget a kereskedők, egyelőre zárva maradtak a bódék a Somostetőn

Zárva maradtak a bódék ezen a hétvégén is a marosvásárhelyi Somostetőn, mivel nem sikerült törvényes megoldást találni a kinyitásukra.

korábban írtuk

Éhségsztrájkol a somostetői állapotok miatt az idős kereskedő
Éhségsztrájkol a somostetői állapotok miatt az idős kereskedő

Dolgozni szeretne, játékokkal kereskedne a Somostetőn a 74 éves marosvásárhelyi Hajnal Zoltán, aki az árusokat érintő  bonyodalmak miatt jelenleg a városháza előtt éhségsztrájkol.

korábban írtuk

Bezárt bódék a Somostetőn: a városháza elé vonultak az elégedetlen kereskedők
Bezárt bódék a Somostetőn: a városháza elé vonultak az elégedetlen kereskedők

Két tucatnyi elégedetlen kereskedő vonult pénteken délben a marosvásárhelyi városháza elé, azt követelve a városvezetéstől, hogy találjon megoldást a helyzetükre. 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Még egy kategória, ahol élen vagyunk a drágulásban

A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.

Még egy kategória, ahol élen vagyunk a drágulásban
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat

Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat
2026. június 25., csütörtök

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők
2026. június 25., csütörtök

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Kánikula az állatkertben: az elefánt és a bivaly sárral védekezik a meleg ellen

Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.

Kánikula az állatkertben: az elefánt és a bivaly sárral védekezik a meleg ellen
2026. június 25., csütörtök

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.

Helyreállították a Jávárdi-vízesést
Helyreállították a Jávárdi-vízesést
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak

A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak
2026. június 25., csütörtök

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is

Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is
2026. június 25., csütörtök

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint

Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint
Hirdetés